Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ολοκαινουριο Valve Junior!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα μολις παρελαβα την κεφαλη και την καμπινα Epiphone Valve Junior.

Ενω μολις τα εβαλα και αρχισα να παιζω ολα φαινοταν μια χαρα σιγα σιγα παρατηρησα οτι στο "σβησιμο" απο μια καθαρη συγχορδια βγαινει μια περιεργh παραμορφωση τυπου σκισιματος χαρτιου ηχος.

Σιγα σιγα με δοκιμες το ιδιο γινεται αμεσως οταν παιξεις πολυ απαλα τις χορδες ...

Δηλαδη στο τελος της διαρκειας του sustain αλλαζει ο ηχος...

στο υπολοιπο παιξιμο ολα φαινονται να ειναι μια χαρα και ο ενισχυτης ακουγεται μαλλον κανονικα...

 

υποθετω οτι κατι περιεργο δε παει καλα με την καμπινα...

Καμια ιδεα κανεις ? (δοκιμασα κανα δυο διαφορετικα καλωδια... η καμπινα ειναι στα 16Ω και η κιθαρα καρφι!)

Θα χρειαστει να μπλεξω με επιστροφη στο musicstore.de  αλλα και παλι τι απο τα δυο φταιει???

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχω ιδεα ...λαμπα λες να ειναι?

μολις σημερα τον πηρα τον ενισχυτη.. να θελει αλλαγη πολυ παραξενο..

τιποτα παιζει να μην ειναι βιδωμενη καλα?

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τωρα που θυμαμαι ο τυπος στο musicstore οταν εκανα την παραγγελια ελεγε κατι περιεργα οτι εμεινε μονο το εκθετικο κομματι (επειδη τελος παντων ειχα κανει παραγγελια και μετα τελειωσαν τα αποθεματα τους)... αλλα μετα μου ειπε οτι εχω ηδη την δικη μου κεφαλη - μη εκθετικο κομματι προφανως...

Αν δεν τον πιστεψω ισως και να μην ειναι καινουρια η κεφαλη...αλλα δυσκολο

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω οτι ΔΕΝ χρησιμοποιεις καλωδιο κιθαρας για να συνδεσεις τον ενισχυτη με τη καμπινα (αν χρησιμοποιεις κλεισε ΑΜΕΣΩΣ τον ενισχυτη,προσευχησου να μην τον εχεις καψει και αγορασε/φτιαξε ενα σωστο καλωδιο)

 

φυσικα συνδεεις την 16αρα εξοδο του ενισχυτη σου με την καμπινα ετσι δεν ειναι?

 

Αν χρησιμοποιεις το σωστο καλωδιο τοτε το προβλημα σου ειναι μια απο τις 2 λυχνιες (οι οποιες ειναι ελαφρως της πλακας) κατα πασα πιθανοτητα η προενισχυτικη (η μικρη) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει σωστο καλωδιο επειδη δυστυχως δεν ξερω...?

 

Ειχα παρει καλωδιο στο οποιο ανεφερα οτι θελω για ενισχυτη καμπινα ... δε ξερω αν τελικα μου εδωσαν σωστο και επειδη με αυτο εκανε προβλημα δυστυχως δοκιμασα για λιγο (1-2 λεπτα) καλωδιο κιθαρας (για να δω μηπως το προβλημα μου ηταν στο καλωδιο).

 

Θα παω να ζητησω με εμφαση καποιο για ενισχυτη - καμπινα αν και πιστευω οτι το πρωτο που ειχα ηταν σωστο.

 

Ευχαριστω για την απαντηση θα ενημερωσω σχετικα με τις εξελιξεις.

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δοκιμασα για λιγο (1-2 λεπτα) καλωδιο κιθαρας (για να δω μηπως το προβλημα μου ηταν στο καλωδιο).

 

Απόλυτα λάθος.........................!!!!

 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι κάποια λυχνία, θα σε συμβούλευα να αγοράσεις έτσι κι αλλιώς, δεν πάνε χαμένες και το κόστος δεν είναι σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να δωσεις λεφτα ,πηγαινε στο ηλεκτρικαδικο της γειτονιας σου αγορασε μισο μετρο καλωδιο για πορτατιφ (ξερεις αυτο το "διπλο" που χρησιμοποιουν για λαμπες,πολυελειαους και αλλα τετοια) οσο πιο παχυ τοσο πιο καλα..

 

παρε μετα δυο απλα βυσματα κιθαρας ,χωρισε τις ακρες του καλωδιου που αγορασες και με ενα κολλητηρι ενωσε το καθε ενα απο τα δυο καλωδια σε καθε ακρη καθε βυσματος,φροντισε καθε ενα απο τα δυο χωρισμενα καλωδια να καταληγει στο ΙΔΙΟ σημειο (γειωση ή sleeve) του βυσματος.

 

 

καπως ετσι δηλ.

 

http://www.audioholics.com/education/cables/preparing-your-own-diy-speaker-cables

 

μονο που αντι για τα βισματα που δειχνου εικονες εσυ θα χρησιμοποιησεις δυο βυσματα  κιθαρας  ;)

 

τα "ακριβα" speaker cables για συνδεση κιθαριστικων ενισχυτων με καμπινες ειναι απλα ΑΠΑΤΗ.

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΑΨΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΤΟΥ

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αγοραστηκε  :P

το επομενο θα το κανω ετσι λλα τωρα πρεπει να διαγνωσω γρηγορα αν την εχω κανει τη μ****** η οχι.

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΑΨΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΤΟΥ

Και να δεις οτι αυτο το ηξερα αλλα η διαφορα των καλωδιων μου ηταν τελειως αγνωστη αν και λιγο που διαβασα ειναι πολυ λογικη...

 

Αμα δεν εχει καει ο ενισχυτης θα δουμε και με τις λυχνιες .

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο ενισχυτης σου αναβει δεν εχει καει..

 

Παντως σε τοσο μικρο ενισχυτη κιθαρας δεν νομιζω να εκανες "κακο" που χρησιμοποιησες καλωδιο κιθαρας (αλλα μην το κανεις και συνεχεια) αν ηταν κανενας ενισχυτης μπασου θα τον κλαιγαμε... ;)

 

χρησιμοποιησε λοιπον speaker cable (και οχι guitar cable) και θα εισαι οκ,η καμπινα(το μεγαφωνο δηλ.) αποκλειεται να εχει παθει κατι

 

παντως το καλο με τους λαμπατους ενισχυτες ειναι οτι κατα 90% τα προβληματα τους οφειλονται στις λυχνιες οποτε τις αλλαζεις και θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου