Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ολοκαινουριο Valve Junior!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχως δεν τον κλαψαμε ... αλλα η συμπεριφορα ειναι η ιδια...

παμε για λαμπα απο οτι καταλαβα?

πως θα διαγνωσω ποια απο τις δυο ειναι ..αν ειναι δυνατον? γιατι βρισκομαι βολο (πατρικη πολη) και οχι αθηνα και πολλες πολλες αγορες ειναι τρομερα επιβλαβεις για την τσεπη... οι τιμες ειναι τραγικες εδω  :P

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα πασα πιθανοτητα η προενισχυτικη ειναι αλλα θα εισαι σιγουρος μονο αν τσεκαρεις και τις δυο....ενταξει μωρε ποσο πια να σε χρεωσουν για μια 12ΑΧ7 & μια ΕL84....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα να θελει βιδωμα η λαμπα που ειχα ακουσει δε παιζει?

Επισης ισως αναβαλω την αλλαγη για μερικες μερες δε νομιζω να κανει κακο αυτο?

 

(οσο για τις τιμες απλα αισθανομαι πολυ κοροιδο να σκαω αδικα λεφτα  :P οχι οτι ποσοτικα θα ειναι πολλα)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.audioholics.com/education/cables/preparing-your-own-diy-speaker-cables

 

OMG.  οι οδηγιες του "ειδικου" θα επρεπε να εχουν επικεφαλιδα

"πως ΔΕΝ πρεπει να κανετε diy καλωδιο ηχειων"

..και αναλυω ...  αντε πες , το καλωδιο ειναι καλο για μεχρι 50€ "hi-fi" η΄ενισχυτες κιθαρας  , τα βυσματα ειναι απαραδεκτα γιατι η υπαρξη ελατηριων εσωτερικα δεν επιτρεπει το σφιξιμο , τα συρματα προεξεχουν τοσο ,που ειναι σχεδον σιγουρο το βραχυκυκλωμα κατα λαθος , και το κλου , τα συρματα ειναι γυμνα πραμα που σημαινει οτι σε 1-2 μηνες  η  οξυδωση θα τα εχει κανει  ....κορδονι για τα παπουτσια  ;D.

 

 

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε με ΑΛΛΑ βυσματα (δηλ. 1/4") και με κανονικη κολληση... αυτα που δειχνει αυτος δεν κανουν ετσι κι αλλοιως για καμπινες και ενισχυτες κιθαρας..

 

 

παντως προσωπικα στο δικο μου στερεοφωνικο (που δεν κανει 50 ευρω...) τετοια ακριβως καλωδια εχω φτιαξει και ΕΙΚΟΣΙ χρονια τωρα ουτε οξειδωση εχω δει,ουτε βραχυκυκλωμα και ο ηχος μαμαει....

 

(εξαλλου και οι υποδοχες του καλωδιου στα MISSION μου ΓΥΜΝΑ τα αφηνουν τα καλωδια )

 

 

επαναλαμβανω οτι για ενισχυτες κιθαρας οτιδηποτε παραπανω απο 16 gauge lamp cord ειναι απλα κλεψια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γνωστον , φαινομενο ακουστικης μνημης δεν υπαρχει  ,  γιαυτο μην.... ορκιζεσε  οτι τα τελευταια 20 χρονια παιζει ιδια το στερεο

Τωρα για την οξειδωση ... κοψε 1/2 ποντο πλαστικο και θα δεις την διαφορα χρωματος  του χαλκου  ;)

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εξαλλου και οι υποδοχες του καλωδιου στα MISSION μου ΓΥΜΝΑ τα αφηνουν τα καλωδια )

 

 

 

......τα οποια ομως πρεπει να καλυψεις με καλαι και μετα να τα ενωσεις ....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα παιζει...

 

και επειδη προσφατα  μετακομησα και το ξανασυνδεσα δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ οξειδωση (δεν το εχω και διπλα στην θαλασσα το στερεο...σε σπιτι το εχω ...οπως και οι περισσοτεροι απο εμας... :) :)) εξαλλου εμας μας ενδιαφερει το σημειο της ΕΠΑΦΗΣ με τα βυσματα που εχει το καλωδιο το οποιο φυσικα δεν οξειδωνεται ετσι κι αλλοιως....

 

παντως μου κανει εντυπωση αυτο που λες γιατι κατα τα λεγομενα σου ολα τα ηχεια ειναι λαθος σχεδιασμενα (τα περισσοτερα εχουν run through υποδοχες στις οποιες περνας το ΓΥΜΝΟ καλωδιο και μετα τις βιδωνεις,οποτε αναγκαστικα καποιο μικρο μηκος του καλωδιου παραμενει εκτεθημενο)...

 

......τα οποια ομως πρεπει να καλυψεις με καλαι και μετα να τα ενωσεις ....

 

οχι φυσικα,πουθενα δεν το γραφει αυτο στις οδηγιες χρησης τους και ευτυχως 20 χρονια τωρα μια χαρα παιζουν..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απλη επισκεψη σε ενα μαστορα που ξερει απο λυχνιες και καλωδια ηχειων και ολα θα ειναι ΟΚ

 

Απλα μου φαινεται παραξενο να θελει αλλαγη λαμπας ...αλλα τι να πεις...

Θα το αναβαλω λιγο να σκεφτω κι ολας μηπως διαλεξω τπτ αλλες λαμπες μιας και τον ενισχυτη τον εχω ακουσει καλα στα κανονικα του απο ενα φιλο που τον εχει καιρο!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου