Προς το περιεχόμενο

Εργαλεία για guitar setup???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να σετάρω την στρατ μου αλλα δεν τα πάω και πολύ καλά.

Τεσπα με όδηγό το "περι  setup" του SF βασικά αλλα κατι δεν μου πάει καλά στη κιθάρα όχι στο πόστ ;D ;D ;D.

Ξέρετε που μπορώ να βρώ τα εργαλειάκια που λεεί η fender στο strat setup guide που έχει μπας και με μετρημα με inches κλπ το πάω καλύτερα το θέμα??

# Set of automotive feeler gauges (.002-.025) (0.05–1 mm)

# 6" (150 mm) ruler (with 1/32" and 1/64" increments) (0.5 mm increments)

# Phillips screwdriver

 

επίσης επιδή ουτε με το radius τα πάω καλά στα saddles υπαρχουν κατι εργαλεία που έχω δεί που είναι σαν σφεντόνες να τα πώ ??? τα οποια τα βάζεις σαν οδηγούς για το setup των χορδών για το radius.

 

Βασικα τα θέλω για να ξέρω με ακρίβεια αν ειμαι σωστος στο setup γιατι όλο κατι δεν μου πάει καλά  γιατι μέ το μάτι δεν την παλεύω και δεν ξέρω και αν είναι ίδεα μου η όντως υπάρχει κάτι...

Δεν έχω και εμπειρία περι του θέματος...Ελπιζω και ευχόμαι να το μάθω σύντομα το θέμα... ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

feeler gauges στα μαγαζιά με σιδηρικά ή τύπου Praktiker. Και το ruler λογικά. Phillips screwdriver πρέπει να πας στον αντιπρόσωπο της Phillips και να κάνεις αίτηση....Just kidding: http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_F._Phillips

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον δεν εισαι επαγγελματιας ωστε να χρειαζεται να το κανεις συχνα γιατι δεν πας σε εναν τεχνιτη να του δωσεις 50 ευρω να σου την κανει κουκλα?

θα σου κρατησει για αρκετα χρονια μεχρι να ξαναχρειαστεις fret work.

χωρια που υπαρχει ο κινδυνος να της καταστρεψεις τα ταστα....χαλαρααααα!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το radius μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου: Κάνεις σε χαρτόνι έναν κύκλο με την ακτίνα (radius) που θέλεις, κόβεις μια άκρη και αφήνεις στην κορυφή το "χερούλι" που θες και είσαι κομπλέ.

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Bridges/Understring_Radius_Gauges.html

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να το μάθω το θέμα setup ...

Αλλα τα απλα και βασικα πράγματα οχι nut , frets κλπ

Truss Rod relief , action , μαγνητες αποσταση απο χορδες, τα saddles βαση του radius.

Αυτα ...προτιμω να το παλέψω λίγο και να τα μάθω παρά να εξαρτίέμε απο τεχνικο για απλα πράγματα...

Καλυτερα δεν είναι ???

Το ερώτημα είναι πως ξέρω αν είμαι σωστός στο straight ας πουμε του truss klp η νομίζω οτι είμαι ...και νομίζω αυτο ειναι και το δύσκολο της υποθεσής...

Βλεπω ας πουμε κοσμο που την κοιτάει απο πάνω την κιθάρα απο το head και βλέπει αν θελει ή οχι ρυθμισμα το truss ...Εγω οτι και να έχω κάνει απο κεί δεν βλέπω καμία διαφορά εκτός βέβαια αμα το κάνω τοξο το μανικι ...εκει μαλλον θα δω... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το radius μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου: Κάνεις σε χαρτόνι έναν κύκλο με την ακτίνα (radius) που θέλεις, κόβεις μια άκρη και αφήνεις στην κορυφή το "χερούλι" που θες και είσαι κομπλέ.

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Bridges/Understring_Radius_Gauges.html

 

Μπράβο αυτα έλεγα σφεντόνες...  ;D ;D ;D

 

Δεν υπάρχουν αυτα σε κανα practicer??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που περιγραφεις παρα μονο τα εξης

 

-ενα σταυροκατσαβιδο μικρο (για τις βιδες των μαγνητων και των plates)

-ενα σταυροκατσαβιδο μεγαλο (για να βγαζεις και να βγαζεις το μπρατσο)

-ενα μεγαλο απλο κατσαβιδι (για να γυριζεις τη βιδα του truss rod)

 

τα παραπανω εγω τα αγορασα πριν χρονια σε ενα ....φαναρι απο εναν συμπαθεστατο Πακιστανο....3 ευρω  (σε μορφη Interchangeable, υδραυλικου παρακαλω,εργαλειου... ;D)

 

επισης θα χρειαστεις ενα σετ αλενακια απο το χρωματοπωλειο της γειτονιας σου (παρε απο τα πολυ πολυ λεπτα μεχρι τα χοντρα)

 

ετοιμος,δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο,αντι για Feeler gauges αγορασε ΠΕΝΕΣ διαφορετικου παχους και χρησιμοποιησε αυτες,ενω ενας οποιοδηποτε χαρακας κανει,αν και εγω ποτε μου δεν τον χρησιμοποιω μια και με το ματι μπορω να δω αν ενα μπρατσο εχει παρει...)

 

γενικα το σετ απ ειναι σαν το ποδηλατο,οσο πιο πολυ το..κανεις τοσο πιο "αυτοματο" και ευκολο γινεται,εμενα π.χ με πιανω πολλες φορες να ρυθμιζω το relief σε μπρατσα πριν τα βιδωσω στο σωμα ή το intonation σε saddles ΠΡΙΝ βαλω χορδες και να ειμαι 100% σωστος.... :o

 

τα μονα ακριβα εργαλεια που πρεπει να παρεις ειναι ενα σετ λιμες για το nut αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με την κοπη του,εκει εκπτωσεις δεν εχει...

 

και να θυμασαι,μονο ΕΣΥ μπορεις να κανεις το ΤΕΛΕΙΟ σετ απ στην κιθαρα σου γιατι μονο εσυ ξερεις ΠΩΣ παιζεις και ΤΙ θελεις...

 

προσωπικα  θεωρω απαραδεκτο να μη ξερει καποιος κιθαριστας να σεταρει την κιθαρα του. (για βασικο σετ  απ  μιλαμε οχι για ταστα κτλ.) 

 

Το ερώτημα είναι πως ξέρω αν είμαι σωστός στο straight ας πουμε του truss klp η νομίζω οτι είμαι ...και νομίζω αυτο ειναι και το δύσκολο της υποθεσής...

Βλεπω ας πουμε κοσμο που την κοιτάει απο πάνω την κιθάρα απο το head και βλέπει αν θελει ή οχι ρυθμισμα το truss .

 

αν διαβασεις προσεκτικα τον οδηγο μου θα δεις ΑΚΡΙΒΩΣ πως βλεπεις αν ειναι ευθυ ενα μπρατσο και ΣΙΓΟΥΡΑ αυτο ΔΕΝ γινεται με το...ματι ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και γω μια ερωτησουλα?εχω μια highway,με βαση τον οδηγο του σουπερφανκ και σε συνδιασμο με τα δικα μου γουστα την εχω σεταρι μια χαρα-για μενα παντα ,ετσι??-,αλλα οταν πηρα allen απο το χρωματοπωλειο,τα μικροτερα που βρηκα,δεν εκαναν!!!οποτε εκατσα με μια λιμα,και ετριψα ενα μεχρι που το εφερα στα μετρα των saddles.γιατι αυτο ομως???δεν θα πρεπε να εκαναν και τα απλα απτο χρωματοπωλειο?αλλιως,πο πμορω να βρω τοσο μικρα ωστε να χωρανε στα saddles μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα η Fender δινει τα σωστα αλεν με καθε αμερικανικη κιθαρα κοιτα μηπως εχουν παραπεσει πουθενα,στο κεντρο (Αθηνας στα "βιδαδικα" θα βρεις οτι αλεν θες,παρε μαζι σου και ενα σελακι για να κανεις δοκιμη,εχουν τα παντα εκει εκτος φυσικα απο βιδες για...μπρατσα :'( )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου