Προς το περιεχόμενο

ProTools & M-Audio


dienekes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρακτικά' date=' τα ProTools αποφάσισαν (sic) να υποστηρίξουν την 410. Από μόνη της η κάρτα δε διαφέρει από τις υπόλοιπες.

 

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Σωστός :wink:

 

Ξέρεις αν η υποστήριξη αυτή πρόκειται να επεκταθεί με κάποιο τρόπο και σε άλλες κάρτες της M-audio? Γιατί όπως λες δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα hardware... :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις αν η υποστήριξη αυτή πρόκειται να επεκταθεί με κάποιο τρόπο και σε άλλες κάρτες της M-audio? Γιατί όπως λες δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα hardware... :?:

 

Ουσιαστικά τα ProTools MP παίζουν και σε άλλες "μη-πιστοποιημένες" κάρτες της M-Audio, αυτό αναφέρουν οι χρήστες από το forum της Digidesign, όπως για παράδειγμα την Delta-66. Το καινούργιο στην όλη υπόθεση είναι ότι η Digidesign για πρώτη φορά δίνει demo έκδοση προϊόντος της, οπότε κάποιος που έχει κάρτα της M-Audio μπορεί να κατεβάσει το demo και να δει αν παίζει.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά τα ProTools MP παίζουν και σε άλλες "μη-πιστοποιημένες" κάρτες της M-Audio' date=' αυτό αναφέρουν οι χρήστες από το forum της Digidesign, όπως για παράδειγμα την Delta-66. Το καινούργιο στην όλη υπόθεση είναι ότι η Digidesign για πρώτη φορά δίνει demo έκδοση προϊόντος της, οπότε κάποιος που έχει κάρτα της M-Audio μπορεί να κατεβάσει το demo και να δει αν παίζει.

 

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Σ'ευχαριστώ! :D

 

Έχω την Delta 1010 και σκοπεύω να το δοκιμάσω το ταχύτερο δυνατό. Θα ενημερώσω φυσικά για τα αποτελέσματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Delta 1010 και σκοπεύω να το δοκιμάσω το ταχύτερο δυνατό. Θα ενημερώσω φυσικά για τα αποτελέσματα :P

 

Μάλλον θα είσαι και τυχερός:

 

i got e full version yeserday and it works perfectly with my delta 1010lt

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα είσαι και τυχερός:

 

i got e full version yeserday and it works perfectly with my delta 1010lt

 

 

Γεράσιμος

 

Ουπς! Ή είμαι πολύ χαζός ή είναι περασμένη η ώρα και δεν λειτουργεί το ρημάδι... κανένα link για το demo γιατί δεν μπορώ να το βρω; :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το demo είναι τώρα διαθέσιμο από:

 

ProTools M-Powered

 

Όσοι έχετε κάρτες της M-Audio μπορείτε να δοκιμάσετε αν παίζει ακόμα και αν δεν ανήκουν στη λίστα με το προτεινόμενο hardware (π.χ. Delta 66, Delta 1010). Κατεβάστε καλού κακού και τους τελευταίους drivers από την M-Audio.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήξω κάτι; Η ανωτερότητα των ProTools (για την οποία έχουμε ακούσει τόσα) δεν οφειλόταν στο dedicated hardware? Ή δεν υπάρχει πλέον τέτοιο θέμα; Διότι και εγώ M-Audio έχω, άρα μπορώ να έχω και ProTools; Και θα έχω αυτή την ποιότητα για την οποία όλοι μιλούν τόσα χρόνια;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, μιλάμε για τα ProTools LE και όχι τα TDM.

 

Η όποια ηχητική ανωτερότητα (σε επίπεδο software) έχει να κάνει με το summing αλγόριθμο των ProTools και όχι με κάποιο hardware.

 

Από'κει και πέρα, το hardware της Digidesign που συνοδεύει τα TDM (π.χ. 192) είναι όντως κορυφαίο (μαζί με τους Apogee).

 

Το dedicated hardware των LE (MBox και Digi002) είναι από τα καλά, αλλά σίγουρα στα ίδια χρήματα κάποιος μπορεί να βρει και άλλες λύσεις (αν και στη τιμή των 2 παραπάνω περιλαμβάνεται και το software).

 

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Όσοι δουλεύετε MIDI θα απογοητευτείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Όσοι δουλεύετε MIDI θα απογοητευτείτε.

 

Με απασχολεί κυρίως το audio.

 

Thanx Γεράσιμε, το Getright έπιασε ήδη δουλειά! :wink:

 

:D :D :D

 

Υ.Γ. Θα προτιμούσα στις demo εκδόσεις οι εταιρείες να έχουν άλλου τύπου περιορισμούς, ας πούμε, στον αριθμό των tracks. Με το να απαγορεύουν το save ή το export μας βάζουν σε πειρασμό να σπάσουμε τα demo. Just my 2c, αλλά αν δεν το έλεγα θα έσκαγα! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου