Προς το περιεχόμενο

Τι εχετε να πειτε γι'αυτη την κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους,

 

Γραφω σε αυτο το section του φορουμ γιατι γνωριζω οτι σιγουρα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα γνωριζουν παραπανω απο μενα για το θεμα κιθαρα.

 

Εχουμε και λεμε:

 

Ειμαι πιανιστας/πληκτρας, όμως επισης αυτοδιδακτος κιθαριστας. Εχω 2-3 κιθαρες αλλα η main κιθαρα μου ειναι μια Ibanez η οποια εκτος απο μαγνητες εχει και Piezo κρυσταλλους.

Γενικα η κιθαρα δεν ηταν και φθηνη αλλα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο μεχρι στιγμης(εδω και 6 χρονια περιπου).

 

Αυτο που με εχει κουρασει ωστοσο ειναι το Floyd Rose τρεμολο.

Θελω λοιπον να παρω μια κιθαρα που να εχει fixed bridge και επειδη χρονια πολλα ηθελα μια να παρω μια τετοια αποφασισα να παρω μια Les Paul.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν προκειται να διαθεσω τα χρηματα που χρειαζεται μια Gibson οποτε αναγκαστικα θα παω για Epiphone. Τα χρηματα που σκοπευω να δωσω ειναι καπου στα 400-600max ευρω. Αν δε παιρνω κατι καλο σε Epiphone με αυτα τα χρηματα προτιμω να μην παρω τιποτα παρα να παρω "πατατα".

 

Ριχνοντας λοιπον μια ματια στον Θωμα, βρηκα αυτη:

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_ultra_ii_me.htm

 

και την ψιλο-ερωτευτηκα.

 

Επειδη ομως ως τωρα απο Les Paul δεν εχω ιδεα τι ειναι καλο και τι οχι θα ηθελα τη βοηθεια σας. Αξιζει να παρω μια τετοια κιθαρα? Η ειναι εντελως της πλακας οπως ειναι κατι ελεινες Squier της Fender? Αν θελετε προτεινετε και καποια αλλη στα λεφτα που αναφερα παραπανω...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγονται πάντως γενικώς πολύ καλά λόγια για την ultra II, και ομολογώ πως κι εγώ θα'θελα πολύ να τη δοκιμάσω... Δεν είναι και τρελά ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε longshadow θελω οπωσδηποτε Les Paul ;)

 

Επεσα διανα απ'οτι φαινεται, μαλλον κανεις στο φορουμ δεν την εχει ακουσει! Αυτος ο Shadow Nanomag τι λεει? Γενικα που μπορουμε να τη βρουμε να την ακουσουμε(και να την αγορασουμε αμα λαχει αν μας κανει καλη τιμη κανας Ελληνας εμπορος)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε longshadow θελω οπωσδηποτε Les Paul ;)

 

Εντελώς πληροφοριακά πάντως να πω πως όταν ο Paul Reed Smith πρωτοκυκλοφόρησε singlecut κιθάρες, η gibson τα ψιλοχρειάστηκε και του έκανε μύνηση υποστηρίζοντας ότι αντέγραψε την εμφάνιση της les paul...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια ιστορία... το καλύτερο πάντως το είχαν πει τότε με τη δικαστική διαμάχη με την PRS (που βεβαίως, έχασε η Gibson): ότι αν ήθελαν οι δυο μεγάλες εταιρίες να κατοχυρώσουν τα δυο - τρία best seller σχήματά τους (LP, στρατ και τρισκατάρατη) έτσι ώστε να μην μπορεί να τα αντιγράψει κανείς, θα μπορούσαν να το είχαν κάνει κάτι δεκάδες χρόνια πριν (και αυτό βέβαια σηκώνει πολλή συζήτηση, εδώ οι έρμοι οι μαγνήτες βγαίνουν σε πεντακόσιες χιλιάδες μάρκες και σχέδια, στα σχήματα θα κολλούσαν; )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι αν ήθελαν οι δυο μεγάλες εταιρίες να κατοχυρώσουν τα δυο - τρία best seller σχήματά τους (LP, στρατ και τρισκατάρατη)

 

Να ρωτησω ποια ειναι η "τρισκαταρατη"??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαντέψω η τελε!!! :)

Για την συγκεκριμένη  epiphone μιας και δεν έχω καμία πείρα πάνω της μπορώ να σου πω ότι τουλάχιστον είναι πολύ όμορφη!!! ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλα περνεις αυτο http://www.thomann.de/gr/allparts_tremolno_bp2007010.htm εφοσον δε σαρεσει το φλοιντ ροουζ και το ακινητοποιεις ;) Εκτος και αν ειναι απλα ευκαιρια για καινουρια κιθαρα τοτε παω πασο ^^

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά και μένα μου είχε κινήσει την περιέργια το nano mag. Ηθελα να δω πόσο κοντά σε ακουστικη κιθαρα ειναι οι "ακουστικοι" ήχοι που υπόσχεται η epiphone. δεν την έχω δοκιμάσει αλλά  απο videos σε utube διαπίστωσα οτι είναι περισσότερο "ηλέτρο" παρα "ακουστικοί".

βεβαια έχουν ενδιαφέρον τα controls του nano mag  οπου μπορείς να δωσεις και gain και σε συνδιασμό με τα stereo outs  θα μπορούσε κάποιος να φτιαχει αρκετα ενδιαφέροντες ήχους ( μπορείς να εχεις mono ήχο με συνδιασμό του nano mag με τους μαγνήτες, ή stereo: στο ένα κανάλι το nano mag στο άλλο τους μαγνήτες)

 

ένα μειωνέκτημά της είναι ότι σε αντιθεση με τις υπόλοιπεσ les paul  έχει μόνο ένα tone control(master tone), και οχι ένα για κάθε μαγνήτη...

 

ελπίζω κάποιος να την δοκιμάσει και να πεί περισσότερα και πιο εμπεριστατωμένα πράγματα...

 

κατι άλλο που ίσως φανεί χρήσιμο

συχνά σε αυτό το forum  προτεινεται ως καλη επιλογη η elitist series της les paul (γιαπονέζες με αμερικάνικα ηλεκτρικα κτλ κτλ συμφωνα με τα specs που δινει η εταιρία) δεν έχω προσωπική εμπερία απο αυτήν την κιθάρα, αλλά αυτό που ίσως φανεί χρήσιμο είναι οτι έχει πέσει αρκετά η τιμή της epiphone les paul custom

http://www.thomann.de/gr/epiphone_lpcustom_elite.htm

 

ΥΣ: όσα είπα να φιλτραριστούν αρκετα απο τον τυχόν ενδιαφερόμενο, διοτι δεν έχω προσωπική εμπειρία απο καμία εκ των κιθαρων στις οποιες αναφέρομαι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου