Προς το περιεχόμενο

Roland MicroCube, Μετατροπή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα λοιπόν έναν MicroCube και κάτι με έτρωγε να δω τι θα γίνει αν του αλλάξω μεγάφωνο. Ετσι μετα απο μια συζήτηση με τον Μανόλη Χναράκη, αγόρασα 2 ηχεία αυτοκινήτου, τα γνωστα Πιονεράκια, και αποφάσισα να κάνω το πείραμα.

 

Το πρώτο πρόβλημα ήταν η διάμετρος του μεγαφώνου που ήταν 12cm, ενω η τυπική διάσταση των μεγαφώνων αυτοκινήτου 13cm. Ακούγοντας ότι παίζει πιο καθαρά με το μεγάφωνο του αυτοκινήτου, αποφάσισα να ανοίξω την τρύπα και να το εγκαταστήσω κανονικά.

 

Ενας φίλος ξυλουργός βόηθησε, αν και το ξύλο είναι μαλακό και θα μπορούσε σχετικά ευκολα να γίνει με μπουκαλοτρύπανο ή ακόμα και με μια λίμα ξύλου και υπομονή. Ανοιξα νέες τρύπες χρησιμοποιώντας τα παξιμάδια που ήδη είχε και βίδωσα το μεγάφωνο.

 

Το αποτέλεσμα, παρόλο που δεν έχω έναν original δίπλα-δίπλα για να τον συγκρίνω με ακρίβεια, είναι ότι έχει πιο καθαρά μπάσσα, ότι μπορώ να ανοίξω περισσότερο την ένταση χωρίς να τρίζει, ότι το volume έχει μεγαλύτερη διαδρομή γιατί το μεγάφωνο έχει περισσότερα watt.

 

Τα δύο μεγάφωνα έκαναν 30 ευρώ.

 

Και μερικές φωτογραφίες ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε νέε μου! Καλά ξηγήθηκες! Αλλά κάπου εδώ δεν σε πιάνω:

 

αγόρασα 2 ηχεία αυτοκινήτου

 

Να φανταστώ ότι τα πουλάνε μόνο ζευγάρι και πήρες 2 αναγκαστικά;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε νέε μου! Καλά ξηγήθηκες! Αλλά κάπου εδώ δεν σε πιάνω:

 

αγόρασα 2 ηχεία αυτοκινήτου

 

Να φανταστώ ότι τα πουλάνε μόνο ζευγάρι και πήρες 2 αναγκαστικά;

 

Τα πουλάνε ζευγάρι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστος.εχω σκεφτει κι εγω να το κανω αλλα , δεν εχω αποφασισει ακομα πως και ποτε. το εβαλα ομως στο input του power engine και σκοτωνει.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου