Προς το περιεχόμενο

Marshall JMP MkII Super Bass 100W Head: Hot-wire or Not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα. Χαιρετω ολους στο πρωτο post μου. Επειδη βλεπω πως παιζει πολυ γνωση εδω μεσα, θα ηθελα τα φωτα σας. Απεκτησα πριν καποια χρονια ενα Marshall JMP MkII Super Bass 100W Head, παραγωγης του 1977, με πολλες ωρες στην πλατη του. Εχει 4 input, ανα ζευγη (low/hi vol), με ξεχωριστο volume για καθε ζευγαρι, και master eq με presence, treble, middle, bass. Το ζευγος Ι ειναι κιθαριστικο, το ΙΙ μπασιστικο. Ο ηχος ειναι vintage Marshall 100%, με φοβερη ποιοτητα και τρελα dB, αλλα χωρις gain. Ακολουθοντας το παραδειγμα του Θεου Jimi, βραχυκυκλωνω input I/low με input II/high (hot-wired?), και χρησιμοποιωντας σαν input το I/high, μαζι και με ενα booster (rc xotic), εχω τρελα γκαζια με φανταστικο ηχο. Το ερωτημα μου ειναι: Ποσο ασφαλες ειναι αυτο που κανω? Μηπως κινδυνευει ο ενισχυτης ή η καμπίνα? Ti modification θα επρεπε να κανω για να μην υπαρχει προβλημα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για Mods μην ασχολεισαι...

 

αφου σ'αρεσει ετσι...

 

 

αλλωστε η διαφορα απο Super Bass σε Super Lead ειναι ελαχιστα πραματα, αν οχι ενας μονο πυκνωτης.

 

Freedoooooom... που εισαι να μας τα πεις απο "μεσα"?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως κινδυνευει ο ενισχυτης ή η καμπίνα? Ti modification θα επρεπε να κανω για να μην υπαρχει προβλημα?

 

Καλως ηρθες... ;)

 

Αν εχω καταλαβει καλα,  μιλας για ενα κλασσικό jumpέρωμα των καναλιών ουτως ωστε να κανεις μίξη αυτών, ελεγχοντας την απο τα volI και volII...αν ειναι αυτο το case χρησιμοποιησε ενα καλωδιακι και παπαλα...

 

Αν δεν κανω λαθος - και ας με διορθώσει οποιος θελει - το "hot-wired" αναφερεται στο να κανεις το ιδιο πραγμα αλλα εσωτερικα, δηλαδη να ειναι μονιμη αυτη η συνδεσμολογια...αν σου αρεσει καντο ή βρες καποιον να στο κανει αλλα προσωπικα δεν βρισκω λογο, παρε ενα καλωδιακι και οταν θελεις τζαμπερονε το, οταν δεν θελεις βγαζε το...

 

Το ερωτημα μου ειναι: Ποσο ασφαλες ειναι αυτο που κανω?

 

Το jumpέρομα? Απολυτως...ο ιδιος ο μπαρμπα Μαρσαλ το γραφει στις οδηγίες του, δεν ειναι κατι εκτος σπεκς, ισα ισα...μπες και κατεβασε το manual του 1959HW για να σου φυγει η ιδεα... ;)

 

Μηπως κινδυνευει ο ενισχυτης ή η καμπίνα?

 

Nope...ειδικα η καμπινα κινδυνευει μονο απο τα κυβικά του ενισχυτή σου στην προκειμενη περιπτωση (που δεν ειναι και λιγα) οποτε ελπίζω να εχεις προνοήσει για αυτο... ;)

 

 

 

 

ΥΓ: δεν νομίζω οτι εχει τυχει ποτε να δω βιντεο ή φωτογραφια του Χεντριξ με τζαμπερομένα καναλια, απλα οταν ειχε περισσοτερα απο ενα στακς εκανε slaving στους υπολοιπους...

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλωστε η διαφορα απο Super Bass σε Super Lead ειναι ελαχιστα πραματα, αν οχι ενας μονο πυκνωτης.

 

Freedoooooom... που εισαι να μας τα πεις απο "μεσα"?

 

Ελα, τωρα βγηκα απο το λαγούμι... ;)

 

More or less:

 

Superbass '69:

7gl0wsbhhg1j6b042pow_thumb.jpg

 

Superlead '69:

jepklx5yilzkdtk9myud_thumb.jpg

 

Βαλε και εναν bright cap για τον SL και καθαρισες... ;)

 

ΥΓ: να εισαι τΓυφεγος γιατι δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα... :-*

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω οτι εχει τυχει ποτε να δω βιντεο ή φωτογραφια του Χεντριξ με τζαμπερομένα καναλια, απλα οταν ειχε περισσοτερα απο ενα στακς εκανε slaving στους υπολοιπους...

 

σωστα!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marshalls4.jpg

 

Μαζί, τα κυκλώματα που μας έδωσε ο Freedom για να δείς απλά ότι οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ιστορικους λογους ποσταρω και το "αποσπασμα" μπας και χρειαστει σε καποιον στο μελλον... ;)

 

xzl0dwrl2y4v0v31u95x.jpg

 

 

 

 

Και τώρα ας τραγουδήσουμε ολοι μαζι...εεεεεεεμπροοοοοοοος της Γής οι Plexομέεεεεεεεενοι, του ηηηηχου σκλααααβοι εμπροοος εμπρόοοοοος.... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου