Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα ηχων σε Korg Prophecy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολα τα μελη του Noiz.

 

Σε λιγο θα γινω κατοχος ενος prophecy.Το κατεβαζω απο γερμανια.(390 ευρω).Δεν εχει memory card.Εχω ενα φιλο στην Γερμανια ο οποιος εχει και αυτος το αντιστοιχο οργανο με καποιος ηχους που με ενδιαφερουν.

 

Σε αυτο το σημειο θα ηθελα την βοηθεια σας.... :) :) :)

 

α)Μπορει να μεταφερει τους ηχους στο δικο μου οργανο και αν ναι με ποιον τροπο?

 

β)Το prophecy μπορει να διαβασει τους ηχους απο trinity plus?

 

Θα ηθελα να ευχαριστησω εκ των προτερων οσους ασχοληθουν με το θεμα μου και να πω ενα μεγαλο μπραβο σε καποια μελη που με την συμπεριφορα τους και τις απαντησεις τους με εχουν βοηθησει υπερβολικα.Δεν θα ηθελα να αναφερθω σε συγκεκριμενα ατομα.Πιστευω πως ολοι μας λιγο πολυ εχουμε εντοπισει καποια μελη.

 

(Υ.Γ.  ΘΑ ηθελα να μου σχολιασεται την τιμη.)

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλορίζικο και καλά σόλα...

 

α)Εφόσον δεν έχεις κάρτα μνήμης ο μόνος τρόπος να πάρεις τους ήχους από το άλλο prophecy είναι με data dump (syx). Για αυτό θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα για τη μεταφορά (οποιοδήποτε sequencer) ή για μεγαλύτερη ευκολία το Bome Send SX. Θα πρέπει ο φίλος σου στη Γερμανία να κάνει backup τους ήχους του με το πρόγραμμα που ανέφερα παραπάνω και να τους αποθηκεύσει ως syx. Στη συνέχεια σου στέλνει το αρχείο με ένα e-mail και με το ίδιο πρόγραμμα εσύ φορτώνεις το αρχείο στο δικό σου prophecy. Εννοείται φυσικά οτι θα χρειαστείς κάρτα ήχου με midi για τη μεταφορά από και προς το prophecy

 

β)Το prophecy δεν μπορεί να διαβάσει ήχους από Trinity Plus. To Trinity Plus μπορεί να διαβάσει ήχους από prophecy

 

H τιμή είναι αρκετά καλή αν το όργανο είναι σε καλή κατάσταση.

 

Καλόπαιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου