Προς το περιεχόμενο

Guthrie Govan plays: Who's Best?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμήτες!

 

Πριν από 2 μέρες έπεσε στην αντίληψη μου ένα ένα εξαιρετικό video από youtube στο οποίο ο Guthrie Govan (ένας απ τους αγαπημένους μου κιθαρίστες) έφτιαξε ένα κομματάκι!

 

Ο συγκεκριμένος κιθαρίστας είναι συντάκτης νομίζω στο Βρετανικό περιοδικό Guitar Techniques όπου έγινε μια ψηφοφορία απ τους αναγνώστες σχετικά με τον καλύτερο κιθαρίστα στην κάθε τεχνική! (πχ legato -> Satriani, vibrato -> BB King κτλ κτλ..)

 

σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας λοιπόν κάθισε και έγραψε το κομμάτι του video στα στυλ των νικητών της κάθε τεχνικής.. έτσι λοιπόν έχουμε ένα κομμάτι παιγμένο από τον Guthrie Govan το οποίο ακούγεται σαν 22 διαφορετικούς κιθαρίστες που έγραψαν ή γράφουν ακόμα ιστορία..

 

ξέρω πως ενδεχομένως μερικοί θα αφήσουν αρνητικά σχόλια, αλλά εγώ σας λέω ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ! ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι απιστευτος.... Ειναι απιστευτο πως μπορει και παιζει τοσα διαφορετικα στυλ μουσικης με ξεχωριστο χαρακτηρα καθε φορα. Ειναι ενας απο τους πιο ευελικτους κιθαριστες. Αξιζει να δειτε τα videaκια που εχει με διαφορα στυλ-κιθαριστες στο youtube και "πουλαει" στο www.bluesjamtracks.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό video!! Δε βλέπω απολύτως κανένα λόγο για να γράψει κανείς αρνητικά σχόλια...

 

ξέρεις μωρέ! τα κομπλεξικά του στυλ: "δεν έχει προσωπικότητα αυτός ο κιθαρίστας" και "αντιγραφείς υπάρχουν πολλοί αλλά αυτοί που τα δημιούργησαν είναι κλάσης ανώτεροι" κτλ κτλ :o

 

Βέβαια αν κάποιος πει κάτι τέτοιο μάλλον δεν έχει ακούσει τον Guthrie να παίζει με το δικό του στυλ(το οποίο είναι και πολύ ιδιαίτερο..) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτική προσπάθεια!!! Μου άρεσε πάρα πολύ!!!

 

Όμως δε θα αντέξω...θα το πω:

οι ήχοι που επέλεξε για τους BB King, Gilmour και Hendrix ήταν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενας απιστευτος εκτελεστης!

που ειναι ομως ο Page ρε παιδιαααααααα? >:(

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 2 μέρες έπεσε στην αντίληψη μου ένα ένα εξαιρετικό video από youtube στο οποίο ο Guthrie Govan (ένας απ τους αγαπημένους μου κιθαρίστες) έφτιαξε ένα κομματάκι!

 

Για κοίτα σύμπτωση... κι εγώ πριν δυο μέρες τον ανακάλυψα... η Hendrixy βερσιόν δεν μου άρεσε, ούτε αυτή του Morello αλλά κατά τα άλλα ωραίοςςςςς!!! Αλήθεια, εκτός απ'τον Page πού πήγαν και οι Slash, SRV, Santana, Moore, Blackmore και λοιποί; Ok, δεν είναι και hall of fame το βιντεάκι αλλά αυτοί που είπα έχουν επίσης πολύ ιδιαίτερο στυλ.

 

 

P.S. Με πρόλαβες σε μερικά εκ των ανωτέρω ονόματα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου