Προς το περιεχόμενο

To μπάσο στην μίξη Νο2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hallo!

 

Λοιπόν έχω ένα πρόβλημα με το μπάσο κατά την διαδικασία της μίξης. Γενικά με το EQ του έχω δώσει χόρο στο spectrum κ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τις συχνότητες του στα low-mids κ ψηλότερα.

 

Το θέμα είναι οτι στις χαμηλές συχνότητες το μπάσο, ανάλογα με την νότα κ την οκτάβα που θα παιχτεί, αδειάζει κ γεμίζει τον ήχο μου.

 

Έχω δοκιμάσει να το κομπρεσσάρω στο μέγιστο ώστε να μειώσω οποιεσδήποτε δυναμικές. Επίσης το έχω περάσει απο multiband compressor ώστε να σιγουρευτώ ότι οι χαμηλές συχνότητες θα έχουν πάντα ένταση. Αλλά  στο σύνολο του δεν λειτουργεί έτσι όπως θα ήθελα.

 

Πως γίνεται το spectrum μου να έχει σταθερή ένταση στα χαμηλα?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the cruel world of: Κακή ακουστική δωματίου!

 

Αν το έχεις ψάξει με την ακουστική του χώρου σου, έχει διαβάσει αρκετά σε forums, και φυσικά και εδώ μέσα, έχεις δώσει χρήματα για να τη διορθώσεις, και παρόλα αυτά έχεις το ίδιο πρόβλημα, τότε...

μην λάβεις υπ'οψιν σου τα λεγόμενα του...συγγραφέα!!! ;)

 

Θα πρέπει να έχεις τα λεγόμενα "hot και cold spots", όπου άλλες συχνότητες πνίγονται και άλλες ενισχύονται (και αυτά συνήθως στις χαμηλές συχνότητες).

 

Κάνε μια γύρα και search στο forum και θα τα δείς "ιδίοις όμασοι"  (καλά το έγραψα; :-\ )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μετακομιση θα σε πεισει οτι φταιει ο χωρος. επαθα ακριβως το ιδιο . και μετακομισα(για αλλο λογο οχι γιαυτο ... :) )  και εστρωσε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πραγματικά παρατήρησα αυτό το φαινόμενο  :'(

 

Γνώριζα την ύπαρξη του άλλα πίστευα πως είμαι αρκετάς τυχερός ώστε να μην συμβαίνει σε μένα.

 

Να μετακομίσω λίγο δύσκολο... Μήπως μια αλλαγή στην διάταξη του χώρου βοηθήσει? Δηλαδή να μεταφέρω το PC και τα monitors σε άλλη θέση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το να μεταφερεις πισι και μονιτορς ισως και να πετυεις κατι αλλα οι πιθανοτητες ειναι εις βαρος σου . το πιο πιθανο ειναι να μην αλλαξει κατι.

μπασοπαγιδες ρικοφον και γενικα ηχοαποροφητικα υλικα ειναι η λυση.  παντως το να απομακρυνεις τα ηχεια απο τους τοιχους ειναι μια καλη κινηση γενικοτερα για τον ηχο, αλλα τα μπασα ειναι υπουλα και τα στασιμα κυματα δεν χαμπαριαζουν πολλα απο τετοια στα μικρα υπνοδωματια που συνηθως μενουμε.

Μηπως εχεις καμια γυαλινη επιφανεια για γραφειο ή καποια αλλη μεγαλη επιφανεια που μπορει να συντονιζει με καποιες νοτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα το δωμάτιο γενικά δεν έχει υλικά που θα μπορούσαν να συντονιστούν. Δεν  εντοπίζω δηλαδη προσωπικά κάποιον συντονισμό.

 

Μετακίνησα τα μόνιτορς μακρύτερα απο τους τοίχους κ οι διακυμάνσεις στα μπάσσα (ως αναφορά την ένταση) μειώθηκαν πολύ.  :)

 

Βέβαια τώρα κάποιες παραγωγές μου μοιάζουν να μην έχουν όγκο (συγκριτικά με commercial CDs).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό αυτό. Πριν λόγω της κακής ακουστικής άκουγες συχνότητες που δεν υπήρχαν, και για να τις ισοροπίσεις έκοβες τα μπάσα. Το αποτέλεσμα στην πραγματικότητα ήταν να αδυνατίζεις τον ήχο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε τι απόσταση πρέπει να είναι τα monitors από το τοίχο; Τα δικά μου είναι σε απόσταση 30-40 cm

 

Αυτό γενικά μπορείς να το δεις με δύο τρόπους:

 

Πρώτον από το manual του κατασκευαστή και δεύτερον με χρήση

του αυτιού σου πειραματιζόμενος.

 

Γενικά το ιδανικό είναι μια ...μεγάλη απόσταση αλλά αυτή η "ιδανικότητα"

είναι άμεσα συνιφασμένη με το μέγεθος του ηχείου αλλά και τα ειδικότερα

χαρακτηριστικά του:

 

Πχ το ηχείο είναι 5άρι, 6άρι ή 8άρι? Έχει οπή εκτόνωσης χαμηλών πίσω ή μπροστά?

Είναι ηλεκτροστατικό ή μαγνητοστατικό? Και φυσικά η γενικότερη σχεδίαση του.

Το πως ακτινοβολεί (μακρινού πεδίου, near field κλπ)

 

Τις απαντήσεις μπορείς να τις βρεις με τους δύο παραπάνω τρόπους λοιπόν.

 

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας. ;)

 

Πάντως αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο, τα Tascam μου (VL-X5) τα έχω στους

30 πόντους από τον τοίχο και μακάρι να μπορούσα να δώσω και άλλο ενώ

τα hi-fi μου (audio Spectrum Studio 1 με 6.5 γούφερ) τα έχω στους τουλάχιστον

45 πόντους από τον τοίχο, ειδάλως σε κοντινότερη απόσταση μπουκώνουν

(λόγω οπής ανάκλασης χαμηλών στο πίσω μέρος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου