Προς το περιεχόμενο

Ωραίο θεμα στις πανελλήνιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι αλλα σημερα ποιος ειναι αληθεια ο εχθρος και ο συμμαχος?

 

 

 

ο εαυτός μας

 

αλλου το πηγαινα αλλα εχεις δικιο.

 

και εχθρος και συμμαχος υποθετω εννοεις...

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα σημερα ποιος ειναι αληθεια ο εχθρος και ο συμμαχος?

 

 

 

ο εαυτός μας

 

αλλου το πηγαινα αλλα εχεις δικιο.

 

και εχθρος και συμμαχος υποθετω εννοεις...

 

κυρίως το πρώτο.

το κατάλαβα ότι αλλού το πήγαινες απλά το σκέφτηκα και μου ήρθε να το πω.

βασικά σκεφτόμουνα ότι η καλύτερη πηγή βελτίωσης είναι ο εαυτός μας, τα λάθη που κάνουμε και πώς θα βελτιωθούμε μέσα από αυτά. Προτιμώ αυτού του είδους την "παράδοση", αν μπορεί να την πει κανείς έτσι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρίως το πρώτο.

το κατάλαβα ότι αλλού το πήγαινες απλά το σκέφτηκα και μου ήρθε να το πω.

βασικά σκεφτόμουνα ότι η καλύτερη πηγή βελτίωσης είναι ο εαυτός μας, τα λάθη που κάνουμε και πώς θα βελτιωθούμε μέσα από αυτά. Προτιμώ αυτού του είδους την "παράδοση", αν μπορεί να την πει κανείς έτσι.

 

 

και καλα κανεις :)

 

ποσες φορες εχω ακουσει την ατακα γιατι κανεις ετσι αφου ολοι κανουν αλλιως και πρεπει να αποδειξεις δεν εισαι ελεφαντας. το χειροτερο ειναι οταν κανεις τετοιους διαλογους με τους γονεις που στην τελικη αυτοι σε μεγαλωσαν ετσι.

 

εχω αρνηθει 2 βυσματα για το στρατο που πλησιαζει και εχω γινει κωλος με τους δικους μου γιατι το εκανα. >:(

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν καταλαβα γιατι ειναι καλο να γνωριζεις την παραδοση σου?

 

Κοιταξε, γενικως βοηθαει. Εγω υπολογιζω οτι σε μια εργασιμη βδομαδα απο Θωμα, musicstore φτανουν και κανονιζω να ειναι καποιος σπιτι εκεινο το διαστημα.

 

Διφορούμενο το νόημα της παράδοσης..

 

 

Κατσε ρε συ, ολοι καταλαβαινουμε Ελληνικα. Οταν γινει πολεμος αμα ερθει στην πορτα σου ο εχθρος η παραδινεσαι η αντιστεκεσαι. Μεση λυση δεν υπαρχει σε αυτα. Μονο διφορουμενο δεν ειναι...  :P

 

πάντα υπάρχει μέση λύση

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρίως το πρώτο.

το κατάλαβα ότι αλλού το πήγαινες απλά το σκέφτηκα και μου ήρθε να το πω.

βασικά σκεφτόμουνα ότι η καλύτερη πηγή βελτίωσης είναι ο εαυτός μας, τα λάθη που κάνουμε και πώς θα βελτιωθούμε μέσα από αυτά. Προτιμώ αυτού του είδους την "παράδοση", αν μπορεί να την πει κανείς έτσι.

 

 

και καλα κανεις :)

 

ποσες φορες εχω ακουσει την ατακα γιατι κανεις ετσι αφου ολοι κανουν αλλιως και πρεπει να αποδειξεις δεν εισαι ελεφαντας. το χειροτερο ειναι οταν κανεις τετοιους διαλογους με τους γονεις που στην τελικη αυτοι σε μεγαλωσαν ετσι.

 

εχω αρνηθει 2 βυσματα για το στρατο που πλησιαζει και εχω γινει κωλος με τους δικους μου γιατι το εκανα. >:(

 

 

 

και γω μια θέση για δουλειά πριν κανά δυο χρόνια, και βρήκα απείρως καλύτερη στα καπάκια, θέλω να πω όλα γίνονται.

καταλαβαίνω τι λες, υπάρχει μια "προβατίλα" γενικότερη του στυλ που περιγράφεις: "αφου αυτοί γιατί όχι και εγώ"

οι πιο πολλοί άνθρωποι φερ'ειπίν προσπαθούν να ανήκουν κάπου, είτε αυτό λέγεται μουσικό κίνημα, είτε αναρχία είτε δεν ξέρω εγώ τι. Θα το καταλάβαινα από τους 15χρονους emo μαθητές μου, αλλά από 30άρηδες είναι πολύ απελπιστικό θέαμα. Και ξαφνικά όλοι θεωρούμε ότι είναι πολύ σημαντικό πράμα να γνωρίζουμε την ιστορία του τόπου όπου ζούμε (δεν είμαι κοινωνιολόγος, δεν ξέρω να αναλύσω αν είναι ή όχι), αλλά δεν ξέρουμε τίποτα για να διορθώσουμε τις δικές μας βρωμιές.

Οι γονείς ρε συ καλοπροαίρετοι είναι, αλλά πάντα εσύ ξέρεις καλύτερα, έτσι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γράψει κανείς δηλαδή καλά στις πανελλήνιες πρέπει να παρακολουθεί ανελλειπώς και σε σταθερή βάση κάθε Κυριακή πρωϊ το Αρχονταρίκι, και μετά καπάκι χορούς και τραγούδια από τη δημοτική μας παράδοση;

 

οχι, γιατι πληροφορηθηκα πως το θεμα "παραδοση" ηταν εντος υλης..και ειχε διδαχθει

 

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

 

 

Θα τοποθετηθω ημι-σοβαρα:

 

Οι πανελληνιες ειναι η eurovision της παιδειας.

Το θεμα που επεσε το βρισκω μιζερο και στρουθοκαμηλιστικο!

Εξεταζουν τυποποιημενα μικρομέγαλα ρομποτακια σε politically correct ζητηματα,συμπιεζοντας τη σπουδαια φαντασια ενος παιδιου σε ενα στενοτατο φασμα σκεψης.

Πρεπει να αισθανονται καλα που βαζουν παιδακια να επαναλαμβανουν τις δικες τους αποψεις,τους γεννιουνται ελπιδες για το μελλον,πολυ περισσοτερο οταν εχουν δημιουργησει κ τη Βουλη των εφηβων ,στην οποια εχουν καταφερει να εντοπισουν τα ιδανικα πιτσιρικια που εχουν το ταλεντο της ξυλινης γλωσσας απο τοσο μικρη ηλικια.

 

ΥΓ.Και αυτα τα λεω ως πιθανος υποψηφιος εκπαιδευτικος στον επομενο ΑΣΕΠ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά πιστεύω ότι στην έκθεση οι εξετάσεις θα έπρεπε να ήταν σαν αυτή των ξένων γλωσσών. Δλδ όχι να αναπτύσσεις δικιές σου ιδέες, αλλά να προσπαθήσεις να αναπτύξεις 1 θέμα γύρω από συγκεκριμένες "οδούς" (ε΄ναι γνωστό ότι στις ξένες γλώσσες και ιδίως στα γερμανικά, σου δίνουν το θέμα και μετά 5 προτάσεις, ώστε να αναπτύξεις την έκθεσή σου σαν να ήταν οι δικιές σου απόψεις). Έτσι δεν εξετάζονται οι ιδέες σου, αλλά η ικανότητά σου στον γραπτό λόγο.

Η αιτία γιαυτό είναι ότι οι εξεταστές έχουν συγκεκριμένα πατήματα για να διορθώσουν και εξαφανίζεται έτσι η υποκειμενικότητα στη διόρθωση των γραπτών.

 

Για παράδειγμα στο φετινό θέμα, πείτε ότι κάποιος μαθητής είναι αριστερών πεπειθήσεων, αναλύει τις απόψεις του περί της παράδοσης και σκάει σε εξεταστή καρατζαφερικό. Πάει καταστράφηκε, το έκαψε το παιδί. Και μην πει κανείς ότι δεν γίνεται, καθώς το συγκεκριμένο μάθημα έχει τα πρωτεία στις αναβαθμολογήσεις και μάλιστα με τρομερές διαφορές ανάμεσα στους βαθμούς των 2 εξεταστών.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 boukas. Σιχαίνομαι τα θέματα στα οποία υπάρχει μία "πεπατημένη" στην οποία πρέπει να κινηθείς, ανεξάρτητα από προσωπικές απόψεις και κατάρτιση, για να μη σε "σκίσουν" οι εξεταστές. Τέτοιο θέμα μου είχε τύχει και μένα, προ αμνημονεύτων. Γενικά, στην όλη ιστορία με την έκθεση στις πανελλήνιες είμαστε δεκαετίες πίσω. Στις μ@λ@κίες έχουμε παράδοση και την κρατάμε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου