Προς το περιεχόμενο

IRs Απο "Εναλλακτικά" Υλικά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες πάλευα να τελειώσω κάτι που άρχισα πριν απο ένα περίπου χρόνο.

Η ιδέα μου ήταν να φτιάξω IRs για το αγαπημένο μου VST SIR, απο διάφορα ξύλα, αλλά και χώρους για προσομοίωση βάθους και καμπινών.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω όλα τα υλικά που έψαχνα, αλλά κατάφερα να μαζέψω άλλα υλικά, εναλλακτικά, με την ιδέα οτι φτιάχνοντας ένα IR απο μέταλλο πχ θα προσπαθήσω να εξομοιώσω τον ήχο μιας καμπίνας απ'αυτό το υλικό.

Η όλη υλοποίηση έγινε σε μία μεγάλη κούτα απο χαρτόνι και με τα υλικά να κλείνουν τα τοιχώματά της.

Τα μικρόφωνα ήταν:

1x Behringer B-1 (Κέντρο)

2x Behringer C-2 Matched Pair (Left-Right)

Κάρτα ήχου Edirol UA-4FX με ρύθμιση Capture Στο Mastering, με κλειστό Noise Suppresor, κλειστό Enhancer και τα Low & Hi flat (στη μέση).

Το αποτέλεσμα ήταν άκρως ενδιαφέρων, καθώς πολλά απ'αυτά τα δείγματα φαίνονται να δουλεύουν καλά, χωρίς καθυστερήσεις και ενοχλητικές επαναλήψεις.

Γι'αυτό βέβαια φρόντισα και εγώ να έχω όσο το δυνατόν πιο κάθετες κυματομορφές στη αρχή και στο τέλος, ώστε να επιτύχω ένα ομαλό αποτέλεσμα.

 

Η κωδικοποίηση που έκανα είναι σε 2 μορφές χρόνου, ο απλός και ο διπλός και είναι στα 24bit πάντα στα 44.100Hz.

 

Εννοείτε οτι περιμένω να μου πείτε αποτελέσματα, πιο σας άρεσε περισσότερο, πιο λιγότερο και φυσικά είναι πλήρως συμβατά με GSP, AXE κλπ hardware ή VSTs που παίρνουν IRs σε 24Bit/44.1KHz.

 

Καλή διασκέδαση!

 

 

σ.σ: Την αρχική ιδέα την πήρα απο ένα παρόμοιο πείραμα που είχε κάνει ένα πανεπιστήμιο στην Αμερική πριν απο 2 χρόνια.

IR_Διάφορα_Υλικά.zip

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου