Προς το περιεχόμενο

Μανόλης Μουμουζιάς - Desert of silence (video)


manos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Αυτό είναι ένα "one man band" τραγούδι μου με τίτλο "Desert of Silence"

 

To βίντεο είναι homemade και χρησιμοποίησα πλάνα που τράβηξα κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης.

 

Ελπίζω να σας αρέσει!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλοφτιαγμένο κομμάτι,  ιδιαίτερα το εκτελεστικό μέρος

πολύ καλό βίντεο home made άλλα με pro. ..προδιαγραφές

και αυτή  η κόκκινη τετράχορδη  κουτσουλιά  γράφει καλά !!! ;D

 

ΥΓ .δεν είμαι φαν του είδους (το αντίθετο θα έλεγα)

;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βρε Μανόλη! Αυτό είναι εξαιρετικό, και μάλιστα σε είδος που ΕΜΕΝΑ μου αρέσει! (ΧΑ!)

 

Αν ήταν να κάνω 2 σχόλια αυτά θα ήταν:

 

1. Εκεί που είσαι με την κιθάρα δεν έχεις το σκούφο και μου χάλασες την ιδέα ότι έχεις μαλιά από κάτω. (πλάκα, πλάκα, σχεδόν σοβαρά το λέω, αν και δε παίζει ρόλο με το τραγούδι).

 

2. Αν καταλαβαίνω καλά είσαι κιθαρίστας και ξέρεις λίγο πλήκτρα, χωρίς να νιώθεις άνετα. Τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου δώθηκε. Στο κομμάτι αυτό, θα φανταζόμουν το πιάνο να παίζει πολλά πράγματα γενικά, έστω και μετά το 2:23 που λέει και ο Νέστορας. Μπορώ να φανταστώ ότι:

2α. Είναι επιλογή σου το αφαιρετικό παίξιμο στο πιάνο.

2β. Είναι αναγκαίο λόγο των περιορισμένων δυνατοτήτων σου στο παίξιμο του πιάνο.

2γ. Είναι επιλογή σου η άρνηση 2ου μέλους (ή και 3ου, κλπ) για τα υπόλοιπα όργανα.

2δ. Ή αναγκαίο;

2ε. ΔΓ/ΔΑ!

 

Όπως και νά'χει είναι υπέροχο να βλέπει κανείς τόσο ωραίες δουλειές και μουσικά, και οπτικά, ακόμη και από one man bands. Με το καλό και στο επόμενο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow…

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που ακούτε (βλέπετε) το τραγούδι μου και για τα υπέροχα σχόλιά σας!!!

 

και αυτή  η κόκκινη τετράχορδη  κουτσουλιά  γράφει καλά !!! ;D

Η τετράχορδη κουτσουλιά είναι the cutest baby-bass. Θέλει αγάπη και...ταλκ. Όντως, συνιστούν να βάζεις ταλκ στα δάχτυλα  για να γλυστράνε καλύτερα τα δάχτυλα στις σιλικονάτες χορδές… Go figure...

 

ωραίος!

η φωνή σου μου θυμίζει λίγο Poets Of The Fall.

μόνη αντίρρησή η greek προφορά!

 

Δεν έχω ακούσει ιδιαίτερα Poets of the Fall, αλλά είναι κολακευτικό ούτως ή άλλως. Ευχαριστώ πολύ!

 

μόνη αντίρρησή η greek προφορά!

Προσπαθώ...ή αλλιώς...Αϊ εμ τράινγκ.... ;D

 

1. Εκεί που είσαι με την κιθάρα δεν έχεις το σκούφο και μου χάλασες την ιδέα ότι έχεις μαλιά από κάτω. (πλάκα, πλάκα, σχεδόν σοβαρά το λέω, αν και δε παίζει ρόλο με το τραγούδι).

 

Και εμένα στην αρχή με χαλούσε αλλά you gotta love the baldness.... :)

 

2. Αν καταλαβαίνω καλά είσαι κιθαρίστας και ξέρεις λίγο πλήκτρα, χωρίς να νιώθεις άνετα. Τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου δώθηκε. Στο κομμάτι αυτό, θα φανταζόμουν το πιάνο να παίζει πολλά πράγματα γενικά, έστω και μετά το 2:23 που λέει και ο Νέστορας. Μπορώ να φανταστώ ότι:

2α. Είναι επιλογή σου το αφαιρετικό παίξιμο στο πιάνο.

2β. Είναι αναγκαίο λόγο των περιορισμένων δυνατοτήτων σου στο παίξιμο του πιάνο.

 

Η αλήθεια είναι ότι κιθάρα παίζω εδώ και 2-3 χρόνια, ενώ πιάνο από τα 7.  :)

Στο συγκεκριμένο κομμάτι μου άρεσε πολύ ο "διάλογος" πιάνου - μεταλλόφωνου. Απλός και χαρακτηριστικός ταυτόχρονα.

 

2γ. Είναι επιλογή σου η άρνηση 2ου μέλους (ή και 3ου, κλπ) για τα υπόλοιπα όργανα.

2δ. Ή αναγκαίο;

2ε. ΔΓ/ΔΑ!

 

Είναι ανάγκη γιατί ο χρόνος είναι περιορισμένος και τα προγράμματα είναι συμπιεσμένα. πχ Το μεγαλύτερο μέρος του τραγουδιού και βίντεο γράφθηκε ξημερώματα Σαββατοκύριακου στο σπίτι μου. Οπότε που να τους μαζεύεις...

Μερικές φορές βέβαια είναι και επιλογή. Το συγκεκριμένο τραγούδι νομίζω ότι είναι πιο " προσωπικό" τόσο σε ύφος όσο και στιχουργικά, οπότε...one man band!!  :)

 

Το 3ο άτομο είναι επιλογή λόγω ανάγκης. Δεν θα χωράμε στο δωμάτιο.... ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο Μανωλη σε ολα τα επιπεδα!

Επειδη εδω λεμε το κοντο μας και το μακρυ μας,

θα προτιμουσα αλλους ηχους ηλεκτρικης,πιο jazz χωρις βαθος και εφε.

Η ηχογραφηση ειναι dry γενικα και η κιθαρες μου ακουγονται λιγο υπερπεραν.

Επισης θα ηθελα και κλασσικο πιανο με περασματα,(αυτο ισχυει και για την κιθαρα)

εστω κι αν δεν εισαι τζαζοπιανιστας.

Θα την εβρισκες την ακρη..

 

Το βιντεο πολυ ωραιο αλλα οπως εχω πει και στον Χριστοδουλο..

Τραβηξτε εξωτερικα πλανα,φυση και δεστε τα με στουντιο.Ν αλλαζει παραστασεις το πραμα,να ταξιδευει..

Τι καμερα χρησιμοποιησες?Εκπληκτικη ευκρινεια.

 

Τα συγχαρητηρια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική η ενορχήστρωση

 

την οποία προδίδει εύστοχα η εικόνα και γίνεται άμεσα αντιληπτή  ;)

 

Εκεί που είσαι με την κιθάρα δεν έχεις το σκούφο και μου χάλασες την ιδέα ότι έχεις μαλιά από κάτω. (πλάκα, πλάκα, σχεδόν σοβαρά το λέω, αν και δε παίζει ρόλο με το τραγούδι).

 

ρε μαέστρο με τρίχες θα ασχολούμαστε  ;D

 

the cutest baby-bass.

 

εγώ λοξοκοιτάω  για αυτό,  μπασίστας  ένεκα  8)

 

kala-ubass.JPG

 

KALA U-Bass Ukulele

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου