Προς το περιεχόμενο

Μανόλης Μουμουζιάς - Desert of silence (video)


manos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τραβηξτε εξωτερικα πλανα,φυση και δεστε τα με στουντιο.Ν αλλαζει παραστασεις το πραμα,να ταξιδευει..

Τι καμερα χρησιμοποιησες?Εκπληκτικη ευκρινεια.

Τα συγχαρητηρια μου!

 

Ευχαριστώ πολύ Σταύρο! Χαίρομαι που σου άρεσε!

 

Η κάμερα είναι η Sony CX115e. Όντως γράφει πάρα πολύ καλά και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

 

Για το βίντεο...

Καταλαβαίνω αυτό που λες και σίγουρα αισθητικά το καταλαβαίνω ότι "υπό προϋποθέσεις" (καλός φωτισμός, καλά πλάνα κλπ κλπ) θα είναι πάρα πολύ καλό. Στα βίντεο μου, που γράφονται κατά τη διάρκεια του recording, κυρίως προσπαθώ να δείξω την διαδικασία ηχογράφησης, ίσως γιατί μου φαίνεται εμένα πολύ ενδιαφέρον όταν το βλέπω σε άλλους. Πχ η αγαπημένη μου σκηνή στο βίντεο είναι όταν "μαφλάρω" το shaker με το βελούδινο ύφασμα. Μου αρέσει να βλέπω τρόπους ηχογράφησης (πχ πως στήθηκε το μικρόφωνο, τι όργανα χρησιμοποιήθηκαν, πως παίχθηκαν αυτά τα όργανα κλπ) κυρίως γιατί στην ουσία είναι tutorial και how-to σε μια πιο ενδιαφέρουσα μορφή. Έτσι πιστεύω ότι και η ενορχήστρωση...

 

την οποία προδίδει εύστοχα η εικόνα γίνεται άμεσα αντιληπτή  ;)

 

από μουσικούς ή μη.

 

Φυσικά η όλη διαδικασία έχει και το "ζόρι" να προσέξεις λίγο τα πλάνα σου (πχ να κρύψεις τις παντόφλες ή τα καλοριφέρ  ;D ) και να πατάς ακόμα ένα rec (αυτό της κάμερας) τη στιγμή που γράφεις ένα μουσικό σημείο, αλλά πλέον είναι συνήθεια.

Μαλλί ούτως ή άλλως δεν έχω, οπότε δεν με νοιάζει αν είμαι χτενισμένος ή όχι.  ;D ;D ;D (έχω και βίντεο με πυζάμες.... ;D ;D ;D αλλά δεν νιώθω έτοιμος να το δημοσιεύσω!)

 

εγώ λοξοκοιτάω  για αυτό,  μπασίστας  ένεκα  8)

 

kala-ubass.JPG

 

KALA U-Bass Ukulele

 

ΚΟΥΚΛI το μωρό!!!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, πολύ ωραίο.

 

Ναι, όντως η προφορά δεν είναι όσο πρέπει "πειστική" αλλά είναι τόσο ωραία όλα τα υπόλοιπα που το αντισταθμίζουν...

 

Ο διάλογος πιάνου-μεταλλόφωνου ήταν ακριβώς αυτό που έπρεπε για μένα...

Αν είχες παίξει δηλαδή περισσότερα ίσως να χανόταν αυτή η "μαγεία" που έχει εκείνο το σημείο στο κομμάτι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διάλογος πιάνου-μεταλλόφωνου ήταν ακριβώς αυτό που έπρεπε για μένα...

Αν είχες παίξει δηλαδή περισσότερα ίσως να χανόταν αυτή η "μαγεία" που έχει εκείνο το σημείο στο κομμάτι...

 

Συμφωνώ 100%.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου