Προς το περιεχόμενο

self guitar dressing(leveling-polishing)


jimythebest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μια απο τις χαρες της ενασχολησης με το οργανο ειναι και η περιποιηση του θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει αυτην τη μεθοδο η εχει να προτεινει κατι καλυτεο,η πιο ευκολο με τα ιδια αποτελεσματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και εύκολη μέθοδος φαίνεται αλλά δεν νομίζω να κάνει την δουλειά που κάνει ένα κανονικό fret leveling & polishing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα βασιζει το crowning στο οτι στη δευτερη γυρα γυριζει απο την αλλη πλευρα την πλακα που εχει δυο προεξοχες και ετσι το γυαλοχαρτι"χτυπαει" στο πλαι του ταστου και ανεβαινει μεχρι επανω ακολουθωντας και την γραμμη του ηδη υπαρχωντος crowning! Αλλα βρεικα ακομη ενα γι'αυτο τι λενε οι γνωμες?Οπτικα ειναι πολυ κοντα στο γνωσττο του luthier

 

http://www.ebay.com/itm/261226542904?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει είναι χαζό !!! Το κάνει όλο αυτό για να μην βγάλει τις χορδές;

Άμα έχεις ασχοληθεί με την διαδικασία κάτι που θα προσέξεις είναι ότι η σκόνη από τα τάστα (από ότι έχω ακούσει πολύ ανθυγιεινή και σίγουρα όχι ευχάριστη όταν μαζεύεται  αρκετή)δεν είναι κάτι που θες να είναι πάνω σε οποιοδήποτε μέρος της κιθάρας ,πόσο μάλλον στις χορδές που πιάνεις συνέχεια.

 

Τα τρίβει αρχικά με 360 και 400 τα οποία δεν θα εχεί τεράστια επίδραση  που σημαίνει ότι αν έχει μικρό πρόβλημα η ταστιέρα  θα είναι γρήγορη η διαδικασία ,αλλά σε περίπτωση που έχει μεγάλο πρόβλημα;

 

δεν κατάλαβα με  τι grit to περνάει στο τέλος

αλλά άμα περάσεις 400 κάθετα στα τάστα δεν θα έχεις πρόβλημα με τριψίματα χορδής τάστου  στα bends

 

Νομίζω επίσης ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με το μήκος του εργαλείου που χρησιμοποιεί ,δεν είναι αρκετά μακρύ  .Εγώ θα προτιμούσα κάτι σχεδόν στο μήκος που  πιάνουν τάστα πάνω στο λαιμό (40 cm πάνω κάτω)

 

επίσης χωρίς σωστό  κράουνινγκ δεν θα γίνει "τέλειο" το ιντονέσιον αλλά θα παίζει  η κιθάρα αρκεί να μην είναι τελείως επίπεδα και φαρδιά τα τάστα .Αυτό που έκανε για το ελαφρύ κράουνινγκ μπορείς να το κάνεις με μια πιστωτική κάρτα τυλιγμένη με γυαλόχαρτο και την φέρνεις πέρα δώθε με δύναμη πάνω στα τάστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει είναι χαζό !!! Το κάνει όλο αυτό για να μην βγάλει τις χορδές;

 

Όχι.

Το κάνει για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει την τάση που έχουν οι κουρδισμένες χορδές και να κάνει τη δουλειά του στην ταστιέρα με κανονικές συνθήκες εργασίας, δηλαδή όπως παίζει η κιθάρα, με το μανίκι σε κούρμπα και  να "φέρει" σωστά τα τάστα.

 

Εμένα με ενοχλεί το ότι δεν έχει radius το εργαλείο. Αν το είχε σε διαφορετικά radius αγόραζα αύριο τουλάχιστον δύο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά για fret leveling το μανίκι πρέπει να είναι ευθεία και όχι με κούρμπα αλλιώς μερικά τάστα θα είναι περισσότερο φαγωμένα από άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

Το κάνει για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει την τάση που έχουν οι κουρδισμένες χορδές και να κάνει τη δουλειά του στην ταστιέρα με κανονικές συνθήκες εργασίας, δηλαδή όπως παίζει η κιθάρα, με το μανίκι σε κούρμπα και  να "φέρει" σωστά τα τάστα.

 

Εμένα με ενοχλεί το ότι δεν έχει radius το εργαλείο. Αν το είχε σε διαφορετικά radius αγόραζα αύριο τουλάχιστον δύο.

 

  Ακριβως εδω συμφωνω μαζι σου φιλε μου!!! Αλλα και η λιμα του οργανοποιου ΔΕΝ εχει radius!!! Και συγουρα ειναι καλυτερο να φερεις ευθεια τα ταστα υπο ταση γιατι μετα το περασμα των χορδων μπορει και να ξαναθελει  "φαγωμα"!Αλλωστε ενω τις λασκαρει  τις ξανακουρδιζει ενα ημιτονιο κατω και το λεει οτι ειναι γι'αυτο το λογο!!!Εγω παντως βρεικα το 2ο λιγο καλυτερο και επεισης εχω ενα βορτσακι (ο θειος μου ειχε χυτηριο και ειναι καλος γνωστης αυτων των εργασιων με μεταλλα) το οποιο με ενα καταλληλο σαπουνι γυιαλιζει μεταλα! Μου εχει γυαλισει tailpiece apo Les paul bridge που δεν το πιστευα! θα το φωτογραφισω και θα το ανεβασω να το δειτε.Ειναι απο υφασματα το ενα διπλα στο αλλο και  με ενα δραπανακι η βιδολογο η καλυτερα touraki κανεις γυαλισμα του θανατου!!!! Εγω ρισκαρα να παραγγειλω το 2ο ετσι κι αλλοιως θελω το εργαλειο ελεγχου που ειναι ακριβως αυτο που εχουν οι οπργανοποιοι(3-3 θελει για συγουρια!) και αν εχω νεα θα ενημερωσω ολους. Μι και το εφερε η κουβεντα η λιμα του οργανοποιου ειναι μια λιμα συνηθως 25cm στερεωμενη σε εγκπη καταμηκος ενος καροστενου ξυλινου τακου υπο γωνια 35 μοιρων! Απο την μια πλευρα κανει το επιπεδο και απο την αλλη την γωνια στο πλευρο με radius λιμα δεν εχω δει(εκτος αν υπαρχουν και δεν επεσαν στην αντιληψη μου)

DSC02679.thumb.JPG.c28164b3f26c4ca05d071fe5f5416cc7.JPG

DSC02678.thumb.JPG.b6670fb4d52e2d0469dd0ae43cb76fa2.JPG

DSC02677.thumb.JPG.820ddf43bc9859d96f589f997ae5e74b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου