Προς το περιεχόμενο

Θεματάκια μικροφώνου Floureon BM-800


TeMeTeRoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας λοιπόν σας έχω ιστοριούλα όποτε ελπίζω να την διαβάσετε😅  Είμαι νέος κάτοχος του μικροφώνου BM-800 το σετ ( με την βάση, το pop filter κλπ) το οποίο το έχω εδώ και μια εβδομάδα. Το χρησιμοποίησα αρχικά στην μητρική του υπολογιστή από xlr σε 3.5 jack το οποίο και περιείχε το πακέτο με τα αποτελέσματα να είναι αρκετά ικανοποιητικά, για τα λεφτά του πάντα. Ο αρχικός μου σκοπός ήταν να το χρησιμοποιήσω με την κάρτα ήχου που έχω εδώ και ένα χρόνο την Focusrite Scarlet Solo 3nd gen ωστόσο περίμενα να έρθει το xlr (male) σε xlr (female) ,αλλά όταν ήρθε η χαρά μου βγήκε ξινή. Με το που πήρα το καλώδιο και το κούμπωσα στην κάρτα δεν έδινε σχεδόν καθόλου ήχο, ( όταν μιλούσα δηλαδή ) το gain στο τέρμα και μπορούσα να ακούσω ίσα ίσα τον εαυτό μου, χώρια τα παράσιτα ( να τονίσω ότι αυτό ήταν χωρίς 48v phantom power, με 48v ανοικτό, εκεί δεν άκουγες απολύτως τίποτα με το gain στο τέρμα). Το περίεργο που διαπίστωσα ήταν ότι με το που απενεργοποιούσα το 48v, για μερικά δευτερόλεπτα έδινε στα ακουστικά αρκετά δυνατό και καθαρό ήχο (όταν μιλούσα) αλλά σταδιακά μειωνόταν και κατέλειγε στα αρχικά επίπεδα όπως προανέφερα, όταν είχα κλειστό το 48v.... Τελειώνω😂 Μίλησα και με το support της Focusrite και απ' ότι μου είπε το μικρόφωνο 'λογικά' δεν υποστηρίζει 48v και ότι θα χρειαστώ ένα Rode VXLR+ το οποίο κάνει 21€ και είμαι σε φάση εεε φίλε 24€ πλήρωσα για μικρόφωνο θα δώσω άλλα τόσα για αντάπτορα 😬 Για να μην παρεξηγηθώ το μικρόφωνο αυτό δεν το πήρα για επαγγελματική χρήση, 24€ έδωσα προς θεού, η χρήση του θα ήταν για καμιά ψευτο ηχογράφηση και τώρα με το διαδικτυακά μαθήματα που κάνουμε να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω... από εκεί και πέρα όσους είδα να το χρησιμοποιούν έλεγαν ότι πρέπει να έχεις 48v phantom power για να λειτουργήσει και από το site που το αγόρασα το έλεγε και με μεγάλα μαύρα γράμματα 'Πρέπει να έχεις 48v phantom power για να λειτουργήσει' οπότε ναι ποιον να πιστέψω για πείτε μου εσείς😂... Με λίγα λόγια 🤣  αυτά... Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και να μην σας κούρασα και περιμένω (ελπίζω) τις απαντήσεις σας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εγώ πάντως για αρχή, θα δοκίμαζα άλλα καλώδια. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, καινούρια καλώδια να μή δουλεύουν. Και αν έχεις τη δυνατότητα, έλεγξε και τα υπάρχοντα καλώδια σε άλλες συνδέσεις. Γενικά τα καλώδια είναι ο πιό συνήθης αδύναμος κρίκος. Αν τελικά δουλεύουν, πιάσε τη ροή σήματος απο την αρχή (μικρόφωνο > καλώδιο > αντάπτορας > είσοδος κάρτας > έξοδος κάρτας > είσοδος υπολογιστή > ρυθμίσεις/πρόγραμμα > τελική έξοδος) Είναι πολλά τα check points..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εγώ πάντως για αρχή, θα δοκίμαζα άλλα καλώδια. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, καινούρια καλώδια να μή δουλεύουν. Και αν έχεις τη δυνατότητα, έλεγξε και τα υπάρχοντα καλώδια σε άλλες συνδέσεις. Γενικά τα καλώδια είναι ο πιό συνήθης αδύναμος κρίκος. Αν τελικά δουλεύουν, πιάσε τη ροή σήματος απο την αρχή (μικρόφωνο > καλώδιο > αντάπτορας > είσοδος κάρτας > έξοδος κάρτας > είσοδος υπολογιστή > ρυθμίσεις/πρόγραμμα > τελική έξοδος) Είναι πολλά τα check points..

Το καλώδιο το τσέκαρα με πολύμετρο με βάση μερικά βιντεάκια που είδα στο youtube για την τάση...Τώρα δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είχε κάποιο άλλο θέμα πέρα από αυτό.... καταρχάς δεν είμαι και τόσο γνώστης πάνω στα μικρόφωνα (το λέω για να γνωρίζετε για το αν πετάξω καμιά κοτσάνα) το δοκίμασα σε έναν ενισχυτή κιθάρας που έχω και εκεί δεν έβγαζε πάλι κάποιο ήχο... ( είχα δοκιμάσει εκεί ένα Shure sm58 δανικό δυστυχώς😅 όποτε ξέρω στα σίγουρα ότι το βύσμα του δεν έχει κάποιο θέμα και δούλευε κανονικά). Άλλα καλώδια δυστυχώς δεν έχω και για την συνδεσμολογία ηχογραφώ ηλεκτρική κιθάρα εδώ και ένα χρόνο.... δεν θα μου έβγαζε και εκεί λογικά θέμα ? Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντησή σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.com/Floureon-BM-800-Condenser-Microphone-Recording/dp/B01N322NAB

 

Product description: "The Floureon BM-800 condenser microphone only works with device that could provide enough power with 48V phantom power adapter. If the power is not enough while being used with amplifier or mixer, the sound volume might be recorded very low. If better sound prefered, the sound card will be needed. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω αυτό το μικρόφωνο και χρειάζεται 48ν phantom power για να λειτουργήσει σωστά. Με την κάρτα ήχου που έχεις θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά.

Δοκίμασε άλλο XLR καλώδιο.

Επίσης αν είσαι με laptop δοκίμασε να το βάλεις στην μπριζα να δεις μήπως δίνει καλύτερα ρεύμα στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Θεματάκια μικροφώνου Floureon BM-800

Δεν ξέρω μπορεί και να έπεσα στην περίπτωση να μην χρειάζεται 48v αυτό που έχω.... δεν ξέρω.... Για το καλώδιο θα δω αυτές τις ημέρες μήπως και πάρω κανένα δανικό να το δοκιμάσω μήπως φταίει αυτό και θα επανέρθω.... Είμαι σε σταθερό υπολογιστή και αυτός από την Focusrite μου έστειλε κάτι βιντεάκια σχετικά με το power managment οπότε όλα αυτά τα έχω επίσης τσεκάρει δεν υπάρχει και εκεί κάποιο θέμα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πυκνωτικό παίζει και χωρίς 48 βολτ.

Απλά παίζει πολύ χαμηλά, διότι δεν υπάρχει τάση να πολωσει τον πυκνωτή.

 

https://mrhomestudio.com/does-a-condenser-mic-need-phantom-power/

 

Πχ το φτηνο tracer που πολλοί έχουμε δίνεται με απλό καλώδιο που ουσιαστικά αχρηστεύει το xlr και μπορείς να το συνδέσεις στον υπολογιστή χωρίς κάρτα με απλό βύσμα 2.5 χιλ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η σωστή λειτουργία του. Απλά είναι η εξυπνάδα των κινέζων που το πουλάνε έτσι ώστε να μη σου πει ο άλλος το πήρα και είναι άχρηστο χωρίς 48 βολτ.

 

Επίσης το καλώδιο xlr χωρίς τον αντάπτορα που δίνουν είναι ύποπτο, νομίζω το δικό μου tracer μόνο με άλλο καλώδιο xlr δούλεψε κανονικά με phantom power.

Συνεπώς ψαχτείτε.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimsonic said:

ενα πυκνωτικό παίζει και χωρίς 48 βολτ.

Το μικρόφωνο από τα hands-free στο κινητό ή το headset του Η/Υ δεν χρειάζονται 48 V.  Το βύσμα του κινητού ή του Η/Υ δίνει τα συνήθως 1.5 ή 5V που χρειάζονται, και αυτά φτάνουν και περισσεύουν για καθημερινή χρήση.

 

Το επαγγελματικό standard των 48V προβλέφθηκε για να υπάρχει ικανό headroom πάνω από τα 0dB (μην ξεχνάτε την λογαριθμική κλίμακα!), χωρίς το οποίο δεν γίνεται επαγγελματική ηχογράφηση χωρίς clipping στα peaks.

 

Συνεπώς το ότι το πυκνωτικό δουλεύει και χωρίς να υπάρχει μπαταρία ή phantom τάση είναι μέγα ψεύδος.

Επεξεργασμένο από mitsar
urban myth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mitsar είπε

Το μικρόφωνο από τα hands-free στο κινητό ή το headset του Η/Υ δεν χρειάζονται 48 V.  Το βύσμα του κινητού ή του Η/Υ δίνει τα συνήθως 1.5 ή 5V που χρειάζονται, και αυτά φτάνουν και περισσεύουν για καθημερινή χρήση.

 

Το επαγγελματικό standard των 48V προβλέφθηκε για να υπάρχει ικανό headroom πάνω από τα 0dB (μην ξεχνάτε την λογαριθμική κλίμακα!), χωρίς το οποίο δεν γίνεται επαγγελματική ηχογράφηση χωρίς clipping στα peaks.

 

Συνεπώς το ότι το πυκνωτικό δουλεύει και χωρίς να υπάρχει μπαταρία ή phantom τάση είναι μέγα ψεύδος.

Το θέμα είναι ότι αυτό το μικρόφωνο που έχω δουλεύει κανονικά με το 3.5 jack και ήχος είναι αρκετά δυνατός.... Αρά παίζει να παίχτηκε καμία λαμογιά είτε από τον κινέζο είτε από το μαγαζί που το αγόρασα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, TeMeTeRoN said:

παίζει να παίχτηκε καμία λαμογιά

Σου εξήγησα γιατί παίζει με το 3.5 mm  jack.

 

Αν δεν το βάλω στον παλμογράφο δεν μπορώ να απαντήσω περί λαμογιάς... Ηλεκτρονικός είμαι περισσότερο από μουσικός.

Επεξεργασμένο από mitsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου