Προς το περιεχόμενο

Επιλογή e-ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης η Bellucci είναι μπάζο' date=' οι Mercedes ωχριούν μπροστά στο νέο Punto, τα Clavinova μασάνε τα Steinway, η Pepsi φτιάχνει μυς και η Καλλιθεάρα πάει για τίτλο.[/quote']

κανείς δεν είπε πως δεν αξίζουν οι ακριβές taylor-martin-lakewood κλπ...μίλησα για τις κορεάτικες τους...ξαναδιάβασε το ποστ μου προσεχτικά σε παρακαλώ, κάποια παιδία χρειάζονται πληροφορίες οχι ειρωνείες..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα, δεν υπάρχουν (ακόμη) κορεάτικες Martin-Taylor-Lakewood.

 

Και οι Baby Taylor , αλλά και η σειρά Χ της Martin είναι αμερικάνικες..

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα' date=' δεν υπάρχουν (ακόμη) κορεάτικες Martin-Taylor-Lakewood.

 

Και οι Baby Taylor , αλλά και η σειρά Χ της Martin είναι αμερικάνικες..[/quote']

για ψαξτο καλυτερα,ειδικα για τις martin..anyway ειναι κατι που διαπιστωνεται πολυ ευκολα αν κανει κανεις μια βολτα στην αθηνα και δοκιμασει τα παντα..εγω παντος μιλαω απο προσωπικη πειρα (περυσι επαιξα με αρκετες στα χρηματα αυτα και απογοητευθηκα απτις γνωστες....)

πχ και στις ηλεκτρικες προτιμω μια cort των 400-500 παρα μια fender mexico σε ολα της ,δεν με ενδιαφερει το ονομα αλλα το οργανο..

μια βολτα στον τσιτιριδη δεν κοστιζει τιποτα να ακουσετε και να παιξετε μια tanglewood των 500 οσοι ενδιαφερεστε..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η Bellucci είναι μπάζο' date=' οι Mercedes ωχριούν μπροστά στο νέο Punto, τα Clavinova μασάνε τα Steinway, η Pepsi φτιάχνει μυς και η Καλλιθεάρα πάει για τίτλο.[/quote']

 

μην το γελας καθολου silotουλη μου.. :lol: χωρις να θελω να γινω και εγω κακος και να δημιουργω αντιπαθειες δυστυχως ετσι ακριβως σκεφτονται οι πιο πολλοι στην ελλαδα,και ενα πραγμα πρεπει να συμβαινει. δεν εχουν καποιοι ισως τα αυτια να ακουσουν αυτες τις κιθαρες και την διαφορα στην ποιοτητα τους,και γενικα δεν ειναι ετοιμοι γιαυτες τις κιθαρες.

 

πραγματικα δεν θελω να το παιξω εγω ο ειδικος που εχει το αυτι το γαμάτο και ξερει να ακουει,αλλα ρε παιδια την ποιοτητα μετα απο καποια χρονια εχω αρχισει να την αντιλαμβανομαι.παλια δεν μπορουσε το αυτι μου να καταλαβει καποιες ιδιαιτερες διαφορες αλλα τωρα τις καταλαβαινει(νομιζω τουλαχιστον..ελπιζω να μην ακουγομαι και να φαινομαι πολυ ψωνισμενος αλλα.. :oops: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας πω & εγω το λογίδριο μου :lol:

 

Αν & οσον αφορά τις ηλεκτρικές είμαι γνωστός αντιεξουσιαστής & ανατρεπτικός ενάντια στα ΦΟΥΜΑΡΑ που μας πουλάνε οι boutique bolt on makers :D στις ακουστικες ΑΛΛΑΖΕΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ το πράμα :D

 

Eδω μιλάμε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ & κατασκευαστική δυνότητα & δυστυχώς ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ! (στην κυριολεξία)

 

Στις ακουστικές κιθάρες κάθε λεπτομέρεια παίζει τεράστιο ρόλο (απο τον τύπο φινιρίσματος,την ταστιέρα,τον τρόπο τοποθέτησης τοπυ μπράτσου,το Bracing και ΠΟΛΛΑ άλλα) & οι HIGH END κατασκευαστές ειναι ΠΑΝΤΑ πολύ καλύτεροι γιατι δυστυχώς στις ακουστικές το ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ισχύει (& ΜΕΤΡΑΕΙ!)

 

Εχω τεστάρει πολλές φθηνες κορεάτικες κιθάρες (αξιοπρεπέστατες για τα χαμηλά βαλάντια πρέπει να πω!) και παρόλο που έχουν στα χαρτιά όλες τις σωστές προδιαγραφές (solid ξυλα κτλ.) όταν τις βαζω ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ με ακριβές αμερικάνικες ή ευρωπαικές ακουστικές δεν υπάρχει καμμία σύγκριση.

 

Για παραδειγμα αγόρασα πριν απο ένα χρόνο μια πανέμορρφη CRAFTER grand auditorium με super ξύλα & όλα τα καλά € 400 για μια φίλη μου,δυστυχώς όταν την εβαλα πλαϊ-πλαϊ με την αγαπημένη μου LAKEWOOD MP1 (την οποία αγόρασα πριν απο 4 χρόνια 1500 euro) δεν υπήρχε καμμία σύγκριση.

 

Το ίδιο & με μια Tanglewood jumbo που έφερε ενας φίλος απο U.K μόλις την βάλαμε διπλα στο αρχαίο GUILD JUMBO μου αμέσως η διαφορά ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

 

(Βέβαια την ίδια πλάκα έπαθα & εγώ όταν έπαιξα με CΟLLINS για πρώτη φορά στη ζωή μου πριν μερικά χρόνια στην Νεα Υόρκη,ήθελα να ρίξω ΟΛΕΣ τις ακουστικές μου στο τζάκι,ακόμα και οι MARTIN που είχε το μαγαζί ακούγονταν σαν τσίγκοι μπροστά της,το μονο πρόβλημα ήταν ότι έκανε 7000 ευρω!!)

 

Από εκεί και περα το μόνο που παίζει είναι τα ΓΟΥΣΤΑ για τον ΤΥΠΟ της ακουστικής (εγω πχ. ΜΙΣΩ τα dreadnought & λατρεύω τα Grand Auditorium,άλλοι το αντίστροφο..)

 

Πάντως θα συμφωνήσω με τον SILOT & θα σου προτείνω ως καλύτερη φθηνη ακουστικη την GA της FENDER..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να σ'αγαπάω σιγά-σιγά !!! :D :D

 

8) Μήπως να σας αφήναμε μόνους σας;; 8)

 

:lol: :lol:

 

Ευχαριστώ άπαντες για τις διαφωτιστικές απαντήσεις, ας μην ξεκινάμε flame wars στο forum, όλες οι απόψεις σεβαστές! :D

 

Θα κάνω μερικές βόλτες στην Αθήνα μόλις μπορέσω και θα μεταφέρω και τις εντυπώσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνενοηση κου-κου-ρου-κου...κανεις δεν ειπε πως οι tanglewood των 500 ειναι καλυτερες απτις taylor των 3000 ευρω..για ονομα του θεου ρε παιδια,ελληνικα μιλαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τελος παντων το πιο σωστο ειναι οποιος ενδιαφερεται να μας γραψει στα παλια του τα παπουτσια και να παει να τις ακουσει ολες..να τις ακουσει ομως,οχι να τις διαβασει...(λογοτυπα..)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου