Προς το περιεχόμενο

Επιλογή e-ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα βάλει ένα θέμα όπου έπεφτε κράξιμο στον Φάκα για τις διαφορές στις τιμές του με τον thomann...

 

.... αλλά η αφορμή ήταν ότι έψαχνα τιμές για e-ακουστική κιθάρα.

 

Δύο που μου φαίνονται καλές, στην κατηγορία τιμής και τα χαρακτηριστικά που ψάχνω, είναι αυτές:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-170798.html?sn=06f7819af584f015476b8fc9d793b5cd

 

http://www.thomann.de/artikel-170457.html?iwid=2&sn=06f7819af584f015476b8fc9d793b5cd

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε να προτείνεται κάτι εναλλακτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα να δείς, αν και δεν φημίζομαι για την ευγένεια μου μεταξύ φίλων και γνωστών, θα προσπαθήσω ειλικρινά να είμαι κύριος.....

Είναι και οι δύο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ !!!!!!!! :evil: :evil:

 

Και επειδή η υπομονή μου εξαντλήθηκε αυτα τα χρόνια που δούλευα σαν πωλητής κιθαρών κτλ, δεν θα μπω στις λεπτομέρειες που τις κάνουν καυσόξυλα, αλλά θα σου προτείνω εναλλακτικές κοντα στα 500:

 

1. Taylor Big Baby παρέα με τον Neo-D μαγνήτη της Fishman.

 

2. Οποιαδήποτε Martin (ακόμη και η σειρα Χ παίζει καλύτερα απο την πιο μουράτη Cort. Guaranteed !!!)Πάρε την DX-1 και έναν Fishman και καθάρισες...

 

3. Fender GA 43 SCE (αν θές ντε και σώνει να στηρίξεις την οικονομία των Κορεατών, αλλά να αποφύγεις τους μπελάδες...)

 

Sorry για τον κυνισμό μου αλλά με τα ακουστικά όργανα έχω μια ευαισθησία και αισθάνομαι φρικτά όταν κάποιος ετοιμάζεται να πετάξει τα λεφτά του. Το έκανα δεκάδες φορές και ξέρω :x

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δείς' date=' αν και δεν φημίζομαι για την ευγένεια μου μεταξύ φίλων και γνωστών, θα προσπαθήσω ειλικρινά να είμαι κύριος.....

Είναι και οι δύο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ !!!!!!!! :evil: :evil:

 

Και επειδή η υπομονή μου εξαντλήθηκε αυτα τα χρόνια που δούλευα σαν πωλητής κιθαρών κτλ, δεν θα μπω στις λεπτομέρειες που τις κάνουν καυσόξυλα, αλλά θα σου προτείνω εναλλακτικές κοντα στα 500:

 

1. Taylor Big Baby παρέα με τον Neo-D μαγνήτη της Fishman.

 

2. Οποιαδήποτε Martin (ακόμη και η σειρα Χ παίζει καλύτερα απο την πιο μουράτη Cort. Guaranteed !!!)Πάρε την DX-1 και έναν Fishman και καθάρισες...

 

3. Fender GA 43 SCE (αν θές ντε και σώνει να στηρίξεις την οικονομία των Κορεατών, αλλά να αποφύγεις τους μπελάδες...)

 

Sorry για τον κυνισμό μου αλλά με τα ακουστικά όργανα έχω μια ευαισθησία και αισθάνομαι φρικτά όταν κάποιος ετοιμάζεται να πετάξει τα λεφτά του. Το έκανα δεκάδες φορές και ξέρω :x[/quote']

 

Φίλε μου, όχι μόνο δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, αλλά εγώ θα πρέπει να σε ευχαριστήσω για τον "κυνισμό" σου, όπως λες, εξάλλου ένας σκοπός του φόρουμ είναι να γλυτώνεις τον συνφορουμίτη σου από πατάτες. :D

 

Ειλικρινά αδιαφορώ για τη μάρκα, την προέλευση, κλπ. Θα ήθελα η ηλ/ακουστική μου να είναι καταρχάς ευκολόπαικτη, με καθαρό και "ομοιογενή" ακουστικό ήχο και πολύ καθαρό και αχρωμάτιστο "ηλεκτρικό". Θα την χρησιμοποιώ κατά κανόνα για ηχογραφήσεις, με μικρόφωνο ή/και μέσω προενισχυτή, δεν φαντάζομαι να βγω ποτέ να παίξω live. Δεν έχω τρελλές απαιτήσεις όπως καταλαβαίνεις, απλώς θέλω (όπως όλοι) το "καλύτερο για τα λεφτά μου" και για την ώρα το budget δεν μπορεί να ξεπεράσει το πεντακοσάρικο... :?

 

Ευχαριστώ και πάλι, θα ψάξω τις κιθάρες που μου συνέστησες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τον φίλο ότι οι cort ακουστικές (και όχι μόνο) είναι καυσόξυλα, αντιθέτως είναι πάρα πολύ καλές για τα λεφτά τους και τις προτείνω ανεπιφύλακτα(πάντα για τα χρήματα αυτά μιλάμε) όπως και ακόμη περισσότερο συνιστώ την αγορά μιας tanglewood πάνω από 450 ευρω η οποία δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως στον ήχο απτις φτηνές martin-taylor-simon’n’patrick-takamine των 1000 ευρω παρά μόνο στο φινίρισμα(πράγμα που με αφήνει παντελώς αδιάφορο)..όσο για τα φτηνά μοντέλα martin- taylor-takamine(από 500 εως 700) να τις βάλουν εκεί που ξέρουν, δεν το τρώμε το παραμύθι του λογότυπου…

Να ξέρεις πάντως ότι οι ακουστικές που είδες στο thomann είναι μικρόσωμες και δεν προτείνονται για ηχογράφηση με μικρόφωνο αλλά direct και για live χρήση.. αν σε ενδιαφέρει να γράφεις ακουστικά, προτίμησε μια dreadnought η jumbo..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμη περισσότερο συνιστώ την αγορά μιας tanglewood πάνω από 450 ευρω η οποία δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως στον ήχο απτις φτηνές martin-taylor-simon’n’patrick-takamine των 1000 ευρω παρά μόνο στο φινίρισμα(πράγμα που με αφήνει παντελώς αδιάφορο)..όσο για τα φτηνά μοντέλα martin- taylor-takamine(από 500 εως 700) να τις βάλουν εκεί που ξέρουν' date=' δεν το τρώμε το παραμύθι του λογότυπου…

..[/quote']

 

Καταπληκτικό.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα δοκιμάσει αυτή την ΥΠΕΡΟΧΗ κατά τη γνώμη μου ηλεκτρακουστική!!!

Την ερωτεύτηκα γιατί είναι ελαφριά, έχει πολύ ωραίο ήχο (και συνδεδεμένη), ανετότατη (έκανα τραβήγματα λες και έπαιζα σε ηλεκτρική), είναι κούκλα και πάμφθηνη...(Ο Thomann την έχει 375€, αλλά δεν την έχει stock προς το παρόν).

Ψάξε να την ακούσεις αν μπορείς. Είναι μια αξιοπρεπέστατη οικονομική λύση!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η Bellucci είναι μπάζο, οι Mercedes ωχριούν μπροστά στο νέο Punto, τα Clavinova μασάνε τα Steinway, η Pepsi φτιάχνει μυς και η Καλλιθεάρα πάει για τίτλο.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτή η συγνώμη ;)

Κάτσε να τον δω πρώτα τον ενισχυτή και μου λες μετά "με γειά",γιατί με αυτά που ακούω από τον fleemail έχω αρχίσει να αγχώνομαι...

Όσον αφορά το θέμα μας πάντως, εξακολουθώ να πιστεύω ότι για τα λεφτά που θα διαθέσει ο dienekes θα πάρει κάτι αρκετά αξιοπρεπές κατά τη γνώμη μου. (Πολύ μπάζο αυτή η Belucci παρεπιπτόντως ρε παιδάκι μου...Πω πω πω ασχήμια.... :lol: )

 

[offtopic]Πέφτω για ύπνο γιατί τα πλήκτρα έχω αρχίσει να τα πατάω με το πρόσωπδφκπκδσσα΄λκλσκσφ΄κφσαφσκλσκκκκκκκκκκρερ5δφσσσσσσσφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

:D[/offtopic]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου