Προς το περιεχόμενο

ειρήσθω εν παρόδω (βοηθα με θεε να εντοπίσω το jazz)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοι που την ψάχνουν με κάτι άλλο σε μίξη με παραδοσιακα θα τους αρέσει.Αλλα νταξ τζάζ γιατι χαρακτηρίζεται????

 

 

http://www.iristhoenparodo.com/news.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην αδικω ή παρεξηγούμαι τώρα που άκουσα όλο το 2ο cd παρατήρησα μια ψιλοκακή αντιγραφή απο εκείνο το γκούπ το τούρκικο το funk/fusion με τα κλαρίνα φούλ τέρμα κ παπάδες όλοι μέχρι το κόκκαλο.

 

Εδω είναι πιο παραδοσιακίλα η φάση κ το μόνο που μπορείς να πείς οτι δεν είναι παραδοσιακό είναι κατι slap κ κάπως blues παίξιμο απ το μπάσο.Τα πνευστά εκτός του κλασσικού παιξίματος(δεν ξέρω κ τι κλιμακα έχουν τα τσιφτετελοπαραδοσιακοτούρκικα) έχουν κ λίγο out παίξιμο κ αυτό είναι όλο.

 

Τώρα αυτό το ονομάζουμε jazz?Γιατί όχι πειραματίκη παραδοσιακή ή κάτι άλλο?Ότι δεν έχει κλασσικές κλίμακες μέσα κ slap είναι jazz?Έχω μεγάλη απορία χωρίς βέβαια να ξέρω και πολλα απο τουρκία κ παραδοσιακές μουσικές ανατολής κ ελλάδας.Δόξα το θεο απο jazz καλά πάμε.

 

 

Αφορμή για το θέμα αυτό ήταν το οτι το σχήμα αυτό θα εκπροσωπήσει την ελλάδα στο 8ο ευρωπαικό jazz festival στην Αθηνα που αρχίζει σήμερα μέχρι την κυριακή.Απο περιέργια ήθελα να ακούσω την ελληνική συμμετοχή κ άκουσα αυτό.Τα υπολοιπα κράτη δεν τα ψαξα κ δεν ξέρω αν θα το κάνω κιόλας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να το πουν κάπως πιο "παραδοσιακό-με-ολίγην-από-τζαζζζ" και να'ναι κυριλέ, αλλά το παραδοσιακό στο ελλάντα τους κάνει κάτι σε φτωχομπινεδιά, τρομάρα τους.

 

Αυτά είναι ξεφτιλίκια για μένα, χίλιες φορές Κώστα Σούκα παρά τζατζίκι με σλαπ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως ετσι ρε κωστα ναουμ.Μας φάγαν οι αρτίστες εδω στο ελλάντα.Τα ουτια τα τουμπελέκια κ ο Μοχάμεντ Αλί.Αυτούς ανετα τους μπαστακόνομαι μπροστά με 10 γυροσούβλια να τα μπουκώνω στο μικρόφωνο.Τι είναι αυτα γαμώ την καψοκουλτουρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουσταρω τρελλα μιλαμε!!!!

Γιατι τοσο κραξιμο ;;;;;

 

Στο φεστιβαλ παω καθε χρονο απο τοτε που ξεκινησε και το τι εχει παιξει δεν λεγεται, μονο καθαρη τζαζ δεν ειναι.   

Ασε που καποιοι πιστευουν οτι η τζαζ σταματησε την δεκαετια του 50 και μετα ηρθε το χαος δλδ οτι παιζεται ΔΕΝ ειναι τζαζ. Τι σημαινει αυτο δλδ οτι πρεπει να μεινουμε εκει περα ;

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φεστιβαλ παω καθε χρονο απο τοτε που ξεκινησε και το τι εχει παιξει δεν λεγεται, μονο καθαρη τζαζ δεν ειναι.   

 

+1

 

μου εχει μεινει μια φορα στο περσινο νομιζω,που ακουγα καποιους (κ γουσταρε ο κοσμος),οι οποιοι πρακτικα έπαιζαν ηπειρώτικα :D

Λεγαμε τοτε με την παρεα μου κ γελουσαμε : "καλα ηρθαν εδω να μας παιξουν ηπειρωτικα?" ;D

έθνικ ρε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουσταρω τρελλα μιλαμε!!!!

Γιατι τοσο κραξιμο ;;;;;

 

Στο φεστιβαλ παω καθε χρονο απο τοτε που ξεκινησε και το τι εχει παιξει δεν λεγεται, μονο καθαρη τζαζ δεν ειναι.   

Ασε που καποιοι πιστευουν οτι η τζαζ σταματησε την δεκαετια του 50 και μετα ηρθε το χαος δλδ οτι παιζεται ΔΕΝ ειναι τζαζ. Τι σημαινει αυτο δλδ οτι πρεπει να μεινουμε εκει περα ;

 

Συμφωνώ απόλυτα  ;). Οι τεχνητοί διαχωρισμοί μουσικών κατευθύνσεων είναι εξάλλου δουλειά για τους μουσικοκριτικούς και όχι για τους μουσικούς.

 

Καλό θα ήταν επίσης να προσπαθούμε να ΜΗΝ βγάζουμε όλη τη μιζέρια και την κακία μας με την κάθε ευκαιρία.  ::)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλό θα ήταν επίσης να προσπαθούμε να ΜΗΝ βγάζουμε όλη τη μιζέρια και την κακία μας με την κάθε ευκαιρία.  ::)

 

 

 

+1.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύουμε την ethnic με τη τζάζ παιδιά.Αναμιγνύουμε την παραδοσιακή με δυτική κ την ονομαζουμε τζάζ.Δεν είπα οτι δεν είναι μουσική ή οτι είναι άσχημη.Αναλογα με τα γούστα πάει αυτό.Αλλά η αλήθεια να λέγεται.

 

Δεν σταμάτησε στο 50 η τζάζ σίγουρα αλλα οπως να το κάνουμε η παραδοσιακή με την προσέγγιση που της γίνεται δεν είναι τζάζ.

 

Αμα βγώ κ παίζω καζαντζίδη με σόλο είμαι τζάζ?Αμα του βάλω κ μια out περασματιά ή καμμια ψαγμένη γύφτικη κλίμακα είμαι τζάζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου