Προς το περιεχόμενο

fx loop σε marshall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες θα ηθελα να ρωτησω για το fx loop εχω εναν marshall mg 100 hd fx και εχει για fx αλλα πως μπορω να το χρησιμοποιησω τι να βαλω πανω και κυριως πως λειτουργει.Εχω μια v-amp2 και δεν ξερω θα ηταν καλη ιδεα να την βαλω απο εκει στο fx.Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ιδέα στο FX loop είναι να βάζεις πάνω εφέ όπως chorus, delay κλπ. Η λειτουργία του είναι ότι παίρνει την έξοδο του προενισχυτή και απο εκεί περνάς τέτοια εφέ και μετά στέλνει αυτό που του έβαλες στο return στον τελικό ενισχυτή. Το FX loop είναι είτε σε παράλληλη σύνδεση (οπότε γίνεται ένα blend του καθαρού σήματος του προενισχυτή με αυτό του return) είτε σε σειρά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης το return σαν είσοδο για ένα ήδη προενισχυμένο σήμα για να το στείλεις απλά στον τελικό (αν και απ'ότι θυμάμαι ο δικός σου πρέπει να έχει CD in που κάνει την ίδια δουλεια).

Τέλος, ΔΕΝ βάζουμε στο loop εφφέ όπως:

Overdrive/Distortion/Fuzz etc

Wah, Pitch shifters(λέμε τώρα  ;D )

Boosters, EQs και γενικώς ότι είναι tone affecting που λένε και οι Άγγλοι...

 

Tη V amp σου μπορείς ειτε να τη χρησιμοποιήσεις σαν ανεξάρτητο tone machine και να τη συνδέσεις στο CD in, είτε να χρησιμοποιήσεις μόνο delay/chorus/reverb και να την έχεις στο λουπ, είτε κανονικά μπροστά απ τον ενισχυτή.

Πειραματίσου και διάλεξε αυτό που θα σου κάτσει και θα σου αρέσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος, ΔΕΝ βάζουμε στο loop εφφέ όπως:

Overdrive/Distortion/Fuzz etc

Wah, Pitch shifters(λέμε τώρα  ;D )

Boosters, EQs και γενικώς ότι είναι tone affecting που λένε και οι Άγγλοι...

 

 

μια λιγο off-topic παρτηρηση-ερωτηση: τα eq συνhθως δεν μπαινουν μετα την προενισχυση, δηλαδη στη συγκεκριμενη περιπτωση στο loop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τα EQs είναι στην προενίσχυση για να φτιάχνουν την χροιά του ήχου οπότε να τα αντιλαμβάνεστε ως αλληλένδετα.

 

    Αν και δεν έχω παίξει ποτέ με VAmp (μάλλον είμαι πολύ παραδοσιακός), υπολογίζω ο,τι είναι ένα μηχάνημα με προσομοιώσεις ενισχυτών και εφε, αυτό σημαίνει οτι αν το συνδέσεις στο κιθαρο-in τότε το σήμα σου θα παίρνει την χροιά της προενίσχυσης του VAmp μετά την χροιά της προενίσχυσης του ενισχυτή και μετά την χροιά απο την ενίσχυτη του τελικού. Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο ακόμα και ο τελικός επηρεάζει την ενίσχυση.

 

    Όσο για το FX loop, ναι εκεί βάζε όλα τα εφέ εκτός των διαμορφωτικών εφέ όπως είναι τα distortion/overdrives και Wah. Θα χρειαστεί να απενεργοποιήσεις βέβαια τα παραπάνω εφε και τις προσομοιώσεις ενισχυτών αλλά και τών καμπίνων. Το θέμα είναι γιατί να το κάνεις αυτό; Για ένα και μόνο λόγο, για να κρατήσεις την χροιά της προενίσχυσης του ενισχυτή σου. Αν είχες ακριβό λαμπάτο ενισχυτή, πίστεψε με δεν θα ήθελες να χάσεις την χροιά που θα σου έδινε η προενίσχυση του. Έτσι χρησιμοποιείς το Vamp μόνο για τα delay/chorus/flαnger/reverb/phasers/tremolos κλπ. Όπως καταλαβαίνεις αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος δεν χρησιμοποιείς το 100% του VAmp. Εγώ κάνω κάτι αντίστοιχο με ένα GT6 που έχω όταν παίζω με την μπάντα γιατί χρησιμοποιώ τον λατρεμένο μου DSL 100 και δεν θέλω να χάσω την χροιά του.

 

    Εγώ προσωπικά θα σου προτείνω κάτι διαφορετικό. Αφού έχεις το Vamp που κάνεις προσομοιώσεις ενισχυτών κλπ (και που μάλλον θα πρέπει να δίνει καλύτερους και περισσότερους ήχους απο τον συγκεκριμένο Marshall σου) γιατί δεν το βάζεις κατευθείαν στην ενίσχυση. Δηλαδή θα συνδέσεις την κιθάρα σου στο In του Vamp και το Out του Vamp στο return του FX Loop. Έτσι θα έχεις τους ήχους του Vamp ενισχυμένους απο τον ενισχυτή σου. Αυτό που πρέπει να κάνεις όμως είναι να απενεργοποιήσεις τις προσομοιώσεις των καμπίνων που λογικά έχει το Vamp. Δεν ξέρω αν αυτό σου ακούγεται παράξενο αλλά πίστεψέ με αυτή είναι η περπατημένη. Αυτό το κάνω στο στούντιο γιατί μου έρχονται διάφοροι που δεν ξέρουν πως να πετύχουν συγκεκριμένους ήχους.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.................πολύ. Προσπάθησε όσους συνδυασμούς συνδεσμολογίας μπορείς να σκεφτείς απλά σκέψου τι πας να κάνεις πριν το κάνεις όπως πχ δεν μπορείς να έχεις δύο προενισχύσεις, όχι γιατί στο απαγορεύει κάποιος αλλά γιατί δεν θα σου αρέσει ο ήχος, εκτός και αν θέλεις να δημιουργήσεις κάτι πραγματικά παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εγώ προσωπικά θα σου προτείνω κάτι διαφορετικό. Αφού έχεις το Vamp που κάνεις προσομοιώσεις ενισχυτών κλπ (και που μάλλον θα πρέπει να δίνει καλύτερους και περισσότερους ήχους απο τον συγκεκριμένο Marshall σου) γιατί δεν το βάζεις κατευθείαν στην ενίσχυση. Δηλαδή θα συνδέσεις την κιθάρα σου στο In του Vamp και το Out του Vamp στο return του FX Loop. Έτσι θα έχεις τους ήχους του Vamp ενισχυμένους απο τον ενισχυτή σου. Αυτό που πρέπει να κάνεις όμως είναι να απενεργοποιήσεις τις προσομοιώσεις των καμπίνων που λογικά έχει το Vamp. Δεν ξέρω αν αυτό σου ακούγεται παράξενο αλλά πίστεψέ με αυτή είναι η περπατημένη. Αυτό το κάνω στο στούντιο γιατί μου έρχονται διάφοροι που δεν ξέρουν πως να πετύχουν συγκεκριμένους ήχους.

 

 

 

+1

Όπως είπα κ πριν, ο συγκεκριμένος πρέπει να έχει CD in οπότε μπορείς να μπαινεις κ εκεί. Όσο για τις προσωμοιώσεις καμπινών, δεν ξέρω, το λένε όλοι αλλά εγώ αν τις κλείσω στη GT8 ακούγεται πολύ σκ@τ@ ό,τι κι αν κάνω, οπότε τις αφήνω ανοιχτές κ μου αρέσει το αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ηχος παντως του συνδιασμου v-amp kai mg ειναι εκρηκτικος πολυ δυνατος και με τρομερο lead αρκει να εχεις και τα ηχεια!!!Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τις προσωμοιώσεις καμπινών, δεν ξέρω, το λένε όλοι αλλά εγώ αν τις κλείσω στη GT8 ακούγεται πολύ σκ@τ@ ό,τι κι αν κάνω, οπότε τις αφήνω ανοιχτές κ μου αρέσει το αποτέλεσμα...
Ακριβως,κι εγω το ιδιο κανω ενω ολοι λενε αν συνδεουμε την πεταλιερα στο input του ενισχυτη να μην ενεργοποιουμε τις προσωμοιωσεις καμπινών...γενικα πιστευω παντως πως ο κανονας που ισχυει παντα ειναι οτι ακουγεται καλυτερα στο αυτι του καθενος  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου