Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση Στους Μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και σηκωθηκα νωρις νωρις σημερις ειπα να καταθεσω μια προσφατη εμπειρια μου...

Αντε καλημερα!!!!

 

Καθομουν λοιπον ολη την εβδομαδα και προσπαθουσα να φιαξω τον ηχο μου στην κιθαρα (Epiphone Sheraton II)

 

Αφου δοκιμασα ολες τις πιθανες ρυθμισεις στον ενισχυτη,ακρη δεν εβγαλα καθως δεν εβγαινε ο ηχος που ηθελα με τιποτα...Ετσι ευκολα κατεληξα και παλι στην "ευκολη" λυση....ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ!!!(αφου ολοι ξερουμε οτι τα ηλεκτρικα της Sheraton δεν ειναι και ο,τι καλυτερο....

 

Ψαχνοντας απο 'δω κι απο κει επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο με τιτλο "Guitar Electronics For Musicians" και ειπα να το ξεφυλλισω να δω τι γινεται....

 

Σε μια απο τις σελιδες βρηκα προτεινομενες ρυθμισεις για τα poles απο τους μαγνητες.

Το δοκιμασα λοιπον και....ΘΑΥΜΑ!!!!Η κιθαρα αρχισε να ακουγεται σαν κιθαρα,ο ηχος καθαρισε αρκετα και στην τριτη θεση (Bridge pickup) εβγαλε και αρκετο crunch πραγμα που ηθελα εδω και καιρο!

 

Σιγουρα θα πρεπει να αλλαξω τους μαγνητες καποια στιγμη αλλα προς το παρον η βελτιωση ειναι κατα παραπανω απο θεαματικη με το παρον σεταρισμα....

 

Παραθετω εικονα απο την προτεινομενη ρυθμιση...Αν το δοκιμασει και καποιος αλλος ας μου πει την αποψη του ή ακομα και καποια προταση για αλλες ρυθμισεις του υψους των Poles..

Pole_Height.thumb.JPG.9835f9e89128fab4487478b34672d24a.JPG

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστούμε KTStillDrunk για την εικόνα :)

 

Κι εγώ είχα "παίξει" λίγο με το ύψς των πόλων στους Bare Knuckle "Stormy Mondays" που έχω στην 335 μου και όντως ο ήχος τους βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο (σύμφωνα με τα γούστα μου πάντα) ;)

 

Βέβαια, παίζοντας με τους πόλους των humbuckers, υπάρχει πάντα ο φόβος να χειροτερεύσεις τον ήχο σου, αντί να τον βελτιώσεις... :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και εγω σε Ρ-90 σε μια LP Junior (bridge θέση μόνο)

 

Μεγάλη διαφορά :)

 

"Αρπάζει" η κιθάρα πολύ καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος rule of thumb που να λέει π.χ. "αν θες περισσότερα πρίμα, ανέβασε τους αντίστοιχους πόλους λίγο";

 

και είναι τα ύψη ρυθμίσιμα σε όλους τους μαγνήτες; με κάνα άλλεν να υποθέσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος rule of thumb που να λέει π.χ. "αν θες περισσότερα πρίμα, ανέβασε τους αντίστοιχους πόλους λίγο";

 

και είναι τα ύψη ρυθμίσιμα σε όλους τους μαγνήτες; με κάνα άλλεν να υποθέσω;

 

κανόνας σε τέτοια πράγματα δεν υπάρχει, αλλά ελεύθερος πειραματισμός..ας πούμε στην δική μου κιθάρα με 010-052 χορδές, οι σολ-σι-μι δεν ακουγόταν επαρκώς τονισμένες και η μι μπάσα δεν καθόταν ακριβώς κάτω από τον πόλο, με αποτέλεσμα να θάβεται και αυτή λίγο..τους 4 πόλους που αντιστοιχούν σε αυτές τις χορδές τους ανέβασα λίγο, κρίνοντας με το αυτί και πέτυχα το επιθυμητό για μένα αποτέλεσμα..

τα ύψη των πόλων είναι ρυθμίσιμα με ίσιο κατσαβίδι σε όλους τους διπλούς εκτός των rails, από όσο ξέρω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανόνας σε τέτοια πράγματα δεν υπάρχει, αλλά ελεύθερος πειραματισμός..ας πούμε στην δική μου κιθάρα με 010-052 χορδές, οι σολ-σι-μι δεν ακουγόταν επαρκώς τονισμένες και η μι μπάσα δεν καθόταν ακριβώς κάτω από τον πόλο, με αποτέλεσμα να θάβεται και αυτή λίγο..τους 4 πόλους που αντιστοιχούν σε αυτές τις χορδές τους ανέβασα λίγο, κρίνοντας με το αυτί και πέτυχα το επιθυμητό για μένα αποτέλεσμα..

τα ύψη των πόλων είναι ρυθμίσιμα με ίσιο κατσαβίδι σε όλους τους διπλούς εκτός των rails, από όσο ξέρω.. :)

 

σύμφωνα με όσα γράφεις ότι έκανες, ο κανόνας  που έγραψα παραπάνω ισχύει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με όσα γράφεις ότι έκανες, ο κανόνας  που έγραψα παραπάνω ισχύει   :)

κοίτα, στην δική μου περίπτωση προσπάθησα να ισορροπίσω το μικτό σετ χορδών που χρησιμοποιώ, όπως και την μι μπάσα που δεν καθόταν ακριβώς κάτω από τον πόλο..αν κάποιος θέλει απλά λίγα πρίμα, είναι πιό εύκολο να τα ανεβάσει κάποιος από τον ενισχυτή.. ;D

για αυτό λέω ξανά, ότι κανόνας δεν υπάρχει..εξαρτάται από το τί θες να κάνεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ύψος των poles στην φωτό ισχύει εαν ολόκληρος ο μαγνήτης είναι ρυθμισμένος

παράλληλα με το σώμα? Αν τον έχουμε λίγο πιο σηκωμένο απο την πλευρά των

τυλιχτών, λογικα τον φέρνουμε παράλληλα με το σώμα πριν ρυθμίσουμε τα poles,

σωστά? Επειδή βαριέμαι να το δοκιμάσω ρωτάω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου