Προς το περιεχόμενο

Κατανόηση της Μουσικής


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν , κάτι που με απασχολεί  (όχι ότι έχασα και τον ύπνο μου), αλλά εν πάσει περιπτώσει το σκεφτόμουν.

 

Εγώ , προσωπικά παίζω και ακούω (λέμε τώρα) Blues και Rock.

Ακούω πολύ jazz και παίζω λίγο.

Δεν ακούω πολύ…και δεν παίζω καθόλου κλασσική μουσική.

 

Ερωτάται:

Πόσο μπορώ να κατανοήσω, να εκτιμήσω και να κρίνω  το μουσικό style που δεν παίζω και ακούω λίγο;

Πόσο μπορώ να κατανοήσω, να εκτιμήσω και να κρίνω  το μουσικό style που ακούω πολύ αλλά παίζω λίγο;

Υπο-ερώτημα:

Μπορώ να κατανοήσω, να εκτιμήσω και να κρίνω  οιαδήποτε μουσική αν δεν είμαι μουσικός στο ίδιο επίπεδο με ένα μουσικό;

 

Για να δούμε…

 

Προσωπικά, με την επιφύλαξη της ποίο αναλυτικής ανάπτυξης επιχειρημάτων στη συνέχεια πιστεύω:

 

1) Κανένας μη μουσικός δεν μπορεί να κατανοήσει, να εκτιμήσει και να κρίνει τη μουσική όσο ένας μουσικός,

2) Είναι πιθανότερο ένας παίχτης jazz να κατανοήσει, να εκτιμήσει και να κρίνει  

Τη jazz καλλίτερα από ένα μουσικό της rock, και το αντίθετο.

 

Ναι, ξέρω υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (που επιβεβαιώνουν τον κανόνα)

(το ίδιο θέμα μπορεί να τεθεί με έναν που παίζει μπάλα , έστω και στην Δ’ κατηγορία …σε σχέση με κάποιον που δεν ξέρει που πέφτει το γήπεδο etc. etc.- και ίσως θα ήταν καλλίτερο ( για την πρόοδο της συζήτησης – αν υπάρξει) να μη συγκρίνουμε εντελώς ανομία πρόσωπα (π.χ έναν αντικειμενικά (βλάκα) – αν υπάρχει / με έναν αντικειμενικά ιδιοφυή (αν υπάρχει).-  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διορθωσε το ποστ σου κα βαλε εναν ΣΥΝΤΟΜΟ τιτλο γιατι δεν εχει και θα χαθει.

 

Γενικα υπαρχουν 2 σχολες σκεψης

 

Η μια σχολη πρεσβευει οτι γενικα και oi μουσικοι  ειναι τεχνιτες,αρα οπως ενας καλος μηχανικος αυτοκινητων ξερει περισσοτερα για μια Ferrari απο εναν απλο θεατη F1 ετσι και ο Joe Pass ξερει καλυτερα απο jazz απο εμενα....

 

Η αλλη σχολη λεει οτι υπαρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ βαθεις γνωστες της jazz με τεραστιες συλλογες δισκων και ...κτηνωδεις ..γνωσεις της ιστοριας της που ξερουν πολυ περισσοτερα για τη jazz απο οποιονδηποτε ...κιθαριστα...

 

Ο Γιαννης Πετριδης ας πουμε δεν ειναι μουσικος αλλα ειμαι σιγουρος οτι ξερει περισσοτερα για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ειδος μουσικης απο το 99% των μουσικων του πλανητη και ας παιζουν τα ειδη αυτα.....

 

Εγω μαλλον ασπαζομαι τη δευτερη σχολη και για εναν αλλο λογο: οι περισσοτεροι μουσικοι ειναι τοσο απασχολημενοι με το να παιζουν τα ΔΙΚΑ τους κομματια ή με το να ...μελετουν .... που δεν εχουν το χρονο να αφιερωσουν τις χιλαδες ωρες που αφιερωνει ενας...ψυχακιας ακροατης στην ΑΚΡΟΑΣΗ και την ιστορια της μουσικης ...εχω 2-3 γνωστους που δεν ειναι μουσικοι αλλα εχουν 20πλασιες γνωσεις και δισκοθηκη απο τη δικη μου (εγω εχω ολους κι ολους 3000 δισκους...τιποτα δηλαδη)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τεκμηριωμένη άποψη, που σχεδόν με πείθει. Μία μόνο ένσταση , αν δεν έχεις πιάσει νυστέρι στη ζωή σου ( όσες εγχειρίσεις και να δεις )  είναι δυνατόν να έχεις τη κρίση ή κριτική του χειρουργού?

 

(εγω εχω ολους κι ολους 3000 δισκους...τιποτα δηλαδη) 

Ποσά  cd όμως?  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μουσική πιστεύω είναι καλό να υπάρχει η απόλυτη ελευθερία έκφρασης κ λόγου από τον οποιονδήποτε ωστε να την αισθάνεται κ να την κατανοεί ο καθένας με τον τρόπο του..

 

Κ να μην μένουμε στο επίπεδο του πως κατανοεί ο μουσικός κ ο μη μουσικός την μουσική.. Μπορεί για κάποιον μη μουσικό ενα τραγούδι να του βγάζει αναρίθμητα συναισθήματα κ ενας μουσικός με πτυχίο να σκέφτεται αυτό το τραγούδι ως κλίμακες κ κανόνες κ να μην του βγάζει το παραμικρό..  Υποκειμενικό θέμα κατα εμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως όλα είναι ένα επίπεδο...

 

Όσο ακους έχεις μια άποψη...μπορεί μετά να κάτσεις να ψαχουλέψεις την ιστορία του τάδε καλλιτέχνη ή είδους μουσικής...Ε όλο και σε κάποια φάση αν κάτσεις και ασχοληθείς ακόμα παραπάνω...θα μπεις σε θέματα ΑΡΜΟΝΙΑΣ που θα ανακαλύψεις το "γιατι η jazz ειναι δομιμενη ΑΡΜΟΝΙΚΑ με τετοιο τροπο ετσι ώστε ακούγεται ωραία στ' αυτιά μου.."

 

Γενικά υπάρχουν πολλές οπτικές γωνίες γιαυτο το θέμα...

 

Παράδειγμα...

 

Πριν χρόνια όταν άρχιζα να μελετάω αρμονία στο ωδείο...κάναμε ανάλυση του hotel california...πριν εκείνο το μάθημα εκτιμούσα αυτο το κομμάτι ως ενα σούπερ ουαου κομμάτι που πούλησε τα κε..... του...

Οταν ομως το ανάλυσα με τον καθηγητή μου και ειδα πως είναι χτιζμενο ΑΡΜΟΝΙΚΑ και το ότι ολες οι συγχορδίες του progression (αν τις βαλεις διπλα διπλα στο πεταγραμμο) εχουν κάπου μες τις φωνές μια κρυμμένη χρωματική σκάλα...Ενταξι είχα μείνει με το στομα ανοιχτό....και ακόμα είμαι !!  :o  ;D

 

you get the point?

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεκμηριωμένη άποψη, που σχεδόν με πείθει. Μία μόνο ένσταση , αν δεν έχεις πιάσει νυστέρι στη ζωή σου ( όσες εγχειρίσεις και να δεις )  είναι δυνατόν να έχεις τη κρίση ή κριτική του χειρουργού?

Ποσά  cd όμως?  ;)

 

 

ε,αν ΠΕΘΑΝΕΙ ο ασθενης θα την εχω..... ;D

 

αλλα η χειρουργικη δεν ειναι τεχνη (ως ενα σημειο μπορει βεβαια και να ειναι) ειναι επιστημη,παντως ετσι κι αλλοιως δεν εχω δει ποτε μου κανεναν ανθρωπο να λεει..."βαλε ρε Μητσο μια....εγχειρηση προστατη στο βιντεο να γουσταρουμε......" ;D ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Υποκειμενικό θέμα κατα εμε..

 

Εντελώς!

 

you get the point?

I think I do, και μάλλον συμφωνούμε.

 

αλλα η χειρουργικη δεν ειναι τεχνη (ως ενα σημειο μπορει βεβαια και να ειναι)
Εδώ και αν πιστεύω ότι είναι κυρίως τέχνη. Αλλά αλλή μεγάλη συζήτηση αυτή.

Είχε τεθεί ως ερώτηση στη Σχολή Δικαστών (σε εξετάσεις) : «Ο Δικαστής όταν εφαρμόζει τον νόμο ασκεί Τέχνη ή αυτό Είναι Επιστήμη»?

 

δεν εχω δει ποτε μου κανεναν ανθρωπο να λεει..."βαλε ρε Μητσο μια....εγχειρηση προστατη στο βιντεο να γουσταρουμε

 

Τα λες αυτά γιατί δεν είδες την υπέροχη τριλογία  «λαπαροσκοπικη χειρουργικη» I ΙΙ και ΙΙΙ ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο τρόποι να κρίνει κανείς την τέχνη γενικότερα και τη μουσική ειδικότερα.

 

Ο πρώτος τρόπος είναι να κάνει μια κριτική σε τεχνικό επίπεδο, αποστασιοποιημένη συναισθηματικά. Όπως ακριβώς ένας ζωγράφος θα έκρινε πχ την πολυπλοκότητα και την επιτυχία ή μη στη χρήση των χρωμάτων στον πίνακα ενός άλλου, ένας γλύπτης τη λεπτομέρεια στο σμίλευμα του αιθέριου φορέματος ενός αγάλματος κλπ κλπ.

 

Ο δεύτερος τρόπος έχει να κάνει με το συγκινησιακό κριτήριο και το συναίσθημα φυσικά.

 

Οι επαγγελματίες ή οι έχοντες ιδίαν εμπειρία, αν θέλετε, με την εκάστοτε τεχνική της τέχνης, συχνά δεν μπορούν παρά να κρίνουν με τον πρώτο τρόπο καθώς η τεχνοτροπία είναι ένα στοιχείο που κυλάει στο αίμα τους και αναπόφευκτα βάζουν τον εαυτό τους στη θέση του δημιουργού, κάνουν συγκρίσεις και ταυτίζονται όσον αφορά τη διαδικασία. Πολλές φορές σε τέτοιο βαθμό που χάνουν το δάσος...

 

Οι απλοί παρατηρητές/ακροατές/αναγνώστες κλπ χρησιμοποιούν τον δεύτερο τρόπο συνήθως.

 

Η άποψή μου; Η τέχνη οφείλει να γίνεται αντιληπτή σε συγκινησιακό επίπεδο ανεξάρτητα από τις ειδικές γνώσεις του παρατηρητή. Αλλιώς χάνει το σκοπό της, αυτοαναλύεται, γίνεται εξίσωση για εκπαιδευμένους λύτες και καταντάει κουραστική χωρίς να προσφέρει τελικά. Αντικείμενο ενός αφ' υψηλού σχολιασμού στην ελίτ της τεχνοτροπίας.  

 

Προσωπικά, αν ένα μουσικό κομμάτι δε "με πιάσει απ' τα μαλλιά", δε μου ανεβάσει του σφυγμούς και δε με κάνει να αισθανθώ, θεωρώ ότι δε με αφορά, ακόμη κι αν, ως μουσικός, αναγνωρίζω ότι η σύνθεση και η εκτέλεση είναι σε συμπαντικά επίπεδα από άποψη τεχνοτροπίας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα η χειρουργικη δεν ειναι τεχνη (ως ενα σημειο μπορει βεβαια και να ειναι) ειναι επιστημη,παντως ετσι κι αλλοιως δεν εχω δει ποτε μου κανεναν ανθρωπο να λεει..."βαλε ρε Μητσο μια....εγχειρηση προστατη στο βιντεο να γουσταρουμε......" ;D ;D 

 

Γεια κάποιους φιλτατε ΣΦ είναι ενα "απλο" επιστημονικό επάγγελμα...για άλλους είναι τέχνη...Η τέχνη ειναι κάτι που το αγαπας...το επάγγελμα ειναι "επάγγελμα"...

 

δλδ ο Δρ. House ΣΙΓΟΥΡΑ βλέπει εγχείρηση προστάτη για διασκέδαση...εμείς μπορεί να δούμε κανα live του SRV...περι ορέξεως...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τέχνη οφείλει να γίνεται αντιληπτή σε συγκινησιακό επίπεδο ανεξάρτητα από τις ειδικές γνώσεις του παρατηρητή.

 

+1000

 

ετσι κι αλλοιως αν ΔΕΝ συμβει αυτο δεν θα μπορεσεις να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ να κανεις τεχνη μια και θα ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ..... ;D ;D οποτε αναγκαστικα θα επιστρεψεις στην..πρωινη εργασια σου...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου