Προς το περιεχόμενο

Studio Equipment, συμπληρώστε τη λίστα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο χωρος ως "ΗΧΟΓΡΑΦΗΤΗΡΙΟΝ" 

 

;D ;D

 

Την επόμενη φορά που θα έρθω σπίτι σου το θέλω γραμμένο έξω από την πόρτα του δωματίου!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και τώρα που το καλοσκέφτομαι κάτι λίγο off topic:

επένδυσε στη σύνθεση των κομματιών σου ισόποσα με την εξέλιξη του ήχου σου.

 

προσωπικά, προτιμώ να ακούσω ένα μέτρια ηχογραφημένο και μιξαρισμένο ωραίο κομμάτι από μία άψογα super duper εκτελεσμένη, ηχογραφημένη, μιξαρισμένη, κομπρεσαρισμένη, πειραγμένη, μαστεραρισμένη ΜΠΟΥΡΔΑ. :D

 

πάντως τα tascam μην τα έχεις πολύ κοντά στον τοίχο! αν τα έχεις αναγκαστικά , κάνε μία αντιστάθμιση παίζοντας με τα 3-4 διακοπτάκια που έχουν από πίσω που είναι για αυτό το σκοπό. Δοκίμασε διάφορες ρυθμίσεις μέχρι να σου κάτσει. Στο σπίτι μου είχε αρκετά αισθητή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χωρος ως "ΗΧΟΓΡΑΦΗΤΗΡΙΟΝ" 

 

;D ;D

 

Την επόμενη φορά που θα έρθω σπίτι σου το θέλω γραμμένο έξω από την πόρτα του δωματίου!  ;D

 

εγινε ,ελα το καλοκαιρακι που θα κανουμε τον καινουργιο δισκο να παιξεις και κανα μπασακι!! ;D ;D :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Mac κατά προτίμηση

Υπάρχει ένα πασχαλινό γλυκό με ένα αυγό στη μέση... ::)

 

Που απαντάται και γεμιστό στα καλά ζαχαροπλαστεία.

 

 

(κατά κανόνα σε matched ζεύγη)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Mac κατά προτίμηση

Υπάρχει ένα πασχαλινό γλυκό με ένα αυγό στη μέση... ::)

...Mac κατά προτίμηση

Υπάρχει ένα πασχαλινό γλυκό με ένα αυγό στη μέση... ::)

 

Που απαντάται και γεμιστό στα καλά ζαχαροπλαστεία.

 

 

(κατά κανόνα σε matched ζεύγη)

 

...Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

τώρα που έφυγε ο Eyeprotocol πρέπει να βρώ κάποιο να μαλώνω γι αυτό το θέμα!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

τώρα που έφυγε ο Eyeprotocol πρέπει να βρώ κάποιο να μαλώνω γι αυτό το θέμα!!!!!

Πρέπει να μαλώνουμε ρε παιδιά; Ας πάρει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει και ας τελειώνει το θέμα, δεν χρειάζεται αυτή η ημερήσια υπενθύμιση για την υπεροχή των Mac. Ζητάω πολλά;

 

Υ.Γ. Γιάννη, με κόλασες μεσημεριάτικα... :P

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ παρόμοιο εξοπλισμό με τον δικό σου.

ίδια monitors, ίδια κάρτα ήχου και προενίσχυση ένα presonus tubepre, μέχρι και το ίδιο δυναμικό μικρόφωνο έχουμε! (με αντιγράφεις ρε?  ;D)

 

Ωώωωωωχ, μας πιάσανε ;D ;D

πάντως τα tascam μην τα έχεις πολύ κοντά στον τοίχο! αν τα έχεις αναγκαστικά , κάνε μία αντιστάθμιση παίζοντας με τα 3-4 διακοπτάκια που έχουν από πίσω που είναι για αυτό το σκοπό. Δοκίμασε διάφορες ρυθμίσεις μέχρι να σου κάτσει. Στο σπίτι μου είχε αρκετά αισθητή διαφορά.

 

Δεν το κόβω να κάνουν μεγάλη διαφορά.

 

Α, οι μπασσοπαγίδες του Musicstore; Αξίζουν;;;

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Holystone το bass roll-off φίλτρο που έχουν τα περισσότερα ενεργά monitors είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και είναι εκεί για να μειώσει τα προβλήματα που προκάλεί η (αναγκαστικά κάποιες φορές ;) )λανθασμένη τοποθέτηση τους σε σχέση με τον χώρο...το πρόβλημα είναι ότι συνήθως επιλέγουμε την θέση (του φίλτρου) που μας ακούγεται "καλύτερα" - πιο εντυπωσιακά και που στο 99% των περιπτώσεων είναι η λανθασμένη.....το bass roll off φίλτρο δηλαδή είναι εκεί για να αφαιρέσει τον "χρωματισμο" του χώρου και να ξαναδώσει στο ηχείο την προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή απόκριση στις χαμηλές συχνότητες....ΠΡΕΠΕΙ λοιπόν να το χρησιμοποιήσεις και ΘΑ ΚΑΝΕΙ διαφορά ΑΛΛΑ αντί να εμπιστευτείς τα αυτιά σου η το γούστο σου, ακολούθα απλά τις οδηγίες του κατασκευαστή (υποθέτω οτί ακόμα και η TASCAM θα το έχει φροντίσει αυτό......θα έσκαγα αν δεν έγραφα την κακία μου ;D ;D ;D ;D)....το monitoring στην ηχογράφηση είναι (ΤΟ) εργαλείο και όπως όλα τα εργαλεία η αποτελεσματικότητα και η σωστή απόδοση του εξαρτάται απόλυτα από την σωστή χρήση του.

Σε ότι αφορά τα bass traps που αναφέρεις από την στιγμή που είναι κατασκευασμένα από διογκωμένο αφρό ΑΝΟΙΚΤΗΣ κυψέλης (μπορεί δηλαδή να τα διαπεράσει ο αέρας) έιναι και λειτουργικά...έχε υπ'όψη σου όμως ότι το συχνοτικό εύρος στο οποίο θα έχει αποτέλεσμα μια τέτοια απλή (σχεδιαστικά) επιλογή εξαρτάται από το παχος της.....επίσης θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι ΠΡΩΤΑ θα πρέπει να βρεις ποια είναι ακριβώς τα προβλήματα του χώρου σου και ποιο το επιθυμητό αποτέλεσμα (room modes, reverberation time κλπ) και μετά να προχωρήσεις στην "θεραπεία" (acoustical treatment) μέσω ηχοαπορόφησης, διάχυσης, ανάκλασης ή τον συνδυασμό τους.

Επιφυλασομαι για περισσότερα εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158312.0

Τέλος ένα άλλο πρόβλημα που δεν δίνουν σημασία οι περισσότεροι σε ότι αφορά την σωστή τοποθέτηση των monitor speakers είναι οι ανακλάσεις πάνω στη επιφάνεια εργασίας μας (είτε αυτή είναι κονσόλα είτε ένας απλός πάγκος ;))...αλλά είπαμε.... περισσότερα στο άλλο τόπικ ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου, πως "το καλύτερο φαί το φτιάχνει η καλύτερη μαγείρισσα και όχι η καλύτερη κουζίνα"

 

Αν το Α είναι μαραμένο, το Β είναι ξυνισμένο, το Γ είναι σάπιο και το Δ έχει λήξει, το ΑΒΓΔ θα είναι σκατέ ανεξαρτήτως μαγείρισσας.

 

* Όσον αφορά στην ακουστική του χώρου, θα πρότεινα να ακούσεις τις συμβουλές του Νικόδημου - είναι πολύ σημαντικό να έχεις την κατά δύναμη βέλτιστη ακουστική στον χώρο σου - είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω όταν θα κάνω το δικό μου studio (απλά γιατί τώρα ο χώρος που βρίσκομαι απέχει πόρρω απο το να λέγεται studio).

 

* Όσον αφορά στα μηχανήματα... αν πραγματικά θες πολύ καλή - άριστη ποιότητα ήχου (και κυρίως αν μπορείς να την εκτιμήσεις και να ακούσεις τις ντελικάτες λεπτομέρειες), τότε πετάς αυτά που έχεις και προσπάθησε να ανεβείς κατηγορία, πάντα με γνώμονα να μπορείς να ακούς και εκτιμάς την διαφορά από μηχάνημα σε μηχάνημα.

 

* Φυσικά, όλα αυτά καλό θα ήταν να συνοδεύονταν και από καλή μουσική... Συνειρμικά μου ήρθε το Imagine του John Lennon. Άραγε υπάρχει πιο ΧΑΛΙΑ ηχογραφημένο κομμάτι; Κι όμως, ξέρεις τι απήχηση είχε, έχει και θα έχει...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου