Προς το περιεχόμενο

Studio Equipment, συμπληρώστε τη λίστα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

παραθέτω και παρακάτω τον τωρινό μου λιλιπούτειο εξοπλισμό, σε PC based home studio.

 

 

Κάρτα ήχου:      Μ-Audio Audiophile 192

Πλήκτρα:          M-Audio Keystation 49e

 

Μικρόφωνα:      Behringer B-2 Pro (πυκνωτικό)

                      Sennheiser 835s (δυναμικό)

 

Προενίσχυση:   Art Tube Mp Studio (λαμπάτη), Studio Behringer Ultragain Mic 100 (λαμπάτη)

 

Monitors:          Tascam VL-X5

 

Ακουστικά:      Beyerdynamic DT 770

                      Sennheiser eH250

 

 

Σίγουρα, δεν είναι και ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να έχει κανείς σε ένα home που θα ήθελε να λέγεται και studio  :P.

 

Αλλά, επειδή σιγά-σιγά, αλλά σταθερά θα επενδύω χρήματα πάνω σε αυτό, θα ήθελα να μου πείτε (με την εμπειρία σας) ΤΙ άλλο σε αυτή τη φάση χρειάζομαι, για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου (κάτι που μου διαφεύγει-όχι απόλυτα σε θέμα ποιότητας, μιας και αυτό είναι δεδομένο- αλλά σε...είδος, τύπο, rack, εξάρτημα, εργαλείο)...

 

Π.χ. επειδή θέλω να σπαταλήσω ένα ποσό Α, ΤΙ θα είναι καλύτερο:

 

α)Να αρχίζω πλεον να επιζητώ καλύτερη ποιότητα π.χ. άλλη κάρτα ήχου, προενίσχυση κτλ,

β)ή μέχρι να γίνει αυτό, πρέπει οπωσδήποτε να προμηθευτώ και κάτι άλλο, π.χ. μια κονσολίτσα, προενισχυση ακουστικών κτλ.;;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας παιδιά...

 

 

Φιλικά ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Φίλε Holystone μια φιλική συμβουλή....

Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα στην δημιουργία ενός recording space από τον εξοπλισμό , και αυτά είναι ένας σωστός χώρος και σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση και καλωδίωση υψηλής τάσης πρώτα απ'όλα...καταλαβαίνω ότι είναι πολύ πιο ενδιαφέρον και γοητευτικό η ενασχόληση με λυχνίες, μετασχηματιστές και φίλτρα αλλά πίστεψε με ένας σωστός χώρος και μια σωστή και ποιοτική ηλεκτρολογική εγκατάσταση θα κάνουν πολύ μεγαλύτερη διαφορά απ'ότι ένας καινούριος προενισχυτής ή ένα πανάκριβο μόνιτορ.....θέλω να πω πως δεν έχει νόημα το πανάκριβο μόνιτορ αν λόγω χώρου ακούς ότι νά'ναι ή ακούς μαζί και το μοτέρ του ψυγείου ή και τα δύο μαζί ::)

Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να προχωρήσεις σε μια αναβάθμιση του εξοπλισμού σου (η αν έχεις ήδη ένα σωστό χώρο και μια σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση ;)) μπορώ να σου πω το εξής...φαντάσου την πορεία του ηχητικού σήματος από την πγή της ως το πισί σου σαν μια αλυσίδα όπου κάθε κρίκος πρέπει να είναι το ίδιο δυνατός...δεν έχει και πολύ νόημα δηλαδή να συνδέσεις το μικρόφωνο και την προενίσχυση που ήδη έχεις σε ένα μετατροπέα κατηγορίας prism, benchmark κλπ και αντίστροφα να συνδέσεις ένα Brauner, Wunder ή ένα Μ149 Neumann στις προενισχύσεις που ήδη έχεις (για την ακρίβεια αυτό θα έπρεπε να είναι ποινικό αδίκημα ;D ;D ;D ;D ;D - πλάκα κάνω)...Αν τώρα δεν έχεις την δυνατότητα να αναβαθμίσεις όλη την "αλυσίδα" ταυτόχρονα (που θα ήταν και το πιο σωστό), ξεκίνα από την πηγή, δηλαδή με σειρά ΧΩΡΟΣ - ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ - ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗ - ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ....με τον μετατροπέα να έχει μεγάλη σημασία μεν, την μικρότερη δε σε σχέση με τους υπόλοιπους κρίκους της αλυσίδας.... (το τελευταίο, για όποιους βιαστούν να το θεωρήσουν λάθος, μπορώ να το αποδείξω εύκολα και με επιχειρήματα). Δεν πρόκειται εγώ προσωπικά να σου προτείνω συγκεκριμένο εξοπλισμό...αλλά με πολύ ευχαρίστηση μπορώ να σχολιάσω, έχοντας ακούσει και "δουλέψει" πληθώρα gear, τις ιδέες σου και τις προτάσεις των υπολοίπων φίλων του noiz.

 

Φιλικά

Ν

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εννοείται πως ότι γράφω είναι η προσωπική, τελείως υποκειμενική, αποψη μου και όχι κάποιος κανόνας ή Βιβλική εντολή ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx nikodemos, πολύ κατατοπιστικός!

 

 

Θα συμφωνήσω με την άποψή σου...

Αν όλα ξεκινάνε από λάθος σημείο, καταλήγουν σχεδόν πάντα σε λάθος αποτέλεσμα.

 

 

Τελευταία, έχω αρχίσει να δουλεύω το βήμα ΧΩΡΟΣ, αλλά όσο πάω να το φτιάξω, τόσο βρίσκω αδιέξοδο...

Δυστυχώς το δωμάτιο που ηχογραφώ έχει σχήμα σχεδόν κύβου, με τις τρείς διαστάσεις αρκετά ίδιες, και τα hot και cold spots πάνε κι έρχονται...

 

Σε αυτό το thread, που είχα ανοίξει όταν πήραν τα panels της Auralex, έχω τα σχόλια και φωτό:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155912.0

 

Οκ με το fluter echo και τα κουδουνίσματα, τώρα μένει το μάζεμα των χαμηλών, μου έχει γίνει βραχνάς.

Ψάχνω την καλύτερη λύση για bass traps, και δυστυχώς ξέρω πως η λύση αυτή είναι ο πετροβάμβακας και υαλοβάμβακας, αλλά πίστεψέ με, δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλω στο σπίτι μου, καθώς τα θεωρώ αρκετά επικίνδυνα και καρκινογόνα...

 

Αν και υπάρχουν και τα αφρώδη σε bass traps, αλλά με 500-600 ευρώ, σκέφτομαι ΤΙ άλλο μπορώ να κάνω...

 

Αυτές οι μπασσοπαγίδες όπως είχα γράψει παλαιότερα:

GALLERY_REC0004323-000_2_images400.jpg

 

που τις έχει 29ευρώ τα 2 κομμάτια (30χ30χ60) στο musicstore, λένε;

 

ΥΓ.: εδώ βρίσκονται:

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000FUSThkFs;sid=URZNbyMcuSJNb2S6S4mlE4vJh922YOZV9_U=?CatalogVideo=&ProductUUID=5iLVqHzmGrIAAAEX4IlgyFi_&CatalogCategoryID=CyfVqHzlNw4AAAEVgxtWf70R&JumpTo=OfferList#

 

 

Τώρα, ίσως ξεφεύγω λίγο και από το βασικό σκέλος της ερώτησής μου... :-\

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη πολυσκας με τον εξοπλισμο,στις μερες μας αν ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις νομιζω θα το κανεις μια χαρα με ΑΥΤΑ που εχεις .

 

προσωπικα εχω ελαχιστα καλυτερο εξοπλισμο απο εσενα (εχω την M AUDIO 410 & πολυ καλα μονιτορς DYNAUDIO και μερικα φτηνα μικροφωνα & δεν εχω καν προενισχυσεις,χρησιμοποιω αυτες της καρτας ) και με υπομονη κανω πλεον τα παντα στο...δωματιακι μου οπου εχω και την....ντουλαπα με τα ρουχα μου  :) (βεβαια ειμαι πολυ τυχερος γιατι το δωματιακι μου εχει εκπληκτικη ακουστικη καθαρα απο τυχη,μπορει βεβαια να βοηθαει και η ως ανω αναφερομενη ...ντουλαπα ;D)

 

μονο τα ντραμς γραφω πλεον σε κανονικο στουντιο (για ευνοητους λογους)

 

και οι δυο δισκοι που εχω κανει με τον ταπεινο εξοπλισμο μου αλλα και παμπολλες αλλες "δουλειες" που κατα καιρους κανω ,μου ακουγονται μια χαρα ;),το ιδιο συμβαινει και σε αρκετους αλλους φιλους μου που παιζουν επαγγελματικα μπαλλα με παρομοιο με εμενα εξοπλισμο ;)

 

ο εξοπλισμος σου με ενα καλο software (sonar,logic κτλ) & ΛΙΓΑ & ΚΑΛΑ plug ins & ενα δυνατο pc ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ κατα την ταπεινη μου αποψη....(οκ παρε μια λιγο καλυτερη καρτα ηχου ;) & καποια στιγμη και καλυτερα μονιτορς)

 

κατσε λοιπον και μαθε ηχοληψια και παραγωγη(σιγα-σιγα δεν θα γινεις και ο Geroge Martin μεσα σε ενα χρονο... :)) και τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου, πως "το καλύτερο φαί το φτιάχνει η καλύτερη μαγείρισσα και όχι η καλύτερη κουζίνα"

 

Αλλά τι να κάνω που "στο φούρνο βάζω μπριζόλες και μετά μου τις βγάζει ....μπρόκολα!!!"

:P

 

και όλα αυτά ίσως (όπως είπε και ο φίλος -και με respect στο τέλος-) nikodemos, επειδή ο χώρος μου έχει κακή ακουστική και πρέπει να επενδύσω στη ρύθμισή του, όχι για να βελτιώσω, αλλά για να μαζέψω ...τα αμάζευτα.

Και να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να το κοστολογήσω, γιατί ευθείς εξ' αρχής η διάσταση του δωματίου δεν προσφέρεται για acoustic treatment....

 

 

Τι να κάνω.

Ίσως και τα ...μπρόκολα να μην είναι τόσο χάλια τελικά :P

 

 

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ παρόμοιο εξοπλισμό με τον δικό σου.

ίδια monitors, ίδια κάρτα ήχου και προενίσχυση ένα presonus tubepre, μέχρι και το ίδιο δυναμικό μικρόφωνο έχουμε! (με αντιγράφεις ρε?  ;D)

Η δικιά μου εμπειρία δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά βλέπω την διαφορά στα κομμάτια μου από χρόνο σε χρόνο.

οπότε επενδύω σε ένα πράγμα και μόνο: practice , practice, practice

A, και διάβασμα θέλει ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα δυνατο pc...

 

...Mac κατά προτίμηση

 

Μπα δεν λενε μια και δεν τρεχουν το SONAR ,αρα μαπα το καρπουζι (για εμενα τουλαχιστον που ειμαι σοναρακιας τρελλαμενος!! ;D)

 

Τι να κάνω.

 

καταρχην ξεκινα με καλυτερα μονιτορ,επισης χρησιμοποιησε και τα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ σου (οχι αντι για μονιτορ φυσικα αλλα για να ακους αν οντως η δουλεια σου ακουγεται καλα)

 

θελει  πειρα για να "αφαιρεις" νοητικα τις ατελειες του δωματιου και να μην τις λαμβανεις υποψιν σου (εγω το κανω π.χ.μια και σιγουρα ενα δωματιο σπιτιου δεν ειναι και το τελειο) π.χ το δικο μου δωματιο τονιζει λιγο τα μπασα οποτε οταν μιξαρω δεν με "φοβιζουν" και τα "αφηνω" (αφου τσεκαρω βεβαια και με ακουστικα) κ.ο.κ

 

παντως ενα καλο ζευγαρι μονιτορ τοποθετημενα σωστα σε σχεση με τα αυτια σου ειναι μια καλη αρχη ;) βεβαια αν οντως ο χωρος σου ειναι..απελπιστικος καλυτερα να αλλαξεις χωρο  ;)

 

βεβαια φανταζομαι οτι μιλας για ηχογραφηση ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ (& φυσικα ντραμς) μια και αν ειναι να γραφεις οπως  εγω "ροκ" παραγωγες οπου το close miking βασιλευει (ουσιαστικα δηλ.δεν σου "χρειαζεται" ο χωρος αν εχεις λυσει το προβλημα των τυμπανων γραφοντας τα καπου καλα ή χρησιμοποιωντας samples), ο χωρος ως "ΗΧΟΓΡΑΦΗΤΗΡΙΟΝ"  ;D δεν θα πρεπει να σε ανησυχει (βεβαια μπορει μετα να σου δημιουργει προβληματα στη μιξη αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου