Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΣΦΗΚΑ ΣΟΛΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΣΦΗΚΑ ΑΠΟ ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ...

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ..

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ...

 

ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΣΕ ΜΙ ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΗ...ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ... ??? ??? :-\

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

 

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΝΚ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.. :P   

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΣΕ ΜΙ ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΗ...ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ... ??? ??? :-\

 

 

Λογικό είναι.....

το κομμάτι είναι απο ρε μινόρε...(άρα ρε πεντατονική ή ρε μινόρε και όχι μι..).... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΜΙ

....ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ ΡΕ ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΡΙΑΖΕΙ ΚΑΤΙ.. :( :-X

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο longshadow, Ρε καραμπινάτο.

Θα μπορούσες να παίξεις το κανονικό σόλο του κομματιού (αφού το ξεπατικώσεις) μιας και είναι αρκετά γουστόζικο.

 

Εναλλακτικά μπορείς να βαρέσεις σόλο σε Ρε πεντατονική, αφαιρώντας όμως τη Σολ δίεση. Είναι μια απλή και εύκολη κλίμακα που μοιάζει μεν με πεντατονική αλλά η απουσία της δίεσης την κάνει να ακούγεται πιο μοντέρνα και όχι τόσο μπλουζο-κατάσταση όπως η καθαρή πεντατονική. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαααα ξαναδες την πεντατονικη, γιατι σιγουρα δεν φταιει η κλιμακα. Οταν το επαιζα παλιοτερα με μια μπαντα το φχαριστιομουν γιατι κολλαγα παιξιμο αλλα Michael Schenker (UFO εποχη) και ηταν τζιτζι. Προσφερεται για τρελλο πεντατονικο ναουμ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείς να βαρέσεις σόλο σε Ρε πεντατονική, αφαιρώντας όμως τη Σολ δίεση. Είναι μια απλή και εύκολη κλίμακα που μοιάζει μεν με πεντατονική αλλά η απουσία της δίεσης την κάνει να ακούγεται πιο μοντέρνα και όχι τόσο μπλουζο-κατάσταση όπως η καθαρή πεντατονική. ;)

 

Μας μπέρδεψες φίλε Alchemist!!! As far as I know η Ρε πεντατονική (μινορε) δεν έχει σολ# έτσι κι αλλιώς. Το Σολ# είναι η blue note (b5) με την προσθήκη της οποίας η απλή μινόρε πεντατονική λέγεται πλέον Ρε blues (και είναι 6φθογγη). Εγκυκλοπαιδικά...  ;D ;D

 

Σίγουρα το συγκεκριμένο κομμάτι βγάζει άνετα σολάκι ρε ρε πεντατονική. Τέλλλοςςςς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου