Προς το περιεχόμενο

Απορίες για eq και noise gate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι όντως τα MXR και τα BOSS GE τα καλύτερα eq pedals;

Σε noise gate τι θα μου προτείνατε; [κάτι που να κόβει αυτά που πρέπει κι όχι αυτά που δεν πρέπει]

Υπάρχει κάποιο πολυεφφέ πχ boss/roland, που να μπορώ να βρω σχετικά φτηνό μεταχειρισμένο και να με καλύπτει;

Για diy noise gate τι χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το EQ της Boss και μπορώ να πώ ότι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.Μπορείς να πετύχεις πάρα πολλούς ήχους και εκτός αυτού διαπίστωσα οτι ο ήχος μου "ζωντάνεψε" :D Όσο για Noise gate δεν ξέρω πολλά πράματα δοκίμασα μόνο το Βοss και ήταν αρκετά καλό αν και έχανε λίγο(ίσως επειδή το dist πετάλι μου κάνει πολύ θόρυβο και έπρεπε να ανεβάσω το threshold πολύ)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα μου έχει τρεις μονούς μαγνήτες και μια τάση για θόρυβο.

 

Οι δικές μου να δείς :!: :lol:

 

Μαθε να ζεις με τον υπέροχο αυτό θόρυβο...δεν πείραξε ΠΟΤΕ κανέναν :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα μου έχει τρεις μονούς μαγνήτες και μια τάση για θόρυβο.

 

Οι δικές μου να δείς :!: :lol:

 

Μαθε να ζεις με τον υπέροχο αυτό θόρυβο...δεν πείραξε ΠΟΤΕ κανέναν :wink:

 

Αυτό εδώ και η ατάκα "αφού ρε μεγάλε παίζει και μόνο του το κιθαρόνι τι τα θες τα πεταλάκια", ήταν τα δυο καλύτερα που διάβασα σήμερα :)

 

Δε παίζω σε λάηβ, είμαι εντελώς ερασιτέχνης κι απλά μερικές φορές μου τη δίνει το hum. Απ' τη μια οκ μπορώ να χαμηλώσω το treble ή το volume, απ' την άλλη δεν έχω ιδέα ποια μπορεί να είναι καλά noise gates, τι* έχουν μέσα/πώς θα μπορούσαν να φτιαχτούν, ή αν υπάρχει κάποιο παλιό καλό πολυεφέ που να 'χει καλό eq και noise gate.

 

*πχ ένα equalizer έχει ένα opamp σε κάθε μπάντα που θες να ανεβάσεις ή κόψεις, νομίζω σε διαφορική συνδεσμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να προσπαθήσεις να "βρεις τη Μεκκα" (κατα παράφραση,μετάφραση του "try & find Mecca"!)

 

Οταν παίζεις κιθάρα άρχισε να στρίβεις το σώμα σου (& την κιθάρα..) σε σχέση με τον ενισχυτή μέχρι να βρείς τη θέση που οι μαγνήτες σου έχουν το λιγότερο θόρυβο (επίσης προσπάθησε να αποφεύγεις τις λάμπες φθορισμού..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου