Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

to tzami mou fenotan vromiko  ???

=το τζαμί μου φαινόταν βρώμικο;

 

mosque1.jpg

 

επισης γραψε μου σε greeklish  τις παρακατω ΟΜΟΗΧΕΣ λεξεις

 

Πάλη - Πάλι

 

Τείχος - Τοίχος

 

κτλ

 

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, επισημαίνω ότι σε κάποιες διαλέκτους των Γρεικλικών - και είδικότερα σε αυτές που οι λέξεις γράφονται σύμφωνα με το πώς φαίνονται και όχι με το πώς ακούγονται, π.χ. Γιάννης = Giavvns και όχι Yannis - υπάρχουν διαχωρισμοί:

 

palh - pali

 

teixos - toixos

 

omws - wmos

 

κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και ακουστηκαν οι αποψεις πολλων, αντικρουομενες και μη, μπορουμε να το αφησουμε πλεον γιατι δεν θα βγαλει πουθενα.  ;)

 

Απο δω και περα ειναι στην ευχαιρεια του καθενος να αφομοιωσει ή να απορριψει κατι απο αυτα που "επεσαν στο τραπεζι".

 

Φοργκετ δε μπλαντυ σαμπτζεκτ εντ λετ'ς ρακ εν ροουλλ...  ;D

 

 

και μη ξαναδω ανορθογραφιeς.... γιατι tha ginei tis pootαναs!   ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το τζάμι μου φαινόταν βρώμικο (δηλ.το τζαμι κατα την ΔΙΚΗ μου γνωμη χθες ηταν βρωμικο)

 

το τζάμι μου φαίνονταν βρώμικο (δηλ. το ΔΙΚΟ ΜΟΥ τζαμι χθες ηταν βρωμικο γενικα,δηλ.οποιος και να περνουσε εξω απο το σπιτι μου  θα ελεγε οτι το τζαμι μου ειναι βρωμικο)

 

Για να μη διαιωνίζεται ένα κλασικό λάθος, να πω ότι η δεύτερη φράση ΔΕΝ στέκει (αν και οι περισσότεροι έτσι το γράφουν, κάνοντας το ίδιο λάθος).

 

Το "φαίνονταν" είναι τρίτο πληθυντικό (σαν το "φαινόντουσαν" που λένε κάποιοι), καθιστώντας τη φράση νοηματικά άτοπη.

 

Αυτό που θέλει να πει ο SF (το διφορούμενο νόημα της φράσης) γίνεται απλώς με την ύπαρξη τόνου ή όχι στο "μου".

 

Δηλαδή:

 

το τζάμι μού φαινόταν βρώμικο (δηλ.το τζαμι κατα την ΔΙΚΗ μου γνωμη χθες ηταν βρωμικο)

 

το τζάμι μου φαινόταν βρώμικο (δηλ. το ΔΙΚΟ ΜΟΥ τζαμι χθες ηταν βρωμικο γενικα,δηλ.οποιος και να περνουσε εξω απο το σπιτι μου  θα ελεγε οτι το τζαμι μου ειναι βρωμικο).

 

(κι αν το ξέρουν αυτό οι "φιλόλογοι" του φόρουμ, έλα να με heseis)

 

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και 2 ζητηματάκια, τροφή για σκέψη:

 

Βαφτίστηκα  Εμμανουήλ. Εμένα το Emmanuel, Immanuel, manos, Μάνος, Μανώλης , Μανόλης, Μanolo δεν μου λένε τίποτα παρά ίσως μόνο ηχητικά, πέρα από ένα πρόσωπο που πιθανότατα γνωρίζω και το έχω συνδέσει.

 

Όμως το Εμμανουήλ μου λέει απείρως περισσότερα : εν (=μέσα) μα (=στο δικό μου) νου (=νου ;D ;D ;D) ηλ (= ο ήλιος) , δηλαδή ΕΝ+ΜΑ+ΝΟΥ+ΗΛ= ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, δηλαδή ο ήλιος (ο πρώτος θεός, άρα ο Θεός(όχι ο χριστιανικός)) είναι στο μυαλό μου, δηλαδή ο θεός είναι στο μυαλό μας, είναι μέσα μας. Πάρτε και το τυράκι ότι ο Χριστός βαφτίστηκε Εμμανουήλ (καλά εβραίος δεν ήταν αυτός- που το βρήκαν το ελληνικό όνομα να του το δώσουν; ) και ψάξτε την αλήθεια πίσω από τις λέξεις και τα δόγματα.

 

Αντέχετε και το δεύτερο; Πότε ξεκίνησαν τα greeklish?

ο Όφις και το ερπετό γενικά συμβολίζουν κάτι το δαιμονικό στην "δυτική" παράδοση, γι' αυτό και το σκοτώνει ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Αγ. Γεώργιος και δεν ξέρω και ποιος άλλος. Ο συμβολισμός αυτός ήταν ισχυρότατος μέχρι τη στιγμή που αυτός που

πληρώνει λογαριασμό στην Πύλη (aka Bill Gates) , το έβαλε σχεδόν παντού, σε κάθε σπίτι και κάθε γραφείο και μάλιστα τόσο επαίσχυντα που ούτε καν του άλλαξε το όνομα OFFICE .

 

Σας κούφανα ή sas koufana?  ;D ;D ;D ;D

 

Και εμενα με βαφτισαν Αγγελο

Εν(=μεσα)+Γαια(γη, η πραγματικη προελευση της αγγλοφωνης κραυγης Oh Yeah!= Ω Γαια!, αναφορα στα Διονυσιακα οργια)+Λουξ (Πολυτελης, Αντιδανειο απ την λατινικη "Luxus", η τρυφη).

Εν+γαια+Λουξ=Αυτος που βρισκει την πολυτελεια μεσα στη γη=Αγγελος.

Ειμαι πραγματικα πολυ περιφανος που φερω αυτο το ονομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2 ζητηματάκια, τροφή για σκέψη:

 

Βαφτίστηκα  Εμμανουήλ. Εμένα το Emmanuel, Immanuel, manos, Μάνος, Μανώλης , Μανόλης, Μanolo δεν μου λένε τίποτα παρά ίσως μόνο ηχητικά, πέρα από ένα πρόσωπο που πιθανότατα γνωρίζω και το έχω συνδέσει.

 

Όμως το Εμμανουήλ μου λέει απείρως περισσότερα : εν (=μέσα) μα (=στο δικό μου) νου (=νου ;D ;D ;D) ηλ (= ο ήλιος) , δηλαδή ΕΝ+ΜΑ+ΝΟΥ+ΗΛ= ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, δηλαδή ο ήλιος (ο πρώτος θεός, άρα ο Θεός(όχι ο χριστιανικός)) είναι στο μυαλό μου, δηλαδή ο θεός είναι στο μυαλό μας, είναι μέσα μας. Πάρτε και το τυράκι ότι ο Χριστός βαφτίστηκε Εμμανουήλ (καλά εβραίος δεν ήταν αυτός- που το βρήκαν το ελληνικό όνομα να του το δώσουν; ) και ψάξτε την αλήθεια πίσω από τις λέξεις και τα δόγματα.

 

Αντέχετε και το δεύτερο; Πότε ξεκίνησαν τα greeklish?

ο Όφις και το ερπετό γενικά συμβολίζουν κάτι το δαιμονικό στην "δυτική" παράδοση, γι' αυτό και το σκοτώνει ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Αγ. Γεώργιος και δεν ξέρω και ποιος άλλος. Ο συμβολισμός αυτός ήταν ισχυρότατος μέχρι τη στιγμή που αυτός που

πληρώνει λογαριασμό στην Πύλη (aka Bill Gates) , το έβαλε σχεδόν παντού, σε κάθε σπίτι και κάθε γραφείο και μάλιστα τόσο επαίσχυντα που ούτε καν του άλλαξε το όνομα OFFICE .

 

Σας κούφανα ή sas koufana?  ;D ;D ;D ;D

 

Και δεν σε 'χει ανακαλύψει ακόμη ο Λιακόπουλος;

 

Δεν καταλαβες. ΕΙΝΑΙ ο Λιακοπουλος........

(η στη χειροτερη ο Λασκος  ;)  ;)  ;)  για οσους ενθυμουνται)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και 2 ζητηματάκια, τροφή για σκέψη:

 

Βαφτίστηκα  Εμμανουήλ. Εμένα το Emmanuel, Immanuel, manos, Μάνος, Μανώλης , Μανόλης, Μanolo δεν μου λένε τίποτα παρά ίσως μόνο ηχητικά, πέρα από ένα πρόσωπο που πιθανότατα γνωρίζω και το έχω συνδέσει.

 

Όμως το Εμμανουήλ μου λέει απείρως περισσότερα : εν (=μέσα) μα (=στο δικό μου) νου (=νου ;D ;D ;D) ηλ (= ο ήλιος) , δηλαδή ΕΝ+ΜΑ+ΝΟΥ+ΗΛ= ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, δηλαδή ο ήλιος (ο πρώτος θεός, άρα ο Θεός(όχι ο χριστιανικός)) είναι στο μυαλό μου, δηλαδή ο θεός είναι στο μυαλό μας, είναι μέσα μας. Πάρτε και το τυράκι ότι ο Χριστός βαφτίστηκε Εμμανουήλ (καλά εβραίος δεν ήταν αυτός- που το βρήκαν το ελληνικό όνομα να του το δώσουν; ) και ψάξτε την αλήθεια πίσω από τις λέξεις και τα δόγματα.

 

Αντέχετε και το δεύτερο; Πότε ξεκίνησαν τα greeklish?

ο Όφις και το ερπετό γενικά συμβολίζουν κάτι το δαιμονικό στην "δυτική" παράδοση, γι' αυτό και το σκοτώνει ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Αγ. Γεώργιος και δεν ξέρω και ποιος άλλος. Ο συμβολισμός αυτός ήταν ισχυρότατος μέχρι τη στιγμή που αυτός που

πληρώνει λογαριασμό στην Πύλη (aka Bill Gates) , το έβαλε σχεδόν παντού, σε κάθε σπίτι και κάθε γραφείο και μάλιστα τόσο επαίσχυντα που ούτε καν του άλλαξε το όνομα OFFICE .

 

Σας κούφανα ή sas koufana?   ;D ;D ;D ;D

 

Και εμενα με βαφτισαν Αγγελο

Εν(=μεσα)+Γαια(γη, η πραγματικη προελευση της αγγλοφωνης κραυγης Oh Yeah!= Ω Γαια!, αναφορα στα Διονυσιακα οργια)+Λουξ (Πολυτελης, Αντιδανειο απ την λατινικη "Luxus", η τρυφη).

Εν+γαια+Λουξ=Αυτος που βρισκει την πολυτελεια μεσα στη γη=Αγγελος.

Ειμαι πραγματικα πολυ περιφανος που φερω αυτο το ονομα.

 

 

Η σε βαθος ερευνα μου,δειχνει οτι δε σε λενε Αγγελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς (και όχι καταρχήν  ;) ) χαίρομαι που περνάμε στο χιούμορ από τις προσωποποιημένες επιθέσεις.

Βέβαια εγώ έβαλα τα γελάκια μου, ενώ εσείς όχι, αλλά η καρδιά μου είναι ΕΛ- ληνική και σας χωράει όλους.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Ειμαι πραγματικα πολυ περιφανος που φερω αυτο το ονομα.

 

 

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να γυρίζεις γύρω από ένα φανάρι (περί του φανός , πώς λέμε περίπτερος ένα πράγμα  :o ::))επειδή σε βγάλαν Άγγελο. ΑΝ πάντως παρ' ελπίδα μιλάς σοβαρά, πολύ θα με ευχαριστούσε να αποδείξεις με γραμματικούς κανόνες (δηλαδή όταν έχουμε ένα ν και ένα μ γίνονται δύο μ) πού ευσταθεί η ετυμολογία του δικού σου ονόματος και πού χάνει η δική μου. Αν μάλιστα ξέρεις και αραμαϊκά και βρεις τι σημάινει Εμμανουήλ, θα σε ευγνωμονώ για την άρση της πλάνης μου.

Και επειδή άλλο η βούρτσα και άλλο η Λούτσα, δε μίλησα ποτέ για λεξαρίθμους αλλά για ετυμολογία. Τυχαίνει να έχω διαβάσει λίγο και αυτή η γνώση μου επιτρέπει να γελάω πολύ περισσότερο με τέτοια τυπάκια.

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς (και όχι καταρχήν  ;) ) χαίρομαι που περνάμε στο χιούμορ από τις προσωποποιημένες επιθέσεις.

Βέβαια εγώ έβαλα τα γελάκια μου, ενώ εσείς όχι, αλλά η καρδιά μου είναι ΕΛ- ληνική και σας χωράει όλους.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Ειμαι πραγματικα πολυ περιφανος που φερω αυτο το ονομα.

 

 

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να γυρίζεις γύρω από ένα φανάρι (περί του φανός , πώς λέμε περίπτερος ένα πράγμα  :o ::))επειδή σε βγάλαν Άγγελο. ΑΝ πάντως παρ' ελπίδα μιλάς σοβαρά, πολύ θα με ευχαριστούσε να αποδείξεις με γραμματικούς κανόνες (δηλαδή όταν έχουμε ένα ν και ένα μ γίνονται δύο μμ) πού ευσταθεί η ετυμολογία του δικού σου ονόματος και που χάνει η δική μου. Αν μάλιστα ξέρεις και αραμαϊκά και βρεις τι σημάινει Εμμανουήλ, θα σε ευγνομονώ για την άρση της πλάνης μου.

Και επειδή άλλο η βούρτσα και άλλο η Λούτσα, δε μίλησα ποτέ για λεξαρίθμους αλλά για ετυμολογία. Τυχαίνει να έχω διαβάσει λίγο και αυτή η γνώση μου επιτρέπει να γελάω πολύ περισσότερα με τέτοια τυπάκια.

 

Εισαι πολυ μικρος για να καταλαβεις το βαθος της σκεψης μου. Οταν θα αντιληφθεις το μεγαλειο της αναλυσης μου, θα ευγνομονεις εμενα για τη δημοσιευση μου, και το  Γιαμεθ (Κάθετος Λεξάριθμος: 2228=Πατρις=Σπραιτ) που εδωσε τα μεδια για να φτασει το φως μου στο πι σι σου. Ειμαι 1-2 χιλιετιες μπροστα απο την ελληνικη γραμματικη+ ορθογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου