Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουφ... έλιωσα τα πλήκτρα να γράφω απόψε  :-\ Αλλά εδώ δεν έβαλα μυαλό όταν έπρεπε, τώρα θα βάλω, στα γεράματα;  :P

 

Και το DR-DOS καλο ηταν για πολυ καιρο και η πρωτη εκδοση του slackware linux μια χαρα στην εποχη της

Evris, τα επιχειρήματά σου είναι παιδικά. Παραβάλλεις μια γλώσσα χιλιάδων ετών (ελληνική) με το λειτουργικό σύστημα DOS (που μετράει πόσα χρόνια είπαμε; ) προσπαθώντας να τεκμηριώσεις το ατεκμηρίωτο. Παρομοίως και για την αντιστοιχία φιλόλογου-ποδηλάτη. Σοβαρέψου σε παρακαλώ. Είναι σα να συγκρίνω εγώ το Smoke on the water με το "Θέλεις τραλαλά" της Μπεζεντάκου.

 

Εθελοντικα το κανουν οι εθελοντες (γιαυτο τους λενε ετσι) και αφιλοκερδως το αναπτυσσουν το διορθωτη και δωρεαν τον προσφερουν.
Πουθενά προηγουμένως δε διευκρίνισες τα περί εθελοντισμού. Τώρα το λες. Ακόμα χειρότερα λοιπόν. Εάν το εξασκούσες βιοποριστικά, θα υπήρχε μια εύλογη εξήγηση. Εσύ λοιπόν καταπονείσαι από προσωπικό χόμπυ. ΟΚ, δικαίωμά σου, πλην όμως, διπλά αδιάφορο για 'μένα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Evris, τα επιχειρήματά σου είναι παιδικά
.

Σοβαρέψου σε παρακαλώ

 

Ok.

 

 

Πουθενά προηγουμένως δε διευκρίνισες τα περί εθελοντισμού. Τώρα το λες. Ακόμα χειρότερα λοιπόν. Εάν το εξασκούσες βιοποριστικά, θα υπήρχε μια εύλογη εξήγηση. Εσύ λοιπόν καταπονείσαι από προσωπικό χόμπυ. ΟΚ, δικαίωμά σου, πλην όμως, διπλά αδιάφορο για 'μένα.

 

 

 

Πρασιναδα σου :) Πιο Τιγκα στην λεξη εθελοντης και στα open source δωρεαν προσφερομενα προγραμματα δεν γινοταν να το ειχα γραψει στην πρωτη πρωτη μου προταση οταν μπηκα στην συζητηση σας...

 

Πριν πω την αποψη μου να δηλωσω οτι εχω αναπτυξει μαζι με την Βουλα (αλλα και με την βοηθεια πολλων κατα καιρους εθελοντων) τον ελληνικο ορθογραφο, λεξικο και rulesets για aspell, ispell, OpenOffice κλπ. Ο ιδιος ειναι αυτος που χρησιμοποιειται στον Firefox και σε διαφορα αλλα. Εχω εξελληνισει πολλα λινουξο-manuals και μερος των (παλιων) KDE, SuSE κλπ. Η δε Βουλα (γυναικα μου) ηταν για καιρο η συντηρητρια του Ελληνικου linux documentation project (εξελληνισμοι σε ο,τι κινειται και ο,τι πεταει στο χωρο του linux απο εθελοντες).

 

 

Οχι και ακομα χειροτερα οταν καταπονειται κανεις απο χομπι ρε συ... Στο noiz βρισκεσαι man... :) ολοι εδω μεσα καταπονουνται ΚΑΙ απο χομπι με τα οργανα. Και η συνεισφορα τους στο site επισης τους καταπονει δωρεαν ! :)

 

Τεσπα, δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε. Αν θελει ο φιλος σου ας μας γραψει το διαφορετικο ακουσμα του "ΧΥΝΕ" (ποσοτητες) και του "ΧΗΝΕ" (ελα στην χηνα) να τελειωνουμε, να λυθει και η παρεξηγηση γιατι εχω τρομερη περιεργεια αν οντως βγει σωστος, τι θα ακουσω σε αυτη την ηχογραφηση.

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αλάνι δε γνωρίζω από φλεγόμενες αλεπούδες (Firefox), ορθάνοιχτα γραφεία (OpenOffice) και τα συναφή. Τα μόνα spells (aspell, ispell ή όπως αλλιώς τα αποκαλείς) που ξέρω είναι αυτά του Lineage II, του World of warcraft και παρεμφερών mmorpg και το σούσι (SuSE) μου προκαλεί ναυτία. Επαναλαμβάνω, ότι πουθενά δε διευκρίνισες ότι είσαι εθελοντής.

Μπορεί να δήλωσες ότι έλαβες βοήθεια από εθελοντές:

(αλλα και με την βοηθεια πολλων κατα καιρους εθελοντων)

ή ότι η σύζυγός σου είναι εθελόντρια:

ηταν για καιρο η συντηρητρια του Ελληνικου linux documentation project (εξελληνισμοι σε ο,τι κινειται και ο,τι πεταει στο χωρο του linux απο εθελοντες).

πλην όμως, τίποτε απ' όλα αυτά δεν αποφαίνεται ότι εσύ προσωπικά είσαι εθελοντής. Πες με όπως θες: βλάκα, ανίδεο, αργόστροφο, εγώ πάντως αυτοπροσδιορίζομαι ως ακριβολόγος. Μου αρέσει που φέρεσαι και ως ζηλωτής του "άμεσου" και απλού μηνύματος από τον εντολέα προς τον αποδέκτη. Συντακτικό-νοηματικό χάος θα 'λεγα εγώ, αλλά εμένα ποιος μ' ακούει. Πάω να καταντήσω μουσειακό έκθεμα.

 

Και δε διαθέτω κανένα φίλο που να ασχολείται με υδρόβια πτηνά και οργασμικές λειτουργίες, μάλλον με συγχέεις με άλλο συμπαθές μέλος του noiz. Aς είναι όμως, σε δικαιολογώ λόγω του περασμένου της ώρας.

 

Η ενασχόληση με μουσικά όργανα δεν είναι καταπόνηση dude. Για πολλούς είναι απόλαυση, για άλλους είναι ανάγκη, για κάποιους είναι πολυτέλεια, μερικοί το έχουν ανάγει σε επιστήμη και κάτι λίγοι φημολογείται πως ωθούνται από μεταφυσικά ερεθίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αλάνι δε γνωρίζω από φλεγόμενες αλεπούδες (Firefox), ορθάνοιχτα γραφεία (OpenOffice) και τα συναφή. Τα μόνα spells (aspell, ispell ή όπως αλλιώς τα αποκαλείς) που ξέρω είναι αυτά του Lineage II, του World of warcraft και παρεμφερών mmorpg και το σούσι (SuSE) μου προκαλεί ναυτία. Επαναλαμβάνω, ότι πουθενά δε διευκρίνισες ότι είσαι εθελοντής.

Μπορεί να δήλωσες ότι έλαβες βοήθεια από εθελοντές:

(αλλα και με την βοηθεια πολλων κατα καιρους εθελοντων)

ή ότι η σύζυγός σου είναι εθελόντρια:

ηταν για καιρο η συντηρητρια του Ελληνικου linux documentation project (εξελληνισμοι σε ο,τι κινειται και ο,τι πεταει στο χωρο του linux απο εθελοντες).

πλην όμως, τίποτε απ' όλα αυτά δεν αποφαίνεται ότι εσύ προσωπικά είσαι εθελοντής. Πες με όπως θες: βλάκα, ανίδεο, αργόστροφο, εγώ πάντως αυτοπροσδιορίζομαι ως ακριβολόγος.

Χιλια συγνωμη αν δεν εκανα πληρως κατανοητο οτι προκειται για μια εθελοντικη προπαθεια δωρεαν προσφερομενη, αν και δεν ξερω πως επηρρεαζει τελικα την συζητηση αυτο. Εστω και τωρα στο τελος της παντως ελπιζω να το διευκρινησα καλυτερα :)

 

Και δε διαθέτω κανένα φίλο που να ασχολείται με υδρόβια πτηνά και οργασμικές λειτουργίες, μάλλον με συγχέεις με άλλο συμπαθές μέλος του noiz. Aς είναι όμως, σε δικαιολογώ λόγω του περασμένου της ώρας.

Οντως περασε... Μιλαγα για τον 4ετων σπουδων φιλολογο που ισχυριζεται οτι μπορει να προφερει τις διαφορες ορθογραφιας μεταξυ των λεξεων.  ... αυτο γιατι απαντω σε ολους μαζι σε ενα comment ... αν δεν ειναι δικος σου φιλος, αστο να το απαντησει εκεινος που τον επικαλεστηκε... (Δεν παιζει ρολο η λεξη αν ειναι ΛΥΡΑ η ΛΙΡΑ, ΧΥΝΕ η ΧΗΝΕ, ΤΟΙΧΟΣ η ΤΕΙΧΟΣ, ΚΟΛΑ η ΚΟΛΛΑ, ΦΥΛΟ η ΦΙΛΟ απλα ας διαλεξει μια τετοια δυαδα που τον βολευει για να ακουσουμε τις περιβοητες διαφορες προφορας τους, την ηχογραφηση να ακουσω και τιποτα αλλο δεν θελω !)

 

Η ενασχόληση με μουσικά όργανα δεν είναι καταπόνηση dude. Για πολλούς είναι απόλαυση, για άλλους είναι ανάγκη, για κάποιους είναι πολυτέλεια, μερικοί το έχουν ανάγει σε επιστήμη και κάτι λίγοι φημολογείται πως ωθούνται από μεταφυσικά ερεθίσματα.

Ιδιο σε ολα τα χομπι. Απο την συλλογη γραμματοσημων ως την ποδηλασια (αναπτυξη ορθογραφων included). Καταπονουμαστε (εγω τουλαχιστον φτυνω αιμα στην κιθαρα η στο PC μου η οταν παιζω μπασκετ μεχρι -και αν- καταφερω αυτο που με τρωει) αλλα ειναι ΟΚ :)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γυριζουμε στην νοηματική??? Έχω βαρεθεί να ακούω ''όταν μασάμε δε μιλάμε....'' Ε??? Τι λέτε??? Τωρα και με τις βιντεο-κλίσεις, και τα ψαγμένα τα μαραφέτια... Άσε που θα μπορείς να την πέφτεις και σε γκομενάκια στο κλαμπ χωρίς να ξελαρυγγιαστείς...

Ρε 'σείς, ψυχραιμία βραδιάτικα... Αφού συμφωνήσατε ότι διαφωνείτε, βάλτε ΕΤ1 που έχει τον πρώτο τελικό Βοστόνη - Λος Άντζελες... Ψηνεστε???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evris,

Διάβασα τις τοποθετήσεις σου με ενδιαφέρον (όπως πάντα), είσαι έξυπνος άνθρωπος και εκφράζεσαι και καλά. Παρεμπιπτόντως, είσαι και ορθογράφος  ::). Νομίζω όμως ότι η οπτική σου στο όλο θέμα είναι έντονα "τεχνική" και παραβλέπεις κάποιες παραμέτρους γλωσσολογικής υφής. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι από τεχνική άποψη, σε όρους  ταχύτητας, ευκολίας, αποδοτικότητας, η κατάργηση πολλών ορθογραφικών κανόνων μπορεί και να διευκόλυνε.

 

Ωστόσο, η γλώσσα -στη προφορική και γραπτή μορφή της- έχει τους δικούς της ρυθμούς εξέλιξης, που σχετίζονται και με κοινωνικούς παράγοντες. Τις περισσότερες γλώσσες αλλιώς τις μιλούσαν το 1800, αλλιώς το 1900 και αλλιώς το 2000. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τη γραπτή μορφή τους και την ορθογραφία τους. Οι αλλαγές όμως αυτές είναι αργές και απαιτούν σταθερή και ομοιόμορφη χρήση για να επιβληθούν. Πολύ σπάνιο είναι το φαινόμενο να επιβληθούν με κάποια σύμβαση ή με κεντρική απόφαση. Και για να σε προλάβω, η κατάργηση του πολυτονικού συστήματος, ήταν μία απόφαση που ήρθε να επιβεβαιώσει μία ήδη ευρεία χρήση της δημοτικής. Κάποιες άλλες συμβάσεις απλοποίησης (εταιρεία-εταιρία, τραίνο-τρένο) ήταν ήσσονος σημασίας και συνήθως είχαν ως αποτέλεσμα να ισχύουν ως σωστοί και οι δύο τύποι, μεγαλύτερο μπάχαλο δηλαδή.

 

Επίσης υποτιμάς τη σύνδεση της ορθογραφίας με το νόημα και την ετυμολογία των λέξεων. Για να χρησιμοποιήσω δικό σου παράδειγμα (ΧΗΡΟΣ - ΧΟΙΡΟΣ), αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα να λες:

 

Ο Γιώργος είναι χήρος

Ο Γιώργος είναι χοίρος

 

Επίσης δεν είναι κακό να αντιλαμβάνεται κάποιος (μέσω της ορθογραφίας) ότι οι λέξεις μήνυμα, μήνυση, διαμηνύω έχουν κοινή ρίζα σε αντίθεση με την αρχαιοπρεπή μήνιν (οργή). Επομένως είναι ευκολότερο να καταλάβεις ότι η μήνυση είναι τροποντινά μία αναφορά προς ένα δικαστήριο κι'όχι το ότι τα πήρες στο κρανίο με κάποιον και τον σέρνεις στα δικαστήρια.

 

Οι όποιες συμβάσεις στην πληροφορική μπορεί να επιβάλλονται ευκολότερα και να δημιουργούνται καλύτερες γλώσσες προγραμματισμού, οι μηχανισμοί της γλώσσας όμως λειτουργούν διαφορετικά. Επομένως είναι άτοπο το να θεωρείς εφικτή ή θεμιτή την ξαφνική αντικατάσταση των υφιστάμενων κανόνων ορθογραφίας με μία γραφή greeklish, χάριν αποτελεσματικότητας. Αν αυτό ποτέ συμβεί, θα προκύψει από μόνο του σε μεγάλο βάθος χρόνου και ως προϊόν της εξέλιξης της γλώσσας. Μέχρι τότε θα υπάρχουν οι ορθογράφοι και οι ανορθόγραφοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό ποτέ συμβεί, θα προκύψει από μόνο του σε μεγάλο βάθος χρόνου και ως προϊόν της εξέλιξης της γλώσσας. ...

Μέχρι τότε θα υπάρχουν οι ορθογράφοι και οι ανορθόγραφοι.

 

Και μεχρι τοτε ας ειμαστε με τους ορθογραφους (εξ ου και η ενασχοληση μου με τη δημιουργια του spell checker) ;)

 

By the way εισαι καλος * ! η τοποθετηση σου με βρισκει συμφωνο σε ολα αυτα που θιγεις: οτι το βλεπω κυριως απο τεχνοκρατικη σκοπια, οτι θα ειναι πιο αποδοτικο, οτι θελει πολυ χρονο και ζυμωση, οτι προκαλει και αυτο καποια προβληματακια ...

 

* καλος με τον τονο στο λος

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evris, διαβασα εν ταχει τα posts σου και των υπολοιπων.

 

Καταλαβαινω τον τροπο σκεψης σου, αντιλαμβανομαι your point of view  ;),

αλλα ρε φιλε δεν θα σε ψηφιζα ποτε για Υπουργο Παιδειας...  ;D

 

 

α, και τα γραμματα εχουν διαφορετικους ηχους οταν προφερονται σωστα.

Οταν δηλαδη τα χρησιμοποιουμε για τον σκοπο για τον οποιο "προγραμματιστηκαν"

 

Oπως και να το κανουμε το "ευ" ακουγεται αλλιως απο το "εφ".

 

...οπως και το Alder ακουγεται αλλιως απο το Swamp Ash, deep down...   ;D

 

Απο μακρια και "χοντρικα" ολα ιδια ειναι.

Οσο "πλησιαζεις" στη λεπτομερεια ανακαλυπτεις πολλα....

 

Και επειδη οι ανθρωποι που επινοησαν αυτη τη γλωσσα ειχαν μια καλη σχεση με τη λεπτομερεια (σε αντιθεση με τους απογονους τους) δεν θα αφηναν κατι τετοιο στην τυχη...

 

Και μια και εισαι στο χωρο της Πληροφορικης, πιστευω να ξερεις οτι οι (Αγγλοφωνοι) Αμερικανοι του "χωρου" μαθαινουν Αρχαια Ελληνικα και "ψαχνονται" πολυ μ'αυτα. Οπως και ολοι οι "μελλοντικοι" κουμανταδοροι των "μαζων". (βλ. πολιτικοι, μεγαλοεπιχειρηματιες, κλπ..)

 

Καποιοι λενε οτι τα (Αρχαια) Ελληνικα ειναι η "γλωσσα μηχανης" του ανθρωπινου εγκεφαλου.

Extreme θεωρηση, ισως. Αλλα και why the φακ not?

 

Εμεις γιατι να τα πεταξουμε ολα "χαριν απλοτητος"?... 

 

οκ, το παραδεχομαι. Ειδα Λιακοπουλο χθες το βραδυ...   ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογίσου λοιπόν τη θέση αυτών στο παγκόσμιο στερέωμα (καθώς και το τι ποσοστό του πληθυσμού μας τους αγνοεί και χορεύει πάνω σε τραπέζια) και ξανασκέψου: Εχουμε πέσει κατηγορία ή όχι?

Το αν ο μέσος αρχαίος έλληνας ή γότθος ή ινδιάνος ήταν ή όχι σε θέση να εκτιμήσει τη γλυπτική του Φειδία μείωσε το έργο ή την προσφορά του γλύπτη στην τέχνη; Ή μήπως ο Θεοδωράκης και ο Μάλαμας παίζουν σε κενά στάδια; Μάλλον sold out θα 'λεγα, οπότε εσύ ξανασκέψου το harilatron. Αυτός ο σκληρός πυρήνας αναγνωστών του Καζαντζάκη και ακροατών της ποιοτικής μουσικής είναι που αντιπροσωπεύει την ελπίδα για το μέλλον. Γενικεύσεις του τύπου "έχουμε πέσει κατηγορία" μου ακούγονται ολότελα ανάρμοστες και αυθαίρετες και ο λόγος που postαρα τόσες φορές στο συγκεκριμένο θέμα είναι ακριβώς για να αντικρούσω τις αυθαιρεσίες που διατυπώθηκαν.

Μην υποτιμάς την τεχνολογική πρόοδο σαν τμήμα της κουλτούρας ενός λαού. Απαιτεί πνευματική πειθαρχεία και αρετές πολύ βαθύτερες (σε πολλά επίπεδα) από την απλή τεχνοκρατική τυποποιημένη κατασκευή "μαραφετιών". Think Ιαπωνία, Γερμανία κλπ. Μη μου πεις ότι αυτοί δεν έχουν τέχνες και πολιτισμό?

Να μιλάς με ακρίβεια σε παρακαλώ και να μη μου αποδίδεις φράσεις που ουδέποτε είπα. Δεν υποτιμώ τίποτε. Διευκρίνισα σε προηγούμενο post μου πως ούτε ποδηγετούμε σε θέματα τέχνης, αλλά ούτε και υστερούμε. Ούτε ισχυρίστηκα βέβαια πως οι υπόλοιποι δε διαθέτουν τέχνες και πολιτισμό. Για του λόγου το αληθές, παραθέτω δικό μου απόσπασμα:

Δεν παραβλέπω τη συνδρομή-παραγωγή των υπόλοιπων εθνών στον χώρο των τεχνών, ούτε και διατείνομαι πως ως έλληνες βαστάμε τα ηνία, αλλά δεν υστερούμε κιόλας. Έτσι;

Κι εγώ αισχύνομαι για την πνευματική απειθαρχία και σήψη των γηγενών (όπως άλλωστε εμφαίνει το πρώτο μου post σ' αυτό το θέμα, αυτό που όλοι σπεύσατε να χαρακτηρίσετε ακραίο). Παραθέτω πάλι απόσπασμα:

το διανοητικό επίπεδο του γονέα περιορίζεται στους στίχους του Γονίδη και του Καρρά, στην "ψυχαγωγία" των μπουζουκιών, στην "ενημέρωση" των κουτσομπολίστικων μεσημεριανών εκπομπών, στη λαμογιά, την ασυνειδησία, την ακαλαισθησία, την πνευματική ένδεια

Με έκδηλη χαρά και ανακούφιση διαπιστώνω πως τα μέλη του noiz διαθέτουν ανησυχίες και ευφυία πέραν του "τι μαγνήτες φοράει η τάδε κιθάρα". Από την πλευρά μου πράττω ότι περνάει απ' το χέρι μου για να τοποθετήσω το λιθαράκι μου στην αναστήλωση αυτού του τόπου (όπως κι αν ερμηνευτεί αυτό). Ένας κούκος βέβαια δε φέρνει την άνοιξη, αλλά συνεχίζω να επιμένω, ανεξαρτήτως του αν θα φανεί φως στην άκρη της σήραγγας. Σ' αυτές τις περιπτώσεις άλλωστε δεν επιλέγουμε την πορεία μας, αντιθέτως, αυτή μας επιλέγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου