Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τι ηλικιές κτλ.Πες κανα στοιχείο παραπάνω.

 

Μια γενικότητα που θα προσθέσω είναι οτι πολύπλοκες πράξεις κ αριθμούς που δεν συναντάμε κάθε μέρα δεν χρειαζεται να τους χειριζομαστε με ευκολία.Γι' αυτο υπάρχουν οι αριθμομηχανές ή τα λοιπά επόπτικά μέσα στην εκμάθηση των πράξεων κτλ.

 

Μιλώ πάντα για την δημοτική εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε λεω, και βεβαια μας κανει τη ζωη πιο ευκολη και πιο γρηγορη κυριως το calculator, αλλα θεωρω οτι "στενευει" το μυαλο να μην μπορεις να υπολογισεις ποσο κανει 67+34 (ας πουμε).

 

Ρει, διαβασε τι γραφω. Δεν αντιλεγω για τα κομπιουτορια, αλλα, αλλο ειναι να ξερεις να κανεις την πραξη και να το χρησιμοποιεις για γρηγοραδα κι αλλο να μην ξερεις που παν τα 4 και να ψαχνεις ποσο κανει 32-18

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο προσοχή με τις εκφράσεις γιατι θα βάλω overdrive πάλι κ δεν το θέλετε.Το "ρει" που είναι κ άτονο με πειραξέ.Δεν μπορείς να ομιλείς έτσι σε έναν ανθρωπο με τόσο κύρος.

 

Συμφωνάμε τότες.Ετυχες σε παιδί που δεν παλεύει ή δασκαλο που δεν παλεύει.Ή καλύτερα συνδιασμος των δυο γιατι δεν φταίει μόνο ένας στις περισσότερες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο προσοχή με τις εκφράσεις γιατι θα βάλω overdrive πάλι κ δεν το θέλετε.Το "ρει" που είναι κ άτονο με πειραξέ.Δεν μπορείς να ομιλείς έτσι σε έναν ανθρωπο με τόσο κύρος.

 

Δεν ξερω στο πληχτρολογι πως μπαινουν αυτοι οι διαολοι δατς γουαι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδει ησαι φηλως του νόιζ γεια αφτι τιν φωρα στειν χαροιζω κε δαιν σαι βάζο να μου δορησοις κάπειο αναμνιστεικω ώργανω.

 

 

Μεταφραση (μετα απο προσπαθεια):

Epidi ise filos tou noiz gia aftin tin fora stin xarizo ke den se vazo na mou dorisis kapio anamnistiko organo.

 

1000 φορες απλα και σωστα greeklish παρα ανορθογραφα ελληνικα (και μια που ολοι τεινουμε να γινουμε ανορθογραφοι....)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που το γραψα οταν το ξαναδιάβασα κόλλησα άσχημα στο "σαι" επειδή είναι κ βουλγαριανό μάλλον αλλα είναι αλήθεια.

 

έβρηπειδοι αρχαίε ραψωδέ κ αυλικέ της Βασίλως της Γ' σωστά τα ξερνάς τα λόγια αλλα το νόιζ καλά κρατεί ακόμη απο γκρίκλις κ είναι όμορφο.Εγω συνήθησα κ μου κακοφαίνεται το αγγλοελληνικό.

 

Μην βάζουμε ιδέες τώρα που έρχεται και το καλοκαίρι (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Μια γενικότητα που θα προσθέσω είναι οτι πολύπλοκες πράξεις κ αριθμούς που δεν συναντάμε κάθε μέρα δεν χρειαζεται να τους χειριζομαστε με ευκολία.Γι' αυτο υπάρχουν οι αριθμομηχανές ή τα λοιπά επόπτικά μέσα στην εκμάθηση των πράξεων κτλ.

...

 

Trigga είσαι/σπουδάζεις δάσκαλος?  

Έτσι διδάσκουν τώρα τα παιδιά?

 

Εγώ όταν ήμουν στο δημοτικό, έγραφα κάθε μέρα μια παράγραφο "ορθογραφία".... ξανά και ξανά μέχρι να μην κάνω ΚΑΝΕΝΑ λάθος. Κάθε μέρα.

 

Και όταν μαθαίναμε τις πράξεις...πάλι καθόμουν μόνος μου και έκανα τυχαία νούμερα μέχρι να το μάθω. Καραδοκούσε η μάνα μου με την παντόφλα και η δασκάλα με την ειρωνία. Λίγη προσπαθεια κάθε απόγευμα απαιτούσε... και μετά δεν είχα να φοβηθώ ούτε την παντόφλα ούτε τη δύσκολη θέση στην οποία θα μπορούσε να με βάλει η δασκάλα.

 

Σε σχέση με την "αξιολόγηση του τρόπου σκέψης".... συμφωνώ. Αλλά συμφωνώ με τη μορφή της επιείκειας σε στιγμιαίο λάθος/απροσεξία. Όχι σαν επιβράβευση της "μισοτελειωμένης δουλειάς" και της ονκηρίας.

Άσε που στην πραγματικότητα δεν "παίζει" σωστά σε καμμία βαθμίδα της εκπαίδευσης... ούτε στα πανεπιστήμια....

 

 

 

Ασχετο: Στον Knopfler θα πάτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris, αν είσαι αυτός που λες ότι είσαι, δέξου σε παρακαλώ τις ευχαριστίες μου για την εργασία που έχεις προσφέρει.

 

Εν' τούτοις, νομίζω ότι έχεις (σκοπίμως μάλλον) μπερδέψει δύο διαφορετικά πράγματα: την αναγκαιότητα ύπαρξης άλλων γλωσσών πλην της αγγλικής (π.χ.) με την αναγκαιότητα σωστής εκφοράς μίας γλώσσας (για όσο αυτή συνεχίζει να χρησιμοποιείται).

 

Πάρε για παράδειγμα την Basic (την παλιά, Amstrad style). Σήμερα δεν την χρησιμοποιεί κανείς, αλλά αν ήθελες να την χρησιμοποιήσεις θα έπρεπε να την γράψεις σωστά, μέχρις τελευταίας τελείας.

 

Αυτοί που αμφισβητούν την αξία της ορθογραφίας, ας δοκιμάσουν να πουν έστω και ένα καλημέρα σε έναν υπολογιστή ανορθόγραφα - θα αγνοηθούν.

 

Και βέβαια, ας μην θεωρηθεί τυχαίο ότι οι προγραμματισταράδες της open-source κοινότητας έχουν ξεσκιστεί καταβάλλοντας σημαντικότατες προσπάθειες να βοηθήσουν στη διατήρηση των αλλότριων (προς αυτούς) γλωσσών - η μελέτη και η γνώση αυξάνουν το σεβασμό προς τις αλλότριες κουλτούρες, δεν τον μειώνουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου