Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι θέμα αισθητικής, λόγω του ότι το μάτι έχει συνηθίσει να βλέπει τις λέξεις γραμμένες με έναν συγκεκριμένο τρόπο.

 

Δεν ειναι απλα αισθητικη η ορθογραφια.

 

Σκεψου τα αρχαια κειμενα που σωθηκαν και μας διδαξαν τοσα πολλα να ηταν γραμμενα ανορθογραφα. Θα λαβαιναμε τελειως λαθος μηνυματα... ΟΚ, στην περιπτωση μας καταλαβαινομαστε. Εντος φορουμ που λιγο πολυ ξερεις τι περιμενεις να διαβασεις, δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα. Αλλα  δεν συμφωνω με τη γενικευση σου.

 

 

 

Συγχωρέστε λοιπόν τους ανθρώπους αυτούς για λάθη του παρελθόντος (που πιθανόν να μην ευθύνονται καν οι ίδιοι)

και μην ανοίγετε καινούριο ποστ για να καταγγείλετε τους ανορθόγραφους κάθε φορά που κάποιο μέλος γράφει έτσι.

 

Δεν κατηγγειλα ουτε καταδικασα κανεναν. Δεν ειμαι αρμοδιος αλλωστε...

Ανοιξα το θρεντ για να καταθεσω την διαπιστωση μου περι του θεματος.

Το οτι ειναι το 3ο, ειναι δικο μου λαθος γιατι δεν χρησιμοποιησα το Search. :-[

 

Απ' την αλλη, ο αριθμος δειχνει -αν μη τι αλλο- καποιο φλεγον και επαναλαμβανομενο θεμα...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ορθογραφία κύριοι αντιπροσωπεύει κάτι πολύ περισσότερο από μια δεξιότητα. Η ορθογραφία συνήθως συνοδεύει μια στοιχειώδη πνευματική πληρότητα, μια καλλιέργεια, μια αυτόνομη αντίληψη και κρίση. Επιδιώκω να γράφω ορθά, σημαίνει πως υπολήπτομαι τη γλώσσα που κληρονόμησα από τους προγόνους μου κι επιθυμώ να της προσδίδω τη χρήση που της αξίζει, σημαίνει πως διαθέτω δομημένη σκέψη, σημαίνει φιλοκαλία, σημαίνει σεβασμό προς τον αναγνώστη, άρα προς τον συνάνθρωπο, σημαίνει ροπή προς τη βελτίωση και προκοπή.

Τέτοιοι πολίτες θα ήθελα να χτίσουν το αύριο. Όχι τα νοητικώς ακρωτηριασμένα πρόβατα που κυκλοφορούν στις μέρες μας.

 

+1000000000000000000!

 

Χ 10³³  ...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από παραδόσεις, αρχαίους ημών προγόνους και άλλα τέτοια, η γλώσσα μας είναι ένας κοινά αποδεκτός κώδικας επικοινωνίας. Όποιος παρεκκλίνει από αυτό τον κώδικα, είτε λόγω ελλιπών γνώσεων είτε λόγω τεμπελιάς γίνεται δυσκολότερα κατανοητός και κουράζει τον αναγνώστη/ακροατή του. Επίσης, ΔΕΝ είναι δύσκολο να μάθει κανείς ορθογραφία. ΤΕΛΟΣ.

 

Πέρα από αυτό, για να πω κι εγώ την αμαρτία μου, δικαιολογώ ΟΛΕΣ τις ανορθογραφίες του μέλους bluezlick. Κάτι το "βρώμικο" στιλ παιξίματος, κάτι ο Robert Johnson στο avatar, δε μου πάει ρε παιδί μου να είναι ορθογραφημένος αυτός ο τύπος. ;D ;D ;D

 

capricorne - lambrogg = Ακραίες αποδώσεις της κατάστασης.

Εγώ ψηφίζω τζιτζι. Έχει περισσότερα posts, πράγμα που τον καθιστά πιο αξιόπιστο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε alderboy μην συγχέουμε την ορθογραφία στα αρχαία με τα νέα ελληνικά. Τότε αλλιώς πρόφερες το "ο" κ αλλιώς το  "ω".

 

Η μόνη χρήση της ορθογραφίας στα νέα ελληνικά είναι για να αντιλαμβανόμαστε την ετυμολογία των λέξεων. Στον προφορικό λόγο είναι άχρηστη.

 

Και έλεος πια με την Ελληνική γλώσσα που μας παρέδωσαν οι πρόγονοί μας και τον πλούτο της και τρίχες κατσαρές.

 

Υπάρχουν πολύ φτωχότερες γλώσσες (λαμπρό παράδειγμα τα Αγγλικά) και όμως μια χαρά συννενοείται ο κόσμος, οι επιστήμονες, οι φιλόλογοι και οι φιλόσοφοι.

 

 

Φίλε trigga με τις ενδιάμεσες λύσεις δεν έγινε ποτέ δουλειά.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτό, για να πω κι εγώ την αμαρτία μου, δικαιολογώ ΟΛΕΣ τις ανορθογραφίες του μέλους bluezlick. Κάτι το "βρώμικο" στιλ παιξίματος, κάτι ο Robert Johnson στο avatar, δε μου πάει ρε παιδί μου να είναι ορθογραφημένος αυτός ο τύπος. ;D ;D ;D

 

 

χαχα...  right on!

 

Σακη, χωρις παρεξηγηση, εε?  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτό, για να πω κι εγώ την αμαρτία μου, δικαιολογώ ΟΛΕΣ τις ανορθογραφίες του μέλους bluezlick. Κάτι το "βρώμικο" στιλ παιξίματος, κάτι ο Robert Johnson στο avatar, δε μου πάει ρε παιδί μου να είναι ορθογραφημένος αυτός ο τύπος. ;D ;D ;D

 

Το 'χω παρατηρήσει κι εγώ...

 

Θα 'θελα, όμως να μας πει και ο ίδιος τη γνώμη του...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορθογραφία κύριοι αντιπροσωπεύει κάτι πολύ περισσότερο από μια δεξιότητα. Η ορθογραφία συνήθως συνοδεύει μια στοιχειώδη πνευματική πληρότητα, μια καλλιέργεια, μια αυτόνομη αντίληψη και κρίση. Επιδιώκω να γράφω ορθά, σημαίνει πως υπολήπτομαι τη γλώσσα που κληρονόμησα από τους προγόνους μου κι επιθυμώ να της προσδίδω τη χρήση που της αξίζει, σημαίνει πως διαθέτω δομημένη σκέψη, σημαίνει φιλοκαλία, σημαίνει σεβασμό προς τον αναγνώστη, άρα προς τον συνάνθρωπο, σημαίνει ροπή προς τη βελτίωση και προκοπή.

Τέτοιοι πολίτες θα ήθελα να χτίσουν το αύριο. Όχι τα νοητικώς ακρωτηριασμένα πρόβατα που κυκλοφορούν στις μέρες μας.

 

+1000000000000000000!

 

Χ 10³³  ...   ;)

 

Nα πω ότι μου φαίνεται από υπερβολικό ως ακραίο?

Το λέω.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη χρήση της ορθογραφίας στα νέα ελληνικά είναι για να αντιλαμβανόμαστε την ετυμολογία των λέξεων. Στον προφορικό λόγο είναι άχρηστη.

 

Και έλεος πια με την Ελληνική γλώσσα που μας παρέδωσαν οι πρόγονοί μας και τον πλούτο της και τρίχες κατσαρές.

Υπάρχουν πολύ φτωχότερες γλώσσες (λαμπρό παράδειγμα τα Αγγλικά) και όμως μια χαρά συννενοείται ο κόσμος, οι επιστήμονες, οι φιλόλογοι και οι φιλόσοφοι.

 

Tι λες ρε συ gg; Αλήθεια; Στον προφορικό λόγο θα έχεις παρατηρήσει και εσύ ότι μόλις γίνεται έχεις την σκέψη σου και στην ορθογραφία των λέξεων. Εσύ μιλώντας δεν σκέφτεσαι και τις λέξεις; Πώς; Γραμμένες εννοείται και ορθογραφημένες. Είναι μεγάλη η χρησιμότητα της ορθογραφίας και στον προφορικό λόγο καθώς εάν με την σκέψη και μιλώντας το μάθεις κάτι λάθος, τότε θα το αποδώσεις και λάθος! ;) (γραφή)

 

Για το 2ο-3ο σχόλιο ούτε καν μιλώ. Ρε εσείς έχετε πρόβλημα με τα πάντα! Τρίχες κατσαρές είναι ο πλούτος της; Τρίχες κατσαρές, φίλε gg, είναι οι υπόλοιπες γλώσσες ευρωπαϊκές (αγγλική, γαλλική, ισπανική και ιταλική) που έχουν πάρει περισσότερα από τα μισά λήμματά τους από την ελληνική! Μας δουλεύετε πατόκορφα δηλαδή τέλος πάντων;

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε alderbody αν η ανορθογραφία με ενοχλούσε τόσο ώστε να ανοίξω θέμα,

πρώτα θα κοίταζα να μάθω εγώ να γράφω σωστά και μετά τι κάνουν οι άλλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε ότι η εκμάθηση ορθογραφίας είναι δύσκολη όταν μεγαλώσεις, θα υπενθυμίσω ότι ένας τύπος που έδρασε την περίοδο της επανάστασης του 1821 (Μακρυγιάννης or something), δεν ήξερε καν να γράφει!

Κι όμως, είχε ένα κίνητρο που τον έκανε να βάλει τον κ$%ο κάτω και να μάθει να γράφει -και ομολογουμένως του έδωσε και κατάλαβε στο γράψιμο μετά... ;D

 

It's all about will gentlemen, για να γίνω κατανοητός... :P

 

 

Υ.Γ. Με τρώει πολύ να προσθέσω μερικά τρισεκατομμύρια στην άποψη του capricorne αλλά δεν πειράζει... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου