Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η "αλανθαστη" χρηση της Ελληνικης γλωσσας ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυσκολη μια και εχει τοσα πολλα ανωμαλα ρηματα,γραμματικους κανονες (με παμπολλες εξαιρεσεις) και ιδιωματισμους που και ο... Ελυτης να εισαι θα την πατησεις....(ειδικα οταν εχουμε περιορισει σε 500-700 λεξεις,οπως και σχεδον ολοι οι λαοι, το καθημερινο μας λεκτικο... αλισβερίσι και χρειαστει να μιλησουμε ή ακομα χειροτερα να ΓΡΑΨΟΥΜΕ κατι πιο "συνθετο")

 

γνωστος μου που μιλαει 11 γλωσσες (ειναι περιπτωση ο ανθρωπος) μου ειπε οτι χαλαρα η Ελληνικη ειναι η ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ γλωσσα για να κανεις ΛΑΘΗ μια και κρυβει "παγιδες" στις οποιες πεφτουν ΟΛΟΙ (κατι που π.χ δεν συμβαινει στα ΚΙΝΕΖΙΚΑ ή τα ΡΩΣΙΚΑ τα οποια μιλαει με ανεση... :o)

 

ομως αλλο το να  κανεις ενα λαθος του τυπου "όλους όσους συμμετείχαν" αντι για το σωστο "όλους όσοι συμμετείχαν",η να πεις π.χ "αποθανατησα" αντι του σωστου "απαθανατησα" και αλλο να γραφεις μαργαριταρια του τυπου "η ιδωνη της μουσικης" ;)  ή να λες "ο πυρπολισμος" αντι για το σωστο που ειναι "η πυρποληση" (αγαπημενο των δημοσιογραφων και βαρυτατο ατοπημα...)  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγνώμη ρε παιδιά (όχι ανορθόγραφα, απο τα άλλα :D)

Στο σημερινό σχολείο που το πρώτο πράγμα που μαθαινει το παιδί είναι να ΜΙΣΕΙ το βιβλίο (με γενική έννοια-γνώση,καλλιέργεια κλπ) και να μη ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ απορειτε γιατί τα παιδιά δε ξέρουν ορθογραφία? ???

Το προβλημά αυτό είναι σημαντικό, αλλά δυστυχώς δε φταάνε οι δάσκαλοι ή οι μαθητές.Καλά θα ήτανε να ήταν τόσο απλό, αλλά η ρίζα του προβλήματος είναι πολύ πιο βαθιά και το ξέρουμε όλοι μας.

 

Λέτε να φταίει ότι στη χώρα αυτή δεν υπάρχει ΠΑΙΔΕΙΑ (ντιπ τιπτις) ,αλλά υπάρχει εκπαιδευτικό σύστημα που χαρακτηρίζεται επιεικώς μέτριο (με την έννοια ότι στο Ζαιρ είναι κάπως χειρότερα τα πράματα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S δεν είμαι ακόμα  25  8)

 

Εγώ δεν είμαι ακόμα ούτε 17, αλλά ντρέπομαι όταν κάνω ορθογραφικά λάθη, και ντρέπομαι και για λογαριασμό οποιουδήποτε...

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα περί ετυμολογίας που είπε ο blue...

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την ορθογραφία, και πραγματικά δεν ξέρω πώς είναι να μαθαίνεις ορθογραφία εκ των υστέρων...

 

Υπάρχει, όμως, κολπάκι, παιδιά (δεν το 'χω, ας το στείλει κάποιος) που κάνει ορθογραφικό έλεγχο μόνο του (στον Mozilla)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με στριμωξες τώρα.Έχεις δίκιο εγώ φταίω που δεν μαθαίνω ορθογραφία στα παιδιά σου.Πάρε σπίτι ιδιωτικό δάσκαλο όπως στον πόλεμο να βγάλεις παιδί.....αστροφυσικό.Τύφλα να χει και το γονίδιο ναούμ :P

 

Οποιο μαθητούδι θέλει, για 1000 λόγους, θα μάθει.

 

Ρε συ trigga πολύ off-side βγαίνεις μ'αυτά που λες. Τι είναι το παιδί, ενήλικας για να έχει την ωριμότητα να στρωθεί από μόνο του; Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ τι παράδειγμα δίνουμε και πόσο ασχολούμαστε να μάθουμε ποιές είναι οι πραγματικές ανάγκες των παιδιών και να ανταποκριθούμε σ'αυτές. Εξ'ου και η έννοια του ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥ.

 

Τα ελληνικά για μένα ήταν 2η γλώσσα αλλά τα έμαθα πολύ εύκολα χάρη στους καλούς δασκάλους και τους γονείς μου που με καθοδηγούσαν με πολύ καλό τρόπο να μάθω από μικρός.

 

Εκτός αν δεν κατάλαβα τι λες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κατάλαβες απλα μη συγκρίνεις το τότε με το τώρα.

 

Παιδια με προβλήματα (κυρίως ψυχολογικά κ μετά μαθησιακά) λόγω χωρισμου γονέων,2πλων ωραρίων δουλείας ή κ διπλές δουλειές,καθημερινά ερεθίσματα κτλ κτλ.Αν μετα μου ζητάς αυτό να το εξελίξω είναι λίγο δύσκολο γιατι πρέπει να αφιερωθώ σ'αυτο το παιδί.Τετοια περιστατικα στις τάξεις των πόλεων υπάρχουν πάρα πολλά.Εξού κ ο θεσμός την εξατομικευμένης διδασκαλίας κ την ενισχυτικής διδάσκαλίας κ του ολοήμερου σχολείου.

 

Αυτα όμως δεν στηρίζονται κρατικά κ κάπως αιωρείται το θέμα.Επίσης δάσκαλοι που στα συμπληρώματα κάνουν το ρόλο της νταντάς για να τελιώσουν τις δουλειές τους οι γονείς είναι ένα άλλο.Οπως κ το αντίστροφο που οι γονείς δεν έχουν που να αφησουν το παιδί κ νομίζουν οτι το σχολείο δουλεύει σαν νταντά.Και άλλα πολλά που αν αναλύσουμε δεν τελειώνουμε.

 

Με καταλληλα ερεθίσματα το παιδί θα μαρφωθεί.

 

Σε χωρια αυτή η κατάσταση πάντως δεν επικρατεί.Εκει τα παιδιά είναι πιο "λειτουργικά" κ μπορείς να δουλεψεις μαζί τους.Για αυτό πάρτε τα όρη κ τα βουνά γονείς γιατι η πόλη είναι σαν το need for speed, μπάχαλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και 3η φορά το ίδιο θέμα?

 

Η γλώσσα υπάρχει για να μας υπηρετεί. Όχι για να την υπηρετούμε. Σκοπός της λοιπόν είναι να μεταδώσει ένα μήνυμα. Άπαξ και το μήνυμα μεταδωθεί σωστά και χωρίς αμφιβολίες από τον παραλήπτη, τότε η γλώσσα έχει πετύχει το σκοπό της.

 

Είτε λοιπόν πω:

 

"Πωλείται κιθάρα, 24 τάστα, φρεσκοσεταρισμένη 400 ευρώ"

 

είτε

 

"Πολητε κηθαρα, 24 ταστα φραισκωσαιταρησμαινι 400 ευρο"

 

είτε

 

"polite kithara, 24 tasta, freskosetarismeni 400 euro"

 

Το ίδιο είναι. Το ίδιο καταλαβαίνει ο παραλήπτης του μηνύματος ---> το μήνυμα μεταδώθηκε επιτυχώς ---> τέλειωσε η υπόθεση.

 

Από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι θέμα αισθητικής, λόγω του ότι το μάτι έχει συνηθίσει να βλέπει τις λέξεις γραμμένες με έναν συγκεκριμένο τρόπο.

 

 

 

Και μένα με ενοχλεί και πάρα πολύ μάλιστα, να βλέπω ανορθόγραφα κείμενα (ειδικά επίσημα έγγραφα) αλλα δεν το κάνω θέμα (3η φορά).

Η ορθογραφία είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να το συνηθίσεις απο μικρός, αλλιώς δεν πρόκειται να γράψεις σωστά. Το παρατηρώ στον εαυτό μου: η μόνη επαφή που έχω με τη γραφή τα τελευταία 2 χρόνια είναι στις εξετάσεις του πανεπιστημίου μια φορά το χρόνο. Τον υπόλοιπο χρόνο γράφω μόνο στον υπολογιστή και κυρίως greeklish. Ορθογραφικά δεν κάνω όταν γράφω με το χέρι. Πάει μόνο του αν σε έχουν στριμώξει από μικρό να γράφεις σωστά. Όσο μεγαλώνεις είναι πολύ πιο δύσκολο να μάθεις ορθογραφία (και γενικά οτιδήποτε)

 

Συγχωρέστε λοιπόν τους ανθρώπους αυτούς για λάθη του παρελθόντος (που πιθανόν να μην ευθύνονται καν οι ίδιοι) και μην ανοίγετε καινούριο ποστ για να καταγγείλετε τους ανορθόγραφους κάθε φορά που κάποιο μέλος γράφει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα, οι γονείς είναι αυτοί που παρέχουν στα παιδιά τα πρωτογενή ερεθίσματα και πρότυπα. Ο άνθρωπος ξεκινά (και συνεχίζει) το οδοιπορικό του στη ζωή δρώντας μιμητικά. Κατ' επέκτασιν, ένα νήπιο προσχολικής ηλικίας, θα μιμηθεί ό,τι εκλαμβάνει από το ευρύτερο οικογενειακό του περιβάλλον. Όταν το διανοητικό επίπεδο του γονέα περιορίζεται στους στίχους του Γονίδη και του Καρρά (ενδεικτικά τα ονόματα), στην "ψυχαγωγία" των μπουζουκιών (ξέρω, ξέρω, το θέμα έχει εξαντληθεί σε προγενέστερα posts), στην "ενημέρωση" των κουτσομπολίστικων μεσημεριανών εκπομπών, στη λαμογιά, την ασυνειδησία, την ακαλαισθησία, την πνευματική ένδεια, είναι προφανές ότι και το μήλο κάτω απ' τη μηλιά θα πέσει.

Αργότερα το παιδί, μεγαλώνοντας, θα συνάψει τις πρώτες του φιλίες, θα ενταχθεί στο κοπάδι των αποβλακωμένων τηλεθεατών, των κοινωνικά εντεταγμένων και αποδεκτών πολιτών-ζόμπι (ζω για να δουλεύω και να καταναλώνω) και θα καταστεί αποδέκτης κάθε γλοιώδους προτύπου της αποσαθρωμένης νεοελληνικής πραγματικότητας. Συγκεκριμένα, θα μάθει πως το χρήμα και η βιτρίνα αντιπροσωπεύουν τις ύψιστες αξίες της ζωής και οτιδήποτε αποκλίνει από αυτή τη συνταγή είναι από "φλώρικο" έως περιττό.

Δε θα μπω στον κόπο να μνημονεύσω τα σχολεία της στείρας παπαγαλίας που δεν είναι τίποτα περισσότερο από προθάλαμοι των ΤΕΙ-ΑΕΙ. Ο νοών νοείτο.

Η ορθογραφία κύριοι αντιπροσωπεύει κάτι πολύ περισσότερο από μια δεξιότητα. Η ορθογραφία συνήθως συνοδεύει μια στοιχειώδη πνευματική πληρότητα, μια καλλιέργεια, μια αυτόνομη αντίληψη και κρίση. Επιδιώκω να γράφω ορθά, σημαίνει πως υπολήπτομαι τη γλώσσα που κληρονόμησα από τους προγόνους μου κι επιθυμώ να της προσδίδω τη χρήση που της αξίζει, σημαίνει πως διαθέτω δομημένη σκέψη, σημαίνει φιλοκαλία, σημαίνει σεβασμό προς τον αναγνώστη, άρα προς τον συνάνθρωπο, σημαίνει ροπή προς τη βελτίωση και προκοπή.

Τέτοιοι πολίτες θα ήθελα να χτίσουν το αύριο. Όχι τα νοητικώς ακρωτηριασμένα πρόβατα που κυκλοφορούν στις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό πάρτε τα όρη κ τα βουνά γονείς γιατι η πόλη είναι σαν το need for speed, μπάχαλο :P

 

Αυτη κατα τη γνωμη μου ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ συνταγη για να "στρωσει" η Ελλαδα.

 

Αν αδειασουν οι πολεις και οι ανθρωποι γυρισουν στα "μερη" τους, θα αλλαξουν πολλα.

 

Αν καταφερουν δε, να "ξεχασουν" και τις τηλεορασεις πισω, τοτε θα μπορουμε να μιλαμε για πραγματικη επ-ανασταση του γενους!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορθογραφία κύριοι αντιπροσωπεύει κάτι πολύ περισσότερο από μια δεξιότητα. Η ορθογραφία συνήθως συνοδεύει μια στοιχειώδη πνευματική πληρότητα, μια καλλιέργεια, μια αυτόνομη αντίληψη και κρίση. Επιδιώκω να γράφω ορθά, σημαίνει πως υπολήπτομαι τη γλώσσα που κληρονόμησα από τους προγόνους μου κι επιθυμώ να της προσδίδω τη χρήση που της αξίζει, σημαίνει πως διαθέτω δομημένη σκέψη, σημαίνει φιλοκαλία, σημαίνει σεβασμό προς τον αναγνώστη, άρα προς τον συνάνθρωπο, σημαίνει ροπή προς τη βελτίωση και προκοπή.

Τέτοιοι πολίτες θα ήθελα να χτίσουν το αύριο. Όχι τα νοητικώς ακρωτηριασμένα πρόβατα που κυκλοφορούν στις μέρες μας.

 

+1000000000000000000!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου