Προς το περιεχόμενο

S Project (και τελευταίο ελπίζω).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

prails2.th.jpgprails1.th.jpgprails.th.jpg

 

Αυτά είναι κυρίοι.....

Ash σώμα και G&L ASAT Z3 (tele) μανίκι με G&L Vintage κλειδιά.....

Τα υπόλοιπα τα γράφω παραπάνω.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όμορφη την βρίσκω και πρωτότυπη.. ;)

 

(και πρέπει να είμαι απο τους ελάχιστους που δεν βρίσκω άσχημο το G&L headstock!).. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπες τώρα.....

Αν το Headstock δεν είχε αυτό το σχήμα (την μυτούλα) δεν θα μπορούσα να το περάσω σε σωμα Strat, θα ήταν άσχημο.

Πάντως μετά το rooting ήρθε και κάθησε το μπράτσο "κουτί".

Δοκιμάζω τους μαγνήτες και όταν παίζω με P90 τρώω ένα ηχητικό shock, το ίδιο όταν περνάω στην ενδιάμεση θέση (P90 Neck - Middle) όπα λέω, εδώ είμαστε....

Μετά τραβάω το Push Pull και παίζω P90 Neck- Bridge και βιώνω κι άλλο shock.

Η κιθάρα είναι ξεχωριστή, έχει γκάζια πάρα πολλά, έχει "γλύκα" με τους rails έχει "αλητεία" με τους P90 και τους Humb σκούζει σαν να πήρες το γλυφιτζούρι από μωρό.

Ο μεσαίος SSL4 είναι εξαιρετικός μαγνήτης και όταν μιξάρει με οποιονδήποτε άλλο δημιουργεί.....

Στη συνδεσμολογία για να καταλάβετε έχω τις εξής δυνατότητες.

1) Να επιλέξω ποιός μαγνήτης θα δουλέψει από τους PRails (P-90 - Rails - Both).

2) Κλασικό πενταθέσιο διακόπτη επιλογής μαγνήτη.

3) Push Pull για Neck - Bridge θέση.

4) Κλασικό Vol, Tone, Tone (εδώ έχω συνδέσει τα tone να δουλεύουν σε Bridge - Neck και φυσικά και στους συνδιασμούς των) Με αυτό τον τρόπο μόνο στην μεσαία θέση (και όταν ο μεσαίος παίζει μόνος του) δεν έχω δυνατότητα ρύθμισης τόνου.

Το μανίκι της G&L είναι από εξαιρετικής ποιότητας Maple περασμένο με νίτρο, με τα Vintage original κλειδιά του. Ενώ το σώμα είναι 1 piece Ash από Cort (μάλλον).

Το tremolo είναι φανταστικής ποιότητας (αλλά πρόλαβα ο βλ@κ@ς και άλλαξα τα saddles με γραφιτένια).

Η κιθάρα θεωρείται πολύπλοκη λόγω των πολλών επιλογών που δίνει στους ήχους, όμως δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς άλλη όταν παίζεις σε live ή όταν θέλεις να ηχογραφήσεις.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε γεια το κιθαρονι. Ζηλευω οσο δε λεγεται . Σου ειχα πει να βαλεις p90 με το ash body και νομιζω οτι με την επιλογη στους μαγνητες που εκανες το οργανο θα ειναι απιστευτο και με τεραστια ποικιλια στους ηχους. Περιμενουμε και ηχητικα δειγματα ''γραφης''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι Βαγγέλη το κιθαρόνι σκίζει....

Τα πάει τόσο καλά που λέω να φτιάξω και το δικό μου* έτσι, ή να κάνω κάτι διαφορετικό μιά που την ψιλοβαρέθηκα με JB-little 59- Jazz.

Τι να βάλω σε αυτή??? Μπας και βάλω ένα σετ SSL??? Ή μήπως να κάνω μια δοκιμή με τους Lace ή μήπως τους P-Rails κι εδώ????

 

 

 

 

*Η δική μου είναι σχήμα λόγου, όλες δικές μου είναι, απλά εννοώ την επίσημη αγαπημένη (μαόνι σώμα -maple/ebony neck).

 

 

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kουκλα το κιθαρονι!!!!!

 

Καλα ρε δεν προλαβες να την τελειωσεις αυτην και θα ξεκινησεις κιολας αλλη?? :P

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερων κιθαρονι εφτιαξες παλι studio...

 

Για λογους συμπληρωσης, το σωμα ψιλοαποκλειεται να ειναι cort.

 

Βαμένο ατρύπητο το σώμα και είχε σφραγιδούλα που έγραφε Cort (και υπέθεσα ότι έτσι είναι)

Kουκλα το κιθαρονι!!!!!

 

Καλα ρε δεν προλαβες να την τελειωσεις αυτην και θα ξεκινησεις κιολας αλλη?? :P

Μπα, μαζέματα θέλω να κάνω στην "κ@ψούρ@ μου"....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σεβη μου Studio54GR...

ψαχνω το σαγονι μου εδω και μερικες μερες που πρωτοδιαβασα το thread σου, η ασπρη τα σπαει η μαονενια τα θρυματιζει και η μπλε μας πιτσιλαει ΜΠΛΕ και πηδαμε στη θαλασσα. ΡΙΣΠΕΚΤ.

 

θελω να σου κλεψω την συνδεσμολογια σου, γιατι κατεληξα προς τα κει που με κατευθυνες στο δικο μου ζητημα για το ποζερο-AllinOne-κιθαρονιο που ετοιμαζω και εγω.

 

Studio54GR εισαι ινδαλμα, σε βλεπω στα ονειρα μου... σε βλεπω στο ξυπνιο μου.. σε φανταζομαι να φτιαχνεις στρατες-στρατουλες και παραστρατακια και αρωσταινω..ερεθιζομαι.. Λοιπον τερμα το γλιψιμο γιατι μας διαβαζουν και μικρα παιδια :P

το παραπανω ηταν υπερκολακια για να σε βοηθησεις τον τυφλο να δει το θεο.. κοινως πες μου τι συνδεσμολογια εχεις :P

 

λοιπον παραθετω και ενα βιντεακι για οσους δεν ξερουν τι κανουν οι P-Rails.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συνδυάσει δυο σχέδια.

Στο πρώτο σχέδιο με ένα switchάκι on-off-on καταλήγω να πέρνω δύο εξόδους (Bridge - Neck) και μετά παίζω με το τρίτο σχέδιο, κολλάω στον διακόπτη την ανάλογη έξοδο (Β/Ν) ενώ ο μεσαίος πάει κατευθείαν.

 

prailswiring.th.jpg2prails1v1ttspp.th.jpg3s1v2t5wx.th.jpg

 

Εδώ σου ξαναβάζω τα σχέδια για να επιλέξεις.

Από αυτά διαλέγεις ένα εκ των 1-2 και σίγουρα το 3.

στο 1 δουλεύουμε ένα switch on-off-on, ενώ στο 2 έχουμε 2 push-pull.

 

Άντε βρε, καλή επιτυχία.

 

ΥΓ Φυσικά παίζει καλύτερα η κιθάρα από το video.....

;) ;) ;) ;) ;) ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου