Προς το περιεχόμενο

Effects στη φωνή.... live???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί; Ναι, οκ, θέλει ειδική μεταχείριση, αλλά δε μου αρέσει να τραγουδάω με δυναμικά.....

 

να μαθεις να σου αρεσει οπως αρεσει σε ΟΛΟΥΣ τους τραγουδιστες που τραγουδανε ζωντανα σε ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ(Ν) ;D 

 

Να αρχίσω να βάζω photos από live με shure beta87a, akg c535eb, Neumann KMS 105 κ senheiser (δε θυμάμαι τον τύπο ;D);; ;)

 

Καλύτερα αγόρασε ένα φθηνό Mic των 10-20€ με διακόπτη On/off και σύνδεσέ το στο πετάλι σου με καρφί. Όποτε θες το εφέ άνοιγε το mic και σπρέχαρέ το. :).Μετά κλείνε το από το διακόπτη και οκ. (Αν δεν φτάνει η ενίσχυση του πεταλιού για να έχεις ήχο πάρε ότι φθηνότερο προενισχυτή μικροφώνου βρεις)

 

Άσε το κανονικό μικρόφωνο στην ησυχία του! ;D

Γιατί ρε συ; Δε θα του κάνω κανένα κακό!! :) Απλά θα το περνάω από εφέ κάποιες φορές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, σκέφτομαι 300 τέτοιες περίεργες λύσεις, απλά ρωτάω μήπως κάποιος ξέρει την καλύτερη λύση, ή έστω την πιο ευρέως χρησιμοποιούμενη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού το θες για λίγο, είναι κρίμα να περνάς το σήμα του από κάποιο κύκλωμα που θα το υποβαθμίσει. Κι αν αναρωτιέσαι γιατί θα γίνει αυτό, θα γίνει γιατί το πετάλι σου θα είναι unbalanced και θα έχεις χειρότερο λόγο σήματος προς θόρυβο ακόμα και αν είναι bypass. Eπίσης τα πετάλια είναι φτιαγμένα για να ενισχύουν line σήμα και όχι mic, θα έχεις και impedance mismatch δηλ. κοινώς θα έχει άλλη απόκριση το μικρόφωνο.

 

Κοινώς (δις!) η λύση αυτή είναι γιούχου να στο πω λαϊκά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγω .

να τολμησω να σου προτεινω πρωτα πρωτα να αγορασεις και να τραγουδησεις στο μικροφωνο με εναν τηλεβοα.... ! παραμορφωση με τα ουλα της , και δοκιμασμενη λυση.

 

το πεταλακι κιθαρας που θα βαλεις στην φωνη , ακομη και στην κιθαρα να το εβαζες πολυ πιθανον να μην σου αρεσε (κιθαρα --> πεταλι-direct--->κονσολα = αμαν παναγια μου). Φαντασου στην φωνη πως θα ακουστει. Τωρα αμα το μιξαρεις με το dry κατι μπορει να γινει αλλα οι πιθανοτητες ειναι εις βαρους σου.

το καλυτερο που εχεις να κανεις κατα την γνωμη μου ειναι να κανεις reamp και να μιξαρεις με το dry σημα  . να βγαλεις την δηλαδη την dry ηχογραφηση απο εναν ενισχυτη κιθαρας και να το ξαναγραψεις με μικροφωνο και να το μιξαρεις με το dry.

ή να το βγαλεις απο ηχειο pa με πεταλακι distortion και ξανα ηχογραφηση με μικ , και με παρομοιους πειραματισμους κλπ κλπ κλπ

σορι για το καπως τηλεγραφικο και λιγο δυσνοητο ποστ ...

 

μενελαε δοκιμασε τηλεβοα... :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού το θες για λίγο, είναι κρίμα να περνάς το σήμα του από κάποιο κύκλωμα που θα το υποβαθμίσει. Κι αν αναρωτιέσαι γιατί θα γίνει αυτό, θα γίνει γιατί το πετάλι σου θα είναι unbalanced και θα έχεις χειρότερο λόγο σήματος προς θόρυβο ακόμα και αν είναι bypass. Eπίσης τα πετάλια είναι φτιαγμένα για να ενισχύουν line σήμα και όχι mic, θα έχεις και impedance mismatch δηλ. κοινώς θα έχει άλλη απόκριση το μικρόφωνο.

 

Κοινώς (δις!) η λύση αυτή είναι γιούχου να στο πω λαϊκά. ;)

 

Δεκτά όλα, το θέλω ΜΟΝΟ για εφέ, άρα όντως έχεις δίκιο ότι καλό θα είναι να μην το έχω στο chain μου σβηστό.... Ίσως αν το πέρναγα από ένα a/b box και είχα στη μία πλευρά dry και στην άλλη wet? Το θέλω ΜΟΝΟ για εφέ σε κάποια τραγούδια...! ;)

 

μενελαε δοκιμασε τηλεβοα... :) :)

Κλασικό όντως αυτό, αλλά δεν είναι ο ήχος που έχω στο μυαλό μου ;)

 

Ως προς το preamp, εδώ και κάποια χρόνια θέλω να χρησιμοποιήσω τον avalon 737, που έμαθα μάλιστα πρόσφατα ότι προσφέρει το gentle overdrive στους muse! Οπότε για overdrive αυτό θα με καλύψει, όταν δηλαδή βρω τα δυο χιλιάρικα για να τον αγοράσω ::) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτά όλα, το θέλω ΜΟΝΟ για εφέ, άρα όντως έχεις δίκιο ότι καλό θα είναι να μην το έχω στο chain μου σβηστό.... Ίσως αν το πέρναγα από ένα a/b box και είχα στη μία πλευρά dry και στην άλλη wet? Το θέλω ΜΟΝΟ για εφέ σε κάποια τραγούδια...! ;)

 

Θα επιμείνω στο πρώτο post. Καλές αγορές ότι κι αν πάρεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πεταλιέρα για φωνή πιστεύω θα'ναι καλή περίπτωση

 

Ναι, αλλά ποια; Δε βλέπω και πολλές, oi digitech δεν ξέρω αν αξίζουν και οι TC κοστίζουν εκατομμύρια ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου