Προς το περιεχόμενο

(Απλο) Προβλημα στη χρηση Ardour!


frail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

 

Εχω αρκετο καιρο που χρησιμοποιω κατα 90%Linux (παλαιοτερα pclos και τωρα τη νεα ubuntu)

ποτε δε καταφερα να εχω μια εστω και βασικη λειτουργικοτητα στο ardour για ενα πολυ απλο προβλημα.

 

κανω record στο 1ο track ολα ειναι μια χαρα...

οταν θελω να γραψω το 2ο (συνηθως σολο πανω στο πρωτο που ειναι ακκορντα) ενω παταω να ηχογραφει το δευτερο καναλι...και ηχογραφει κανονικα γινεται και μια "εσωτερικη" οπως καταλαβαινω ηχογραφησh του προηγουμενου τρακ...το αποτελεσμα ειναι το σολο να περιεχει και τα ακκορντα και να μην εχω δυο πληρως διαφορετικα τρακς..

 

Δεν εχω μεγαλη εξοικειωση με περιπλοκα προγραμματα ηχογραφησης... εχω χρησιμοποιηση αρκετα μονο το Cool Edit...

 

Μηπως υπαρχει καποια ιδεα? Ειμαι βεβαιος οτι κατι απλο θα ειναι μια χαζη ρυθμιση την οποιο ομως ΔΕΝ μπορω να εντοπισω και εχω...λιωσει!

 

 

Ευχαριστω!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειχα παθει στο cubase. Έπρεπε να ανοιξω τις ιδιοτητες της καρτας ήχου (μεσω windows δηλαδη) όπου και ήταν προεπιλεγμένο το "record what you hear" στο καναλι εγγραφής. Έτσι, κάνοντας εγγραφες στο cubase, η κάρτα επανέγγραφε ΌΤΙ ακουγόταν. Νομίζω εκει πρεπει να επιλέξεις το κανάλι εισόδου που χρησιμοποιείς στην καρτα σου. Δεν ξερω πως γίνεται στο linux αυτό. Δοκίμασε να δεις μηπως αυτη ειναι η λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα τελικα...

για οποιον ενδιαφερεται...στο Alsamixer εχει στο capture εντασυ για το PCM απλα μηδενιζεις αυτο... πολυ ευκολο ειναι αλλα απο το γραφικο του alsa δεν εβλεπα αυτην την επιλογη στην κονσολα βγηκε!

 

Πιθανοτατα να ακολουθησουν κι αλλες αποριες τωρα που θα το χρησιμοποιηησω  :P

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου