Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με ταχύτητες μνήμης!


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αρκετά υπολογιστικό το πρόβλημα και το έχω ανοίξει και στο insomnia, αλλά έχω πληροφορίες ότι στο φόρουμ υπάρχουν πολλά υπολογιστικά γατόνια που μπορούν να βοηθήσουν...

 

Την τελευταία βδομάδα παρατήρησα στο pc μου ότι η ταχύτητα της μνήμης κάνει κάποια κολπάκια. Να εξηγήσω όμως με λεπτομέρεια:

 

Στην post screen του BIOS αναφέρεται ότι έχει ταχύτητα 1066 Mhz (κάποτε εκεί έγραφε 1333)

 

Μέσα στο BIOS στης πληροφορίες της μνήμης όμως γράφει 533 mhz! Όπως και στο EVEREST!

 

Κάτι τέτοιο είναι απελπιστικό πιστεύω για μνήμες 1600 mhz!

 

Έχω προσπαθήσει τα πάντα.

 

1. Δοκίμασα να κάνω Overclock της μνήμης απο το BIOS. Έβαλα τα timings που γράφουν πάνω οι μνήμες: 9-9-9-24 (CAS, tRCD, tRP, tRAS)

2. Fail Safe Settings στο BIOS

3. Delete CMOS

4. Bios Update

5. Τις έβγαλα τις χάιδεψα και της ξανάβαλα

 

Τίποτα.

 

Η διαφορά στην απόδοση του συστήματος είναι φανερή και δεν μπορώ να καταλάβω τί έπαθε ξαφνικά, όπως και γιατί δεν έστρωσε μετά το BIOS Update.

 

Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του συστήματός μου είναι:

 

Corsair XMS3 DHX DDR3 4GB (2X2GB)1600mhz

MSI X58 Platinum Motherboard

Intel Core i7-920 2.6Ghz

Tagan TG-500 U88 500watt

Gainward GX2 1GB PCI-E

WD RAPTOR WD740ADFD 74GB 10000RPM SATA

 

To EVEREST γράφει συγκεκριμένα:

 

Corsair XMS3 DHX CM3X2G1600C9DHX

2 GB DDR3-1066 DDR3 SDRAM (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-18 @ 457 MHz)

 

Ελπίζω να μην έχουν χαλάσει οι μνήμες γιατί είναι ακριβές και να την βγάλουμε με κανένα Tweak...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευε κανονικά και ξαφνικά χάλασε χωρίς να πειράξεις τίποτα? Μήπως είχες κάνει bios update πριν?

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με i7 αλλά έχω την εντύπωση ότι ένα τέτοιο setup δουλεύει πιο σωστά όταν έχεις γεμάτα και τα 3 κανάλια κανάλια μνήμης γιατί αλλιώς αρχίζουν "παρενέργειες".

Ίσως δηλ να πρέπει να βάλεις και άλλο ένα dimm για να δουλέψει το triple channel κανονικά.

 

Πέρα από αυτό το mobo σου υποστηρίζει μέχρι 1333 μνήμες οπότε ισως "παίζει" κάποια ασυμβατότητα εκεί.

 

τσέκαρες το vdimm (τα βολτ της μνήμης) στο bios να είναι όσο υποστηρίζουν οι μνήμες? (πιθανότατα θα είναι παραπάνω από το default του Bios)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον τη δεδομένη στιγμή είναι 1066, τo 533 είναι σωστό καθώς οι μνήμες σου είναι

DDR SDRAM (double data rate synchronous dynamic random access memory).

 

Τώρα γιατί είναι 1066 ενώ θα έπρεπε να είναι 1600..?

 

Δές μήπως έχεις επιλογή διαιρέτη fsb:dram=1:1

Αν είναι, το αλλάζεις...

 

Δοκίμασε μία-μία τις μνήμες με τα timings και την τάση που αναγράφονται

επάνω τους. (Ανέφερες μόνο timings γι' αυτό σου λέω να δείς και την τάση).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευε κανονικά εδώ και ένα μήνα περίπου που έχω το PC. Την τελευταία βδομάδα το παρατήρησα. Δεν ξέρω πότε ακριβώς άρχισε για να καταλάβω τί μπορεί να το πείραξε.

 

Στο BIOS δεν με αφήνει να αλλάξω καμμία απο τις τάσεις. Στις σημειώσεις δίπλα γράφει:

 

According to the Intel CPU spec, DRAM Voltage setting 1.65V may damage the CPU permanently. It is strongly recommended that you install the DRAM with the voltage setting below 1.65V.

 

Οι μνήμες πάνω γράφουν 1.8 Volt και στο BIOS η επιλογή είναι auto και δεν μπορώ να την αλλάξω.

 

Μήπως γι αυτό κομπλάρει? Τότε γιατί να υπάρχουν αυτές οι μνήμες γι αυτό το Chipset αφού δεν υποστηρίζονται απο τον επεξεργαστή?

 

Πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις τώρα. Ανεβάζοντας την συχνότητα του επεξεργαστή, ανεβαίνει αυτόματα και της μνήμης με τον ίδιο πολλαπλασιαστή. Συγκεκριμένα έβαλα τον επεξεργαστή στα 3Ghz και η μνήμη πήγε 600mhz

 

Επίσης σε μια σελίδα του Everest για την μνήμη βλέπω ότι Real Clock= 600 MHZ και Effective Clock=1200 mhz.

 

Μήπως η ουσία είναι αυτά τα 1200 και να πάψω να ανησυχώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές μήπως έχεις επιλογή διαιρέτη fsb:dram=1:1

Αν είναι, το αλλάζεις...

 

Δεν υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή στο BIOS αλλά στο Everest γράφει DRAM:FSB Ratio 4:1

 

Τί σημαίνει αυτό?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε υπάρχει περιορισμός του bios στα volt γιαυτό δεν μπορούν να πάρουν οι μνήμες παραπάνω ταχύτητα.

Μλαλλον θα πρέπει να περιοριστείς σε αυτό που έχεις.

Δες με overclocking που μπορεί να φτάσει το σύστημα αλλά να ξέρεις ότι χωρίς αύξηση των volt δεν μπορείς να πας πολύ ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε υπάρχει περιορισμός του bios στα volt γιαυτό δεν μπορούν να πάρουν οι μνήμες παραπάνω ταχύτητα.

Μλαλλον θα πρέπει να περιοριστείς σε αυτό που έχεις.

Δες με overclocking που μπορεί να φτάσει το σύστημα αλλά να ξέρεις ότι χωρίς αύξηση των volt δεν μπορείς να πας πολύ ψηλά.

 

Είναι λογικό αυτό? Να μην μπορείς να αλλάξεις το Voltage στο BIOS?  Μήπως ξεκλειδώνει κάπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η Intel στην πλατφορμα Ι7 εχει βάλει περιορισμό στην αυξηση του voltage (αν κατάλαβα καλά το αρθρο)

 

http://www.overclockers.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4261:let-them-eat-cake&catid=57:processors&Itemid=4263

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτο σε ακριβά motherboards αλλά συμβαίνει.

 

Έριξα μια ματιά στο manual και μπορείς να ρυθμίσεις memory ratio. βρίσκεται στο Menu Advanced memory settings το οποίο πρέπει να κάνεις manual για να δεις και την ρύθμιση memory ratio.

 

Εκεί μπες και πες μας τι ρυθμίσεις έχει μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.

Πάντως στα 1600 δεν μπορούν να τρέξουν οι μνήμες σ'αυτό το mobo λόγω voltage όπως είπαμε αλλά πιθανότατα να μπορούν από την ρύθμιση αυτή να τρέξουν στα 1333 με volt 1.65.

Αν δεις ότι την ώρα που αλλάζεις το ratio σου δείχνει κατευθείαν ένδειξη του νέου ρολογιού της μνήμης, τότε το αφήνεις εκεί που θα σου πάει τις μνήμες στα 1333. (ή 666-667)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου