Προς το περιεχόμενο

Στούντιο με πολύ έμπειρο προσωπικό πάνω σε προγράμματα για PC / Μac ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος κάποιο στούντιο στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής με εξαιρετικά εξειδικευμένο προσωπικό (να κάνει παπάδες) σε θέματα μουσικής τεχνολογίας; Σε 2 μήνες από τώρα θέλω να κάνω mastering σε 3 cd από 10-14 songs το καθένα αλλά θέλω αυτός που θα είναι πίσω από το PC να ξέρει πραγματικά τί κάνει και γιατί το κάνει.

Έκανα μια προσπάθεια σε ένα γνωστό mastering studio στην Αθήνα αλλά δυστυχώς όταν άκουσα το αποτέλεσμα προτίμησα να βγάλω στην αγορά αμαστεράριστο το cd παρά έτσι όπως μου το έκανε αυτός, ακουγόταν καλύτερα πριν του το πάω, το μόνο καλό που έκανε ήταν η αύξηση των db του κομματιού, με τα μπάσα όμως να τρίζουν τρομακτικά σε όλα τα hifi stereο με μικρά και μεγάλα ηχεία, με πνιγμένα τα φωνητικά και άλλα σοβαρά προβλήματα. Οπότε αν μπορείτε προτείνετε πάνω από 1, γιατί είναι πιθανό να μου πείτε να πάω σε αυτό που ήδη πήγα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν και online καταστήματα του εξωτερικού όπου τους στέλνεις τη δουλειά σου και στο επιστρέφουν μαστεραρισμένο. Επίσης μπορείς να τους δοκιμάσεις και να σου στείλουν μέρος του κομματιού σου μαστεραρισμένο πριν πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν χρειαζεσαι εναν χειριστη pc που "να ξερει τι να κανει" αλλα εναν καλο ΜΑΣΤΕΡΑ. ;) (κατι που απλα ειναι ΤΕΧΝΗ),εξαλλου το Mastering δεν γινεται μονο με pc χρειαζονται και αλλα εργαλεια.

 

Τα mastering studios στην Αθηνα δεν ειναι δα και τοσα πολλα οποτε ψαξτην λιγο.

 

Καλο θα ηταν να μας πεις σε τι ΕΙΔΟΣ μουσικης αναφερεσαι γιατι δεν ειναι ολοι οι "μαστεραδες" ειδικοι σε ολα τα ειδη.

 

Προσωπικα οτι Mastering εχω κανει στο ATHENS MASTERING με εχει αφησει εξαιρετικα ικανοποιημενο. 

 

Αληθεια γιατι δεν επεστρεψες στο mastering studio που χρησιμοποιησες για να κανεις ΞΑΝΑ το mastering?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά νομίζω ότι το Athens mastering είναι studio εφάμιλο των καλύτερων της Ευρώπης κιαυτό όχι μόνο λόγω εξοπλισμού αλλά κυρίως λόγω εμπειρίας , τεχνογνωσίας και αισθητικής του Χρίστου του Χατζηστάμου. Προσωπικά το συνιστώ. Τώρα αν θέλεις να ψαχτείς με την άλλη πλευρά του ατλαντικού, τότε επικοινώνησε με τον Κώστα Καλημέρη στο studio Prism όπου αναλαμβάνουν να στείλουν τις δουλειές σου στο Sterling στην Ν.Υ. όπου και θα έχεις δυνατότητα επιλογής μεταξύ 9-10 mastering engineers.

Athens mastering: 210 33836252

Prism:  210 8104885

 

                                          καλή τύχη,  ziggy 440

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αληθεια γιατι δεν επεστρεψες στο mastering studio που χρησιμοποιησες για να κανεις ΞΑΝΑ το mastering?

 

 

Αυτό ακριβώς αναρωτήθηκα κι εγώ... :(

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο καλό που έκανε ήταν η αύξηση των db του κομματιού, με τα μπάσα όμως να τρίζουν τρομακτικά σε όλα τα hifi stereο με μικρά και μεγάλα ηχεία, με πνιγμένα τα φωνητικά και άλλα σοβαρά προβλήματα

Lol, ε έτσι τι κάνω κ εγώ :)

 

 

Δεν ξέρω για αυτό που ψάχνεις, ενημέρωσέ μας όμως για την πορεία της έρευνάς σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mastering studios στην Αθηνα δεν ειναι δα και τοσα πολλα οποτε ψαξτην λιγο.

 

Έκανα μια προσπάθεια σε ένα γνωστό mastering studio στην Αθήνα

 

Πραγματικά νομίζω ότι το Athens mastering είναι studio εφάμιλο των καλύτερων της Ευρώπης κιαυτό όχι μόνο λόγω εξοπλισμού αλλά κυρίως λόγω εμπειρίας , τεχνογνωσίας και αισθητικής του Χρίστου του Χατζηστάμου.

 

Lol, ε έτσι τι κάνω κ εγώ :)

 

Υπάρχει όνομα γι' αυτό το κοκτέηλ που ετοιμάζετε ή θα έχω την τιμή να το βαφτίσω ;;; :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλο θα ηταν να μας πεις σε τι ΕΙΔΟΣ μουσικης αναφερεσαι γιατι δεν ειναι ολοι οι "μαστεραδες" ειδικοι σε ολα τα ειδη.

 

 

Αληθεια για πες το ειδος

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος κάποιο στούντιο στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής με εξαιρετικά εξειδικευμένο προσωπικό (να κάνει παπάδες) σε θέματα μουσικής τεχνολογίας; Σε 2 μήνες από τώρα θέλω να κάνω mastering σε 3 cd από 10-14 songs το καθένα αλλά θέλω αυτός που θα είναι πίσω από το PC να ξέρει πραγματικά τί κάνει και γιατί το κάνει.

Έκανα μια προσπάθεια σε ένα γνωστό mastering studio στην Αθήνα αλλά δυστυχώς όταν άκουσα το αποτέλεσμα προτίμησα να βγάλω στην αγορά αμαστεράριστο το cd παρά έτσι όπως μου το έκανε αυτός, ακουγόταν καλύτερα πριν του το πάω, το μόνο καλό που έκανε ήταν η αύξηση των db του κομματιού, με τα μπάσα όμως να τρίζουν τρομακτικά σε όλα τα hifi stereο με μικρά και μεγάλα ηχεία, με πνιγμένα τα φωνητικά και άλλα σοβαρά προβλήματα. Οπότε αν μπορείτε προτείνετε πάνω από 1, γιατί είναι πιθανό να μου πείτε να πάω σε αυτό που ήδη πήγα. :P

 

Μπορείς να ανεβάσεις ένα πριν και μετά 10δευτερόλεπτα το καθένα, για να ακούσουμε και εμείς για το τι είναι αυτό που πάει λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εγώ πριν από κάποιο χρονικό διάστημα είχα πάει μία σύνθεσή μου για μαστερινγγκκ στου "Τζίμη" του Λίγδα και ομολογώ ότι τα αποτελέσματα με απογοήτευσαν. Σας παραθέτω τα αρχεία (δείγμα) ώστε να εκτιμήσετε μόνοι σας τις θλιβερές επιπτώσεις του μέτριου μάστετινγκκκκκκκκκ.

 

Αν κάποιος φίλος νομίζει ότι μπορεί να "σωθεί" το αρχείο μου, ας με ειδοποιήσει.

 

Ακούστε πρώτα το Before.mp3 (πως ήταν αρχικά το αρχείο μου) και κατόπιν το After.mp3 για να δείτε τις διαφορές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου