Προς το περιεχόμενο

Novation KS-4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχει χρησημοποιησει καποιος?

Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο synth?

Σκεφτομαι να το αποκτησω..αλλα εψαξα γενικως

για κανενα βιντεο,youtube κλπ αλλα βρηκα λιγα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο synth, έχω παίξει ένα KS-5 (που είναι το ίδιο αν εξαιρέσεις την επιπλέον οκτάβα) πριν κάποια χρόνια και μου είχε αφήσει αρκετά καλές εντυπώσεις. Ωραίος ήχος, εύκολο στη χρήση και γενικά αξιοπρεπέστατο.

 

Το καλό με αυτά τα σύνθια είναι ότι ξεφεύγουν κάπως από τον καθαρά ηλεκτρονικό προσανατολισμό του K-Station και έχουν και κάποιους ήχους γενικής χρήσεως (ηλ. πιάνα, organs και τέτοια), μη φανταστείς όμως τίποτα που να πλησιάζει workstation. Πάντως οι ηλεκτρονικοί ήχοι τους είναι το δυνατό τους σημείο.

 

Αλήθεια, πως σου ήρθε και θέλεις το συγκεκριμένο; Και σε τι τιμή το έχεις βρει;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο θελω κυριως για ηλεκτρονικους ηχους.

Οποτε μια χαρα.Δεν εχω πειρα πανω σε synths.Το πρωτο μου αναλογικο θα ειναι..

Αν εξαιρεσεις ενα Korg electribe EMX που ειχα.οποτε λεω να πειραματιστω σε κατι πραγματικο και οχι vsti.

το εχω βρει απο ebay μαζι με τα ταχυδρομικα 308 ευρω.περιμενει να του στειλω τα χρηματα.το οποιο και θα κανω αυριο.

Σαν τιμη πως σου φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο ακριβο για ebay....δεν το ψαχνεις καλυτερα?

 

το πουλουσε καποιος πριν κατι μηνες 400 εδω.

 

εγω ειχα το a-station που εχει παρομοια μηχανη και γουσταρα τον ηχο του πολυ. πλησιαζει πολυ το real analog για τα αυτια μου.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ebay εχω δει πολυ πιο ξεφτιλα τιμες(κατω απο τα 300) για πολυ πιο ακριβα μηχανηματα. οταν εβγαινε νομιζω καπου στα 600 ειχε κατεβει.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ μαν συγνωμη

 

ειχα στο μυαλο μου το ks-rack....και παλι συγνωμη νορμαλ ειναι η τιμη του :-X

 

δεν εχει απορροφηθει ακομα ο φραπες και δεν λειτουργω :P

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αναλογικό... virtual analog είναι, και μάλιστα με ένα αξιοπρεπέστατο τσιπάκι της Motorola. Έχω ασχοληθεί εκτενώς με τον μικρό του (και πιο νέο) αδελφό, το X Station, που είναι σχεδόν το ίδιο αλλά σε monotimbral, χωρίς ντραμ σετ και χωρίς vocoder.

 

Έχει πολύ ωραίο ήχο που επιβεβαιώνει τη φήμη της Novation ότι έχει ήπιους, γλυκούς ήχους σαν εναρκτήριο σημείο και για τους πιο "άγριούς" της. Επειδή ακριβώς συμβαίνει αυτό, πλησιάζει πολύ την αναλογική χροιά, κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ, σε αντίθεση πχ. με το Nord 2x που αν και εκπληκτικό μηχάνημα, οι ήχοι του είναι τόσο crisp και "θαρραλέοι" που αρκετές φορές μου θυμίζουν ότι η καρδιά του είναι ψηφιακή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο.virtual analog ειναι. δικο μου το λαθος.

παντως απο οσα ειπατε φαινεται ενδιαφερον.

Ασχετο εχει χρονια που εχει σταματησει να πωλειται καινουργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου