Προς το περιεχόμενο

συμβολαιο με δισκογραφικη: οδηγιες για αρχαριους παρακαλω!!!


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν φταιει η...ιδεα..η υλοποιηση της φταιει... ;)

Δεν νομίζω ότι η δισκογραφία διεθνώς τα τελευταία 10 χρόνια αντιμετωπίζει κάποια κρίση στελέχωσης, το αντίθετο μάλλον. Το κυριότερο πλήγμα που έχει δεχθεί το μοντέλο καλλιτέχνης-δισκογραφική-ακροατής είναι ότι λόγω της ευρείας χρήσης του διαδικτύου υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να έρθει σε επαφή ο καλλιτέχνης με τον ακροατή με αποτέλεσμα η δισκογραφία σα μεταπράτης να είναι άχρηστη. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να υπάρχει "καλύτερη" στελέχωση όπως λέτε αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν, λίγα είναι τα ψωμιά τους έτσι κι αλλιώς. Το πρόβλημα τους δεν περιορίζεται στην ελληνική δισκογραφία και δεν μπορούν να το λύσουν ούτε οι καμπάνιες περι πειρατείας, ούτε τα διάφορα εμπορικά τρικ όπως τα reality show και οι καλλιτέχνες μιας χρήσης, ούτε οτιδήποτε άλλο έχουν δοκιμάσει. Δεν κατάλαβα γιατι "δεν είναι και για να χαιρόμαστε", όταν προκύπτει κάτι νέο, το παλιό πεθαίνει. Έτσι πάνε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα ελεγα οτι εξεπλαγην δυσαρεστα απο την...αποκαθηλωση του Θεοδωρακη..αλλα σε ενα φορουμ που εχει βγαλει τον Hendrix ασχετο και κακοηχο,τον ΒΒ KING & τον Τσιτσανη  "οχι πραγματικους μουσικους" & τον Frusciante κουλο...αυτα ειναι πταισματα... ;D

 

That's ok. Απλά θα προτιμούσα ΧΙΛΕΣ φορές τον Hendrix να διδάξει κιθάρα σε κάποιους (αν και δε νομίζω ότι θα ήταν και ο πλέον κατάλληλος) παρά τον Μίκυ στο Αριστοτέλειο να αγορεύει ... τέσπα να μην το πω.. και από κάτω να κοντεύουν να κοιμηθούν και στο τέλος να χειροκροτούν μόνο και μόνο για να μην του δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα. Πάλι καλά που είναι επίτιμος και δεν είναι τακτικός ομιλητής.

 

Και επίσης χίλιες φορές BB King και Τσιτσάνη.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επόμενη σαιζόν θα προχωρήσουμε στη χλεύη εναντίον των ... Μπαχ, Μότσαρτ, Μπετόβεν, Βιβάλντι.... άντε διότι αρκετά τη γλυτώσανε οι κουφαλίτσες....

 

:) :) :) :) :)

 

Έτσι να γουστάρουμε.  ;D Ο βλάκας ο Μότσαρτ μόλις άρχισε να γράφει μουσικάρες... πέθανε! Για τον Μπαχ, του τα έχω μαζεμένα και αυτουνού, για Μπετόβεν και Βιβάλντι respect. Τουλάχιστον απο μένα.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η δισκογραφία διεθνώς τα τελευταία 10 χρόνια αντιμετωπίζει κάποια κρίση στελέχωσης, το αντίθετο μάλλον.

 

η προσωπικη μου εμπειρια ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικη (για την εγχωρια δισκογραφια μιλαμε)

 

θα σου πω μονο μια ..προσφατη συνομιλια μου με την...υπευθυνη ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ρεπερτοριου καποιας εταιρειας (ονοματα δε λεμε υπολειψεις δεν θιγουμε)

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ:"Ωραια τα κομματια σου,αληθεια ποιες ειναι οι επιρροες σου?"

 

SF:"Πολλες και διαφορες αλλα βασικα συνθετικα με εχει επηρεασει πολυ ο Ακης Πανου ο οποιος ειναι και το  προσωπικο μου ειδωλο"

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ:ΠΟΙΟΣ ειναι αυτος??

 

:o :o :o

 

και μαμω τις ΣΤΕΛΕΧΩΣΕΙΣ να πουμε... ;D

 

Στην επόμενη σαιζόν θα προχωρήσουμε στη χλεύη εναντίον των ... Μπαχ, Μότσαρτ, Μπετόβεν, Βιβάλντι.... άντε διότι αρκετά τη γλυτώσανε οι κουφαλίτσες....

 

ο Μπετοβεν παντως ηταν,εκτος απο ΑΣΧΕΤΟΣ (μου το επιβεβαιωσε ο μπατζανακης μου που πηρε φετος απο το...ΩΔΕΙΟ  πτυχιο αρμονιας ;D) και μεγας πουτανιαρης αλλα και βρωμυλος (αφοδευε σε πυθαρια και τα αφηνε κατω απο το πιανο του γιατι δεν ειχε καιρο να παει στην τουαλετα οταν συνεθετε... :o)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αν ήξερε τον άκη πάνου ή αν είχε διατριβές στο ρεμπέτικο και στην λαϊκή μουσική ή αν ήταν ο ίδιος ο πατσιφάς ή ο πλωρίτης, τι θα άλλαζε στην τύχη της δισκογραφίας διεθνώς; Θα πούλαγαν περισσότερο; Θα επιβίωναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ : Ωραία τα κομάτια σου.. αλήθεια ποιες είναι οι επιρροές σου;

SUPERFUNK : Με έχει επηρρεάσει ΜΟΝΟ ο OurDarkness...

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ : Ποιος καλέ, αυτός που έπαιζε με τον Μίκυ;

SUPERFUNK : Όχι, αυτός που του τον έπαιζε η Μίνι.

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ : Α, είσαι πολύ πρόστυχος... μου θυμίζεις λίγο τον Άκη Πάνου...

SUPERFUNK : Ίσα μωρή χαμούρα, που θα μιλήσεις εσύ για τον Άκη... κάτσε τώρα να σε βιάσω μπας και εξιλεωθείς...

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ : Βρωμιάρη... με ερεθίζεις.. θα σου βγάλω δίσκο σίγουρα...!!!

SUPERFUNK : Μα... δε θέλω δίσκο, εγώ ήρθα μόνο για εσένα...

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ : Τρελό αγόρι... μου είχε μιλήσει για 'σένα ο antouan_z... αλλά είσαι ακόμη καλύτερος στην πραγματικότητα...

SUPERFUNK : Σκάσε λέμε

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ : Αααχ, θα σου δώσω τη δική σου εκπομπή στον ΚΑΠΕΝΑ-FM, να λες ότι θέλεις... θα με αφήνεις να σου χαϊδεύω το μηρό όταν μιλάς;

SUPERFUNK : Σκάσε bitch, από εδώ και πέρα θα με λες Shaft...

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο Μπετοβεν παντως ηταν,εκτος απο ΑΣΧΕΤΟΣ (μου το επιβεβαιωσε ο μπατζανακης μου που πηρε φετος απο το...ΩΔΕΙΟ  πτυχιο αρμονιας ;D) και μεγας πουτανιαρης αλλα και βρωμυλος (αφοδευε σε πυθαρια και τα αφηνε κατω απο το πιανο του γιατι δεν ειχε καιρο να παει στην τουαλετα οταν συνεθετε... :o)

 

 

 

Σκατά μουσική ή μουσική του κώλου;

 

Όσο για σένα eye, μόλις μου το επιβεβαίωσες, είσαι πράγματι έκφυλος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ : Τουλάχιστον πες μου έχεις πάει

 

Ω Δ Ε Ι Ο;

 

SUPERFUNK : Λα μινόρε η γκόμενα... (αηδιασμένος).

 

:) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αν ήξερε τον άκη πάνου ή αν είχε διατριβές στο ρεμπέτικο και στην λαϊκή μουσική ή αν ήταν ο ίδιος ο πατσιφάς ή ο πλωρίτης, τι θα άλλαζε στην τύχη της δισκογραφίας διεθνώς; Θα πούλαγαν περισσότερο; Θα επιβίωναν;

 

αν το παμε ετσι και η παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας απο ΠΥΡΗΝΙΚΑ εργοστασια δεν εχει γινει ευρεως αποδεκτη & δεν εχει πετυχει εμπορικα και οικονομικα αλλα δεν ηρθε κανεις να μου προτεινει την διευθυνση καποιου απο αυτα.... ;D ;D ;D

 

 

εξω απο πλακα ΣΙΓΟΥΡΑ αν μια επιχειρηση ΞΕΡΕΙ τι κανει και ειναι στελεχωμενη απο ΙΚΑΝΟΥΣ & με γνωσεις ανθρωπους θα τα καταφερει μια χαρα ακομα και κατα τη διαρκεια της μεγαλυτερης κρισης,αν ειναι αρπα κολα (οπως ειναι οι περισσοτερες ελληνικες δισκογραφικες) φεξε μου και γλυστρησα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου