Προς το περιεχόμενο

Περί ωδείου Νοτίων Προαστείων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι θέλω να εκφράσω την άποψή μου για κάποιες καταστάσεις στο φόρουμ που ενδεχομένως να έχουν θιχτεί και παλιά. Ο λόγος είναι η υπεροψία κάποιων που έχουν κάποια θέση στο φόρουμ και νομίζουν ότι έχουν δικαίωμα να λένε ό,τι θέλουν και ότι η γνώμη τους είναι στο απειρόβλητο.

 

Aφορμή στάθηκε το αυτό τοthread:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159151.0

 

Ανοίγω άλλο thread γιατι πραγματικά δεν μου αρέσουν τα off topic αν και το έχω αρκετές φορές παραβεί και εγώ αυτό...

 

Θα πρέπει κάποιος να εξηγήσει σε κάποιους (όχι σε όλους) το τι κάνει ένας modulator σε ένα forum. (Μάλλον ο admin το έχει κάνει αλλά...) O βασικός του ρόλος λοιπόν είναι να ελέγχει τη ομαλή λειτουργία του φορουμ από πλευράς συμπεριφοράς των χρηστών. Σε ξένα φόρουμ οι mods σπάνια επεμβαίνουν και στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων παραμένουν ουδέτεροι σε αυτά που γράφονται αν δεν περιέχονται προσβολές κτλ. Tο λέω αυτό γιατί σχεδόν μία 10ετία τώρα είμαι χρήστης σε πολλά μεγάλα ξένα forums και βλεπω τι γίνεται. Μάλλον όμως εδώ κάποιοι δεν το γνωρίζουν αυτό

 

Θεώρησα μεγάλη κακεντρέχεια το σχόλιο του συγκεκριμένου gate keeper. Ο μόνος λόγος που απάντησα σε αυτό το ϋφος ήταν γιατί δεν είδα κάποιον modulator (που έχει την ενδεδειγμένη "εξουσία" στο φόρουμ) να αντιδρά.....(οκ...μπορεί να μην πρόλαβαν να το διαβάσουν)

 

Αντί γι'αυτό χρεώθηκα και με "συνοικιακό κόμπλεξ"!!!...από κάποιον modulator που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ασχοληθεί ΠΡΩΤΑ με το αρχικό ΑΣΧΕΤΟ σχόλιο και μετά με εμένα - το οποίο βέβαια προς μεγάλη μου έκπληξη δεν έγινε!!!γιατί άραγε;....μάλλον "οι παρέες" μέσα στο φόρουμ καλά κρατούν...

 

Προφανώς δεν έγινε σαφές το ΓΙΑΤΙ απάντησα έτσι.

Ο λόγοε είναι ΑΠΛΟΣ: Ο χ κιθαρίστας κάνει ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πράγμα - παίζει το θαυμάσιο rock που ξέρει να παίζει δεκαετίες τώρα....ωραίαααααα....Οι χ τύποι στο χ ωδείο κάνουν εντελώς διαφορετικό πράγμα - παίζουν jazz (...ενδεχομένως) σε 4-5  "ψαρωμένους" μαθητές...ωραίαααααααα...ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ; Τ Ο A Σ Χ Ε Τ Ο !!!! εάν υπάρχει κάποιος που έχει κάποιο πρόβλημα με το αυτό το ωδείο γιατί θα πρέπει να το εκφράσει σε ΑΣΧΕΤΟ thread και εγώ να το διαβάσω; μάλλον αυτός που το αναφέρει έχει πρόβλημα με αυτούς που "παίζουν jazz" σε κάποια ωδεία...

 

Μάλλον λοιπόν το "συνοικιακό κόμπλεξ" ή το "όποιος έχει σπουδάσει μουσική είναι άσχετος κομπλεξ" ή "τα ωδεία είναι άχρηστα κόμπλεξ"  θα πρέπει να απευθύνονται σε άλλον...

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμμία σχέση με το ωδείο που αναφέρθηκε και ότι δεν είναι ο λόγος παρά μόνο η αφορμή (αλλά ίσως και υποσυνείδητα, γιατί διδάσκω σε ωδεία και ξέρω ότι σε αρκετά από αυτά γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά - με μεράκι και προσπάθεια)

 

Επίσης ξέρω ότι το συγκεκριμένο φόρουμ στην συντριπτική πλειοψηφία του είναι του τύπου "δώσε μου μινόρε πεντατονική - feeling σε μια νότα και 2 πεταλάκια μπροστά από τη λάμππα και είσαι θεός"....οκ είμαι και εγώ μέσα - μεγάλωσα με αυτή τη μουσική και είναι ακόμα μέσα μου....αλλά ρε παιδιά μετά ήθελα να δω και τι υπάρχει πιο πέρα και...χμ...χμ...χμ..σπούδασα μουσική (ναι...ξέρω αυτές οι δύο λέξεις μαζί είναι φτου-κακά) ...συγνώμη...είμαι κατάπτυστος....ααααα....το έχω αναφέρει κιόλας στο φόρουμ μερικές φορές οπότε είμαι κομπλεξικός....μάλιστα...

 

 

Αυτά τα ολίγα και...σε αναμονή των μαχαιριών λοιπόν ας "μπω στην τρύπα μου γιά μελέτη"...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Επειδή είμαι αυτός που κυρίως γκρίνιαξε, να επισημάνω τα εξής:

 

1. Δεν αισθάνομαι ότι η άποψή μου είναι στο απυρόβλητο. Είμαι εδώ για να ακούσω ΚΙ ΕΓΩ τη γκρίνια που μου αναλογεί.

 

2.

... "όποιος έχει σπουδάσει μουσική είναι άσχετος κομπλεξ" ή "τα ωδεία είναι άχρηστα κόμπλεξ"  θα πρέπει να απευθύνονται σε άλλον...

Το παραπάνω ΔΕΝ το πιστεύω και ΔΕΝ το έχω πει ποτέ και για κανέναν.

 

3.

.... Θεώρησα μεγάλη κακεντρέχεια το σχόλιο του συγκεκριμένου gate keeper. Ο μόνος λόγος που απάντησα σε αυτό το ϋφος ήταν γιατί δεν είδα κάποιον modulator (που έχει την ενδεδειγμένη "εξουσία" στο φόρουμ) να αντιδρά.....(οκ...μπορεί να μην πρόλαβαν να το διαβάσουν)

....

Δεν βλέπω πως η συγκεκριμένη τοποθέτηση σε προσέβαλε (ή προσέβαλε κάποιον γενικώς). Την επόμενη φορά που θα αποφασίσεις "να πάρεις το νόμο στα χέρια σου" προσπάθησε το δικό σου σχόλιο να είναι λιγότερο κακόβουλο από το υποτιθέμενο "κακεντρεχές". Εν προκειμένω, το ποιά από τις 2 τοποθετήσεις ήταν υπερβολική και ήθελε "μάζεμα", το αφήνω στην κρίση των αναγνωστών.

 

4. Αν θέλεις να μαλώσεις, να μαλώσεις μόνος σου.  :)  Εγώ δεν ξέρω από γκρίνιες και (αν μαλώσουμε) μάλλον θα χάσω.  :D :P  Οπότε ... σιγά σιγά... πάω να κρυφτώ ΟΚ?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεεεπόοοον... ένα - ένα. Το παρακάτω μεταφέρεται αυτούσιο από το θρεντ που αναφέρετε:

 

εννοω απο αυτους τους ηχους που θα ακουσεις μια δυο φορες στη ζωη σου, και που δεν θα τους βγαλει κανενας απο αυτους που παιζουν συνηθως στο γνωστο ωδειο των Νοτιων προαστιων

!!!!!!!!!!!!!!!.....όπως επίσης αυτοί στο "γνωστό ωδείο" μπορούν χαλαρά να αυτοσχεδιάσουν σε αρκετά chorus του "Giant Steps" κάτι που ο Knopfler δεν μπορεί  στα σίγουρα ούτε για τα 4 πρώτα μέτρα.....(sorry για το off topic αλλά απάντησα σε off topic κακαπροαίρετη σφήνα....)

 

Οποιοσδήποτε σπουδαγμένος, καλλιεργημένος, με μουσική & καλλιτεχνική παιδεία και με σώας τας φρένας άνθρωπος δεν θα έγραφε ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν είναι και η πρώτη φορά που μπαίνετε σαν σφήνα σε ξένα θρεντ και τα στέλνετε για βρούβες.

 

O βασικός του ρόλος λοιπόν είναι να ελέγχει τη ομαλή λειτουργία του φορουμ από πλευράς συμπεριφοράς των χρηστών. Σε ξένα φόρουμ οι mods σπάνια επεμβαίνουν και στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων παραμένουν ουδέτεροι σε αυτά που γράφονται αν δεν περιέχονται προσβολές κτλ. Tο λέω αυτό γιατί σχεδόν μία 10ετία τώρα είμαι χρήστης σε πολλά μεγάλα ξένα forums και βλεπω τι γίνεται. Μάλλον όμως εδώ κάποιοι δεν το γνωρίζουν αυτό

 

Σας διαβεβαιώνω (αφού δυστυχώς δεν το καταλαβαίνετε ο ίδιος) ότι οι mods εδώ το γνωρίζουν πάρα πολύ καλά. Mod όμως δεν είναι ένα άψυχο, μουγκό ρομποτάκι που παρακολουθεί τα τεκταινόμενα στο φόρουμ από απόσταση. Άποψη έχει και την καταθέτει, και βέβαια στο εν λόγω θρεντ εκφράστηκε η καθ'όλα επιτρεπτή και δικαιολογημένη αγανάκτηση με τα ανωτέρω, που είναι τόσο εξωφρενικά και εξόφθαλμα άστοχα που πήγαν κατευθείαν στο Τοp 10 των καλύτερων σλόγκαν για t shirt.

 

Θεώρησα μεγάλη κακεντρέχεια το σχόλιο του συγκεκριμένου gate keeper. Ο μόνος λόγος που απάντησα σε αυτό το ϋφος ήταν γιατί δεν είδα κάποιον modulator (που έχει την ενδεδειγμένη "εξουσία" στο φόρουμ) να αντιδρά.....(οκ...μπορεί να μην πρόλαβαν να το διαβάσουν)

 

Αντί γι'αυτό χρεώθηκα και με "συνοικιακό κόμπλεξ"!!!...από κάποιον modulator που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ασχοληθεί ΠΡΩΤΑ με το αρχικό ΑΣΧΕΤΟ σχόλιο και μετά με εμένα - το οποίο βέβαια προς μεγάλη μου έκπληξη δεν έγινε!!!γιατί άραγε;....μάλλον "οι παρέες" μέσα στο φόρουμ καλά κρατούν...

 

Δυστυχώς επιβαρύνετε τη θέση σας με αυτά, και χάνετε και την όποια ελάχιστη επαφή είχατε με την πραγματικότητα του φόρουμ, που βεβαίως δεν έχει καμία σχέση με τα γραφόμενά σας.

 

Προφανώς δεν έγινε σαφές το ΓΙΑΤΙ απάντησα έτσι.

Ο λόγοε είναι ΑΠΛΟΣ: Ο χ κιθαρίστας κάνει ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πράγμα - παίζει το θαυμάσιο rock που ξέρει να παίζει δεκαετίες τώρα....ωραίαααααα....Οι χ τύποι στο χ ωδείο κάνουν εντελώς διαφορετικό πράγμα - παίζουν jazz (...ενδεχομένως) σε 4-5  "ψαρωμένους" μαθητές...ωραίαααααααα...ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ; Τ Ο A Σ Χ Ε Τ Ο !!!!

 

Καθόλου άσχετο, δυστυχώς. Ο Knopfler έχει μεγάλη σχέση με την τζαζ, κι αν ένας τζαζίστας δεν μπορεί να το διακρίνει τότε... υπάρχει πρόβλημα.  :-\

 

Επίσης ξέρω ότι το συγκεκριμένο φόρουμ στην συντριπτική πλειοψηφία του είναι του τύπου "δώσε μου μινόρε πεντατονική - feeling σε μια νότα και 2 πεταλάκια μπροστά από τη λάμππα και είσαι θεός"....

 

Αν έχετε αυτήν την υβριστική άποψη για το φόρουμ, κανείς δεν σας εμποδίζει να φύγετε. Προσωπικά, δεν θα αυτοκτονήσω αν ζήσω μια τέτοια απώλεια.  :)

 

 

YΓ. Ούτε καν ξέρω ποια ονομάζουμε Νότια Προάστια.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν προκειμένω, το ποιά από τις 2 τοποθετήσεις ήταν υπερβολική και ήθελε "μάζεμα", το αφήνω στην κρίση των αναγνωστών.

ΙΜΗΟ και οι δύο τοποθετήσεις ήταν υπερβολικές. Ο mij - κατά τα γνωστά - ακόμη και όταν έχει δίκιο το χάνει έτσι όπως επιλέγει να διατυπώνει την άποψή του. Ίσως να οφείλεται σε ελλιπή γνώση της δεοντολογίας των forums, στα οποία δεν είθισται να γράφουμε όπως μιλάμε στο καφενείο. Με όλο το σεβασμό στις σπουδές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο το ροκ όσο και η τζαζ είναι λαϊκά μουσικά ιδιώματα. Οι λαϊκές μουσικές, ούτε γεννιούνται, ούτε ανθίζουν, ούτε διαιωνίζονται, ούτε διδάσκονται, ούτε μελετώνται στα ωδεία : αυτό είναι ένα ψέμμα που λέγεται (από διάφορους επιτήδειούς) σε αστούς που θέλουν να νοστιμήσουν τη ζωή τους παρασταίνοντας το συνθέτη ή τον οργανοπαίχτη λαϊκής μουσικής, ήτοι να αποκτήσουν εύσχημα αξίας χωρίς να χρειαστεί να αντιμετωπίσουν τα μεγαθήρια της κλασσικής μουσικής (δεν είναι δα και ο καθένας Καβάκος).

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν δικαιούται ένα ωδείο (των νοτίων προαστείων π.χ.) να "διδάσκει" τζαζ; Και βέβαια, ας διδάσκει - άλλωστε δημοκρατία έχουμε (που λένε), αλλά ας μην μπερδεύουμε την αξία των καθηγητών του με την αξία του Knopfler ο οποίος έχει παίξει σαν session μουσικός σε δίσκους που οι καθηγητές του ωδείου απλώς αγοράζανε (αν το κάνανε και αυτό).

 

Επίσης, το θέμα του thread (το οποίο θα αλλάξω, εφ' όσον διατηρώ ακόμη τη δυνατότητα) είναι άκρως παραπλανητικό και απαράδεκτο, διότι επιδιώκει να γενικεύσει ένα κλίμα δυσαρέσκειας επί τη βάσει μίας απόλυτα θεμιτής και ήπια διατυπωμένης κριτικής, από ανθρώπους που έχουν αποδείξει την αξία του χαρακτήρα τους. Έτσι το θέμα "Περί συμπεριφοράς στο Noiz..." μεταλάσσεται σε κάτι περισσότερο κατάλληλο και σχετικό με το περιεχόμενό του.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω απο αυτους τους ηχους που θα ακουσεις μια δυο φορες στη ζωη σου, και που δεν θα τους βγαλει κανενας απο αυτους που παιζουν συνηθως στο γνωστο ωδειο των Νοτιων προαστιων

 

!!!!!!!!!!!!!!!.....όπως επίσης αυτοί στο "γνωστό ωδείο" μπορούν χαλαρά να αυτοσχεδιάσουν σε αρκετά chorus του "Giant Steps" κάτι που ο Knopfler δεν μπορεί  στα σίγουρα ούτε για τα 4 πρώτα μέτρα.....

 

Φιλε μου, χωρις παρεξηγηση αλλα βλεπω οτι απαντας σε αλλο σχολιο. Ο fenderiarhs σχολιασε τον ηχο του Knopfler σαν φιλοσοφια, feel, χερια, κι οχι την τεχνικη του καταρτιση και το ποσο σπουαδαγμενος ειναι

 

Παντως τον Knopfler θα μπορουσα να τον χαρακτηρισω πολλων ειδων κιθαριστα αλλα ΠΟΤΕ ροκ, το οτι παιζει πεντατονικες (μεταξυ αλλων) δεν σε κανει ροκ. Ο πρωτος χαρακτηρισμος που μου ερχεται ειναι country (βεβαια μετα επονται κι αλλοι) παντως ο χαρακτηρισμος "ροκ" θα ερχοταν ισως τελευταιος, χωρις να μειωνει τον θαυμασμο μου για εκεινον (ειτε ομως και για αλλους jazz κιθαριστες). Παντα προσωπικα μιλωντας....

Επισης δεν θυμαμαι τον Knopfler να εχει παιξει SESSION (με την εννοια του session ομως, κι οχι της συμμετοχης) σε αλμπουμ, αλλα και παλι δεν ξερω και πολλα απο Knopfler

 

YΓ1. Ο ανθρωπος μπορει να μαθει να γραφει και να διαβαζει μονος του και εμπειρικα. Σιγουρα ομως αν παει σχολειο η δουλεια θα γινει καλυτερα. Και στην μουσικη πιστευω οτι ισχυει το ιδιο. Αλλωστε κανενας δεν ειπε οτι θα παει στο ωδειο για να μεινει εκει. Η ΑΡΧΗ ομως βρισκεται στην αλφαβητο και αυτην (ειδικα) καλο ειναι να στην μαθει καποιος κι οχι να ξεστραβωνεσαι (σαν κι εμενα)

 

ΥΓ2. Το "Ωδειο Νοτιων Προαστιων" ειναι το ονομα του ωδειου? Μηπως ειναι αυτο που πηγαινε ο "Εραστης Νοτιων Προαστιων"?

 

ΥΓ3. Γαμωτη μου ΤΙ ειναι το "Giant Steps"? Το βαδισμα του Ηulk?

(Παρακαλω τις μουσκες αυθεντιες να με διαφωτισουν, τ' ακους eye?)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ομολογήσω ότι σας παρακολουθώ με απορία.

 

Ποιό είναι το ωδείο που μιλάμε;

Πως φτιάχνεται ο τέλειος μουσακάς;

Θα το πάρουμε το Euro τελικά;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2. Γαμωτη μου ΤΙ ειναι το "Giant Steps"? Το βαδισμα του Ηulk?

(Παρακαλω τις μουσκες αυθεντιες να με διαφωτισουν, τ' ακους eye?)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Giant_Steps

 

Επίσης, έχεις π.μ. εντός ολίγου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου