Προς το περιεχόμενο

2o control pedal σε boss gt-8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια

βλεποντας οτι η απουσια 2ου ενσωματωμενου control pedal στη boss gt-8 μου δενει λιγο τα χερια (τα ποδια μαλλον :P) αποφασισα να χρησιμοποιησω ενα BOSS FS-5L που ειχα απο παλια.

http://www.thomann.de/gr/boss_fs5l.htm

οπως ειναι λογικο συνεργαζεται αψογα με την gt-8, εχω ομως το εξης θεμα:

ενω τα switch της gt-8 αντιδρουν με το που τα πατας, το switch του FS-5L αντιδρα οταν εχοντας πατιμενο το switch, το κανεις release, ετσι εχω μια αποκλιση μερικων millisecond, που ειναι ομως εκνευριστικη.

μπορω καπως να το διορθωσω αυτο και να το κανω να αντιδρα με το πατημα?

 

 

επισης εχει κανεις καμια ιδεα για το πως θα μπορουσα να στερεωσω το  FS-5L κολλητα διπλα στην gt -8 (δεν ειναι τοσο σημαντικο αλλα μου φαινετια πρακτικο, καθοτι δεν ειναι και πολυ στιβαρο το  FS-5L, και πανω στη σκηνη πηγαινει βολτες :P)

 

ευχαριστω εκ των προταιρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι μπορεις να αλλαξεις το πατημα στο footswitch π εχεις,εκτος αν εχει ορεξη για μαστορεματα και αλλαγη διακοπτων  :P

οσο για το αλλο σου θεμα,βαλε μια ταινια διπλης οψεως αναμεσα στο footswitch και στην πεταλιερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα συνειδητοποιησα οτι το on γινεται με το πατημα, μονο το οφφ γινεται με το release..(ποσο χαζο και μη πρακτικο ειναι αυτο?? :P απορω τι κανουν στην boss..)  οποτε μαλλον θα ειναι δυσκολο να διορθωθει..μπελας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα,καπου μεσα στις ρυθμισεις της πεταλιερας,εχει να επιλεξεις για το εξωτερικο control που βαζεις ,αν θελεις να χρησιμοποιειται με ενα πατημα ή μονο αν ειναι συνεχομενα πατημενο........εχω οταν ειχα την gt-8 ειχα βρει εναν ποδοδιακοπτη απο εναν ενισχυτη μπασσου behringer και εκανε την δουλεια του χωρις προβλημα.......και ηταν και απιστευτα στιβαρο και βαρι πεταλι..... :-X

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πρέπει να πάρεις το Boss FS-5U  http://www.thomann.de/gr/boss_fs5u.htm

για να κάνεις την δουλειά σου.

  Επίσης υπάρχει κι ένα κουμπάκι (polarity). Δοκίμασε το να δεις πως δουλεύει με την αντίθετη πολικότητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το ξερω για το FS-5U, καθως ειναι διαφορετικα κατασκευασμενο, χωρις latch, απλα ελεγα μηπως γινετια καμια απλι μοντα, γτ η χρηση του δεν ειναι τοσο σημαντικη για να σκασω το 30αρι..  εχω υποψη μου και το polarity switch αλαλ δεν εχει αποτελεσμα, το μονο που κανει ειναι  να καθοριζει αν το on θα γινεται στο πατημα και το off στο release, ή αντιστροφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου