Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής 300-400 euro ---Τη γνώμη σας,Ευχαριστώ !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους .

Έχω μια strat mexico και μια boss gt8 .Πάντα δούλευα με το pc (VST) και monitor οποτε δεν είχε ποτε χρειαστεί να ασχοληθώ με τους ενισχυτές και τον ήχο τους (αν και έχω δοκιμάσει αρκετούς στα προβαδικα τα τελευταία 6 χρονια που ασχολούμαι με την ηλεκτρική -έπαιζα ίδη 8 χρονια κλασική-) και η αλήθεια είναι ότι το απέφευγα μιας και ήδη είχα να κάνω με πολλές παραμέτρους...

Το ερώτημα είναι απλό και μάλλον όλοι αργά η γρήγορα έχουν περάσει από αυτό το σημείο .Αποφάσισα ότι θέλω κάτι πιο άμεσο και τελικά να αγοράσω έναν ενισχυτή που να τον γουστάρω και λιγο γιατι για practice εχω το pc .

Τα χρήματα που θα διαθέσω είναι 300 euro και με δυσκολεία αν είναι τοσο αξιόλογη η διαφορά ισως φτάσω τα 400.

Ο ηχος με τον οποιο ασχολούμαι ειναι ναι μεν "βρώμικος" αλλά οχι τόσο προς metal χωρίς να ξεχνάω και τα καθαρά .Το ξέρω οτι σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν και τόσο αξιόλογα μηχανήματα αλλά...

Κοίταζα λοίπον κάτι σαν τον Peavey Bandit 122 γιατί με ενδιαφέρει το 12" ηχείο .

 

Τη γνώμη σας,Ευχαριστώ !  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες ΝineDoter! Ξεφύλλισε λίγο την υποκατηγορία "Guitars & Bass", θα βρεις πολλές και πρόσφατες συζητήσεις για αυτό (κατά μέσο όρο 2-3 ανά μήνα) μιας και δυστυχώς δεν έχει φτιαχτεί ακόμη κανένα sticky με συλλογή από αυτές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ να πώ καταρχάς χαράς στο κουράγιο σου τόσα χρόνια χωρις ενισχυτή!

 

Ξεφύλλισε λίγο τα παλιότερα θέματα (πήγαινε πίσω σε σελίδες, κάνε search) και όταν πάρεις μερικές ιδέες ξαναρωτάς αν έχεις κάποια απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γράφω για πρώτη φορά , το έχω ψάξει τόσο στις σελίδες του noiz όσο και σε μαγαζιά (ιντερνετικά και μη) και οφείλω να πω πως έχω χαώσει με την ποικιλία και με αυτο το post ελπίζω να μάθω κάτι που δεν ήξερα .Ετσι βλέποντας όλα αυτά αποφάσησα να ψαχτώ σε κάτι πιο απλό μεχρι να μαζέψω τα λευτά και τη γνώση και επελεξα τον peavey γιατι σε αυτά τα λευτά είναι από τους λίγους που δεν εχουν εφέ και εχουν 12" ηχείο αν και το Blue Diamond που εχει επάνω δεν μου γεμίζει το ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να αποφασίσεις για το εξής.

Θες ένα μικρό λαμπάτο σε αυτά τα λεφτά ?(υπάρχουν ωραιότατα μηχανήματa px oi blackheart που έχουν και 12αρι ηχείο)

 

Η θες κάτι σε tranzistor? (πχ οπως εγώ που λόγω γειτόνων παίζω σε χαμηλές εντάσεις και δε μπορώ να ανοιξω λαμπάτο δυνατά, παίζω με roland cube30,που έχει και πληθώρα ήχων οπότε δε πολυπαιδευομαι με πετάλια στο σπίτι.Αλλοι επιλέγουν, για τους ίδιους λόγους ένα tech21)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε ενδιαφέρει το 12" ηχείο ?

 

Αν τον θες για το σπίτι, υπάρχουν καλοί ενισχυτές με 10" ηχείο στα λεφτά που ζητάς και δεν τους λείπουν τα μπάσσα (αν αυτό σε ανησυχεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να αποφασίσεις για το εξής.

Θες ένα μικρό λαμπάτο σε αυτά τα λεφτά ?(υπάρχουν ωραιότατα μηχανήματa px oi blackheart που έχουν και 12αρι ηχείο)

 

Η θες κάτι σε tranzistor? (πχ οπως εγώ που λόγω γειτόνων παίζω σε χαμηλές εντάσεις και δε μπορώ να ανοιξω λαμπάτο δυνατά, παίζω με roland cube30,που έχει και πληθώρα ήχων οπότε δε πολυπαιδευομαι με πετάλια στο σπίτι.Αλλοι επιλέγουν, για τους ίδιους λόγους ένα tech21)

 

.Τον Blackheart που λες τον ειχα δει στο thomann και μου είχε κινήσει την περιεργεία αλλά δεν τον είχα ακούσει πιο πριν ούτε και ξερω καποιον που να έχει παίξει με αυτόν οπότε νιώθω λιγο οτι είναι οπως θα λέγαμε γουρούνι στο σακι .

 

. Έχεις ακούσει κανείς κατι για αυτόν ;

 

. Όσο για την ένταση πιστεύω οτι τουλαχιστον τις ώρες μη κοινής ησυχίας δικαιούμαστε και εμείς να ακούσουμε τις εντάσεις που θέλουμε (μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια ) .Οπότε δεν νομίζω να με προβληματισει και τόσο η ενταση ενός 15αρη. Βέβαια με ένα Laney LC 30αρη που παίζω συχνά στο σπιτι ενός φίλου την ένταση δεν θες να την βάλεις πάνω απο το 2-3 (στα 10) και συνήθως παίζω στο 1 για μια σπιτικη ένταση .Τώρα η αληθεια είναι οτι με 15αρη λάμπα δεν έχω παίξει αλλά υποθέτω οτι έχει την μισή ενταση από ένα 30αρη... ( ή μηπως όχι );

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε ενδιαφέρει το 12" ηχείο ?

 

Αν τον θες για το σπίτι, υπάρχουν καλοί ενισχυτές με 10" ηχείο στα λεφτά που ζητάς και δεν τους λείπουν τα μπάσσα (αν αυτό σε ανησυχεί)

 

.Το 12" ηχείο το ήθελα για καλήτερο attack-σκάσημο και όγκο αφού θα χάνει απο ποιότητα ήχου στα λευτά που διαθέτω τουλάχιστον να εχώ κάποια αλλα θετίκα .

Αν υπάρχουν τωρα καπιοι ενισχυτές με 10" ηχείο που να μην χάνουν σε αυτά τα χαρακτηριστικά και να προσφέρουν ίσως καλυτερη ποιότητα ήχου πολύ θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σας για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξύ γνωρίζει κάποιος ακρηβώς τι σημαίνουν αυτά τα χαρακτηρηστικά του Blackheart ? ( Push-Pull, Class A,)

 

http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15_112.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίεσε-τράβα μου κάνει σε βγάλσιμο-βάλσιμο φωτακίου χριστουγεννιάτικου δενδρίλιου.

Α κλάση κ δεν έχεις-χέσει λογικά είναι η διάταξη στο λαμπατέρ-πλακετέρ στο αργαλείο ναούμ ή κ στα ρευματα??(ενεργειακή κλάση Α?Εκονομικό αργαλείο για ψήσιμο λουκανικοπίτων?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου