Προς το περιεχόμενο

Sonor Series 2007


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι γι αυτή τη σειρά της Sonor. Yπάρχουν 4 σετ σε αυτή τη σειρά

 

F2007 Studio 1

http://www.sonor.com/pbas/Sonor_FE/sonor/english/kategorie.html?a-quicklink-n_katid=901

 

F2007 Stage 1

http://www.sonor.com/pbas/Sonor_FE/sonor/english/kategorie.html?a-quicklink-n_katid=903

 

F2007 Stage 2

http://www.sonor.com/pbas/Sonor_FE/sonor/english/kategorie.html?a-quicklink-n_katid=904

 

F2007 Stage 3

http://www.sonor.com/pbas/Sonor_FE/sonor/deutsch/kategorie.html?a-quicklink-n_katid=902

 

Τι γνώμη έχετε; Από ότι μπορώ να συμπεράνω (εντάξει και ένας βλάκας θα το συμπέρανε) το πρώτο σετ είναι πιο "κατάλληλο" για studio και το άλλα για live? Το πρώτο βασικά έχει μικρότερο bass και floor tom. Κατά τα άλλα δεν διαφέρουν. Ακούω απόψεις. Βασικά ένας λόγος που θέλω να πάρω και Sonor είναι και λόγω Phil Rudd και ΑC/DC :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα SONOR 2007 έχουν λίγο μεγαλύτερα-σχετικά- σε μέγεθος tomtoms σε σύγκριση με τα Pearl τουλάχιστον που έχω.Είναι αρκετά μεγάλα για κοντούς σαν εμένα.Με αποτέλεσμα αν είσαι κοντός και θες να έχεις τα toms απέναντι σου αλλά με μικρή κλίση όπως μου αρέσει εμένα ... ίσως βρίσκει το 13'' tom στην κάσα.Τουλάχιστον σε αυτά που έχουμε στην αίθουσα που κάνω μάθημα το έχω παρατηρήσει και κάθε φορά που μπαίνω για μάθημα προσπαθώ όσο μπορώ να το σηκώσω μακριά από την κάσα και ας έχει μεγάλη κλίση.

Κατά τα άλλα είναι πολύ ωραία τύμπανα...με μεγάλη και βαθιά κάσα και ειδικά τα toms και η κάσα έχουν πολύ ωραίο , δυνατό , βαθύ ήχο.

Πάντως θα σου έλεγα αν μπορείς να ακούσεις και άλλα τύμπανα.Μην τα πάρεις μόνο επειδή τα παίζει ο αγαπημένος σου drummer.Υπάρχουν αξιολογότατες εταιρίες όπως η Pearl και η TAMA και πλέον βγάζει πανέμορφα τύμπανα και η MAPEX.Κοίταξε τα.Δεν θα βγεις χαμένος στην τελική.Καλή τύχη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγέθη θα διάλεγα 10,12,16 και 22 .Και αυτό γιατί το floortom σε 14 είναι λίγο ειδικά για ροκ που το θές το σετ οπότε μονόδρομος το 16. Τώρα για tom tom 10,12 είναι οκ και προσωπικά καλύτερα από τα 12,13 λόγω μικρότερου βάθους (10Χ8,12Χ9 με 12Χ9 και 13Χ10)και ακουστικών διαφορών ανάμεσα στα δύο τομ σε γυρίσματα. Η αλλαγή από 10 σε 12 θα ακούγεται πιο στρωτή απ'ότι στο 12 με 13. Επίσης τα 13 δεν έχουν και την καλύτερη φήμη στην ευκολία κουρδίσματος ανεξαρτήτως μάρκας. Η μπότα για ροκ είναι σχδόν μονόδρομος σε 22ίντσες λόγω  όγκου. Το παραπάνω σετ κάνει και για άλλα είδη τζαζ κτλ. Εαν θές κάτι πιο ογκώδες σε ήχο , πιο ροκ αλλά χωρίς δύο tom tom  δες και σετ με  24άρα μπότα και τομ 13 ή 12 και βαθύ 16 ή και 18. Κάτι σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/tama_sk44hzbns_sgw_superstar_hyper.htm

απλά γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι η αξία μεταπώλησης θα είναι λογικά μικρότερη λόγω <<περίεργων>> μεγεθών ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ηχο ac/dc τοτε πρεπει να παρεις το σετ του Phil,τα δερματα του Phil τα μικροφωνα που χρησιμοποιει,τα triggers-effects-compressors που χρησιμοποιουν οι ηχολιπτες του,την τεχνογνωσια των ηχολιπτων του και τελος αλλα εξισου σημαντικο να βαρας οπως αυτος.ΜΟΝΟ τοτε θα ακουσεις κατι παρομοιο.Σε καθε αλλη περιπτωση που θα λειπει κατι απ τα παραπανω θα απογοητευτεις.Τουλαχιστον με ενα καλο σετ σαν αυτο που χρησιμοποιει αυτος θα εχεις ενα πολυ ωραιο ζωντανο ηχο.Τα force ομως σιγουρα απεχουν πολυ απ αυτο.Επισης θα συμφονισω με τον simow.Μην κοιτας με τι παιζουν οι αγαπημενοι σου ντραμμερς.Αυτοι τα παιρνουν τζαμπα και αναλογα ποια εταιρεια τους σαπορταρει λενε οτι ειναι τα καλυτερα τυμπανα ever κλπ...Επισης θα συμφωνησω με τον chembeast ως προς τα μεγεθη.Αν θες παιξιμο στυλ ac/dc που ειναι στακατο και λακωνικο,θες ογκο στα χτυπηματα σου οποτε πηγαινε σε 24αρα κασα και μεγαλα τομ και βαθυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτας με τι παιζουν οι αγαπημενοι σου ντραμμερς.Αυτοι τα παιρνουν τζαμπα και αναλογα ποια εταιρεια τους σαπορταρει λενε οτι ειναι τα καλυτερα τυμπανα ever κλπ...

 

+2 δισεκατομμύρια.....

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει ρε παιδιά πιο πολύ για πλάκα το είπα αυτό σε με τον Rudd. Κυρίως μέτρησε ότι έχω ακούσει καλά λόγια και τα εγκρίνει και ο δάσκαλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε μαν.Μην το ψάχνεις.Όλες αυτές οι επωνυμες εταιρίες πλέον φτιάχνουν τυμπανάρες.Το ζητούμενο είναι τι αρέσει ακουστικά σε σένα και τι σου ταιριάζει σαν παίξιμο πιο πολύ.

Επειδή δεν είμαι οπαδός του muffling σου προτείνω να ΑΚΟΥΣΕΙΣ όσα τύμπανα μπορείς έτσι σκέτα χωρίς πολλά προσθετικά τεχνάσματα και έτσι να δεις τι τύμπανα είναι αυτά που σου αρέσουν περισσότερο.Φυσικά και τα SONOR είναι παέμορφα τύμπανα.Δεν το συζητάμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Δε μου λέτε θα πάρω τελικά τα 2007 αλλά θέλω μερικές συμβουλές για πιατίνια. Θέλω τα κλασσικά 14 hihat 16 crash και 20 ride. Κατά βάση rock και λίγο jazz παίζω. Το μέγιστο που μπορώ να δώσω είναι 600-700 ευρώ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου