Προς το περιεχόμενο

Πήρα κιθαρόνι κ πήγα για βουτιές στους ενισχυτές &


Προτεινόμενες αναρτήσεις

που λέτε πήρα ποιότητες πήρα κ μουφες και πήρα για αυτα που μαρεσαν καλές σχετικά τιμές.

Σύμφωνα με αυτά που θα σας γράψω αν έχεται στο μυαλό σας κάτι που να πλησιάζει τα γούστα μου πείτε να το κοιτάξω.Δεν τελείωσα ακόμη τον παίζω...

 

Τί δοκίμασα:

 

Fender Blues Junior (κλανιά κ σαπιος όσο δεν πάει για τζάζ)

fender hot rod deville (αλλα λεφτά άλλη κλάση κ έχυσα στην πρώτη του σταγόνα)

AER ALPHA BLACK 60 watt (Κ Α Τ Α Π ΛΗ Κ Τ Ι Κ Ο σκατούλη-μικρούλη παπαράκι με δύναμη όλων των και καλά "ενισχυτών")

Fender deluxe 90 dsp (ΜΑρεσε για τα λεφτά του,δεν με εντυπωσίασε γιατι μου θύμισε τζιτζικοφεντεριές καμμένες.Αλλα αν δεν έχεις αλλη επιλογή τι να κάνεις πες)

roland cube 30 (αλλα ακούω κ διαβάζω σε φόρουμ κ άλλα αντίκρυσα.Απογοήτευση γιατι παραμορφωνη στα 5 βαττ(που λέει ο λόγος).Γενικά πολύ λίγος σε ογκο μου φάνηκε αλλα για τραντζίστορ κ τα λεφτά του τον έπερνα στην κακιά την ώρα άνετα)

roland cube 60 (τα ίδια με λίγο παραπάνω ένταση αλλα κατα τα άλλα ολοιδιος)

laney lv-300 (Το αστέρι της ημέρας παιδια, δεν σας λέω τπτ αλλα έπαθα πλάκα με αυτή τη λάμπα απ το πρώτο ακόρντο.Τέλος)

laney lv-100 (μικρος κ μου βρωμίζει με την γαμοχάγκστρο πάαααρα πολυ γρήγορα)

LANEY L5T112 LIONHEART ( οσα λέει η φήμη του κ η διαφήμη του δεν τα λέει ούτε στην κλανιά του.Πολύ κλανιά κι αυτός)

line 6 spider 3 112 ( κλασσική οικονομική τρατζιστορική λυση με ικανοποιητικότατο ήχο)

ROLAND AC60 ( Πάρα πολύ καλό πραμα κ είμαι περίεργος αυτα τα 2 6 ιντσα πόσο δυνατα κ τέλεια είναι)

vox ac30 ( Μετριήλα αλλα για το εφέ κ μόνο οτι έχω βιντατζ όργανο καρα new age britishήλα κ london calling.............δεν έσκαζα με τπτ τοσα φράγκα :P )

 

 

Ποιο μεγάλη εντύπωση μου έκανε ο laney αν κ δεν έχω ιδέα απο ενισχυτές το ξαναλέω, αλλα εχω ακούσει πολύ πισι κ ψηφιολάμπα guitarig k amplitube κ νομίζω έχω κάποια ιδέα στον ήχο που θέλω να πιάσω.

 

Τις γνώμες σας παιδιάαα?Τι άλλο να δοκιμάσω που μπορεί να βρω καλύτερη τύχη??

 

Υ.Γ.Μου είπαν οτι μπορώ να δώ κ κάποους carvin η κάπως έτσι αλλα δεν βρήκα να παρκάρω κ την έκανα.Αλλη φορά ή να μην το κάνω κάν???

 

Υ.Γ.2.Ξεχασα να σας πώ οτι απ την απογοήτευση με τα roland κ επειδή είχε δίπλα έναν roland cube για μπάσο τον δοκίμασα κι αυτόν γιατι δεν πίστευα πόσο χάλια ήταν αυτή η παραμόρφωσή κ πόσο γρήγορα παραμόρφωνε..Γενικά μεγάλη απογοήτευση αλλα κ πάλι στην ανάγκη δε 8α πώ όχι.

 

Y.Γ.ΚΑΡΑΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ, ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ.ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΞΗΓΗΜΕΝΑ ΠΡΑΜΑΤΑ αντε μη !@#$$@# τπτ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο roland παραμόρφωνε?Στο καθαρό κανάλι?

 

Εγώ με τη κιθάρα μου με Jeff Beck και hotrails μαγνήτες και δεν αρπάζει, εσύ δε ξέρω πως τα κατάφερες...

 

Κατα τα άλλα με τον AER αν δε κάνω λάθος δε πρόκειται να παιξεις ποτέ με γκάζια.

 

 

Αλλά αμα σου άρεσε ο laney, βουρ στο πατσά...

 

Κατα τα άλλα υπάρχει και Hughes and Kettner Blue 30/60 ρίξε μια ματιά, not my personal favourite αλλα ποτέ δε ξέρεις

 

Carvin έχω δει στο Σταυρο Ντουκα στα Γιάννενα και στο Νάκα.O JAM είχε ένα, αμα θες ρώτα για καμια γνώμη.

 

 

 

Βασικα τώρα μου έβαλες φωτιες, το απόγευμα θα κάνω τεστ το roland μου να δω αν παραμορφώνει τοσο πολύ όσο λες.Και αμα παραμορφωνει, θα αρχισω να δρομολογώ ένα tonker (θα το στριμόξωμεν μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αναφέρω για παραμόρφωση εννοώ άσχημη παραμόρφωση στις μπάσες χορδές που χαλούσαν ακόρντα ή κ μονες τους.Κ να φανταστεις στην αρχή έπαιζα με το δάχτυλο.Μετα με την πένα αρχισε το πανυγήρι το τρέλο.

 

Μια αιτία είναι οτι οι μαγνήτες μου είναι ψηλα στο σετάπ της 335 style κ επίσης ο neck είναι υπερμουντός κ μπασατος-κρασατος για γαματα ακορδοτσόλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

laney lv-300 (Το αστέρι της ημέρας παιδια, δεν σας λέω τπτ αλλα έπαθα πλάκα με αυτή τη λάμπα απ το πρώτο ακόρντο.Τέλος)

 

 

Όσους laney έχω ακούσει δεν μου άρεσαν..αλλά αυτός...ΝΑΙ!

Για κοίτα τους engl (αν και μάλλον δεν θα σου κάνει..) και τους koch..(έχω τον studiotone εδώ και τρία χρόνια περίπου και γκ@μ@ει!

Τι κιθάρα έχεις?

 

 

edit: "Όσους laney έχω ακούσει είναι δεν μου άρεσαν..αλλά αυτός...ΝΑΙ!" τι ωραία ελληνικά έχω!

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αναφέρω για παραμόρφωση εννοώ άσχημη παραμόρφωση στις μπάσες χορδές που χαλούσαν ακόρντα ή κ μονες τους.Κ να φανταστεις στην αρχή έπαιζα με το δάχτυλο.Μετα με την πένα αρχισε το πανυγήρι το τρέλο.

 

Μια αιτία είναι οτι οι μαγνήτες μου είναι ψηλα στο σετάπ της 335 style κ επίσης ο neck είναι υπερμουντός κ μπασατος-κρασατος για γαματα ακορδοτσόλα :P

 

 

 

Είχες το tone στο 0 φαντάζομαι, ίσως γαι αυτό να βγήκε η υπερβολική μουντάδα που αντιλαμβάνεσαι σα παραμόρφωση.Δοκίμασε και με το τονε στο 2,3 και να κόψεις πρίμα και να δώσεις μπάσα απο τον ενισχυτή.Γενική συμβουλή, όχι μόνο για το roland που ορισμένες φορές λύνει παρόμοια προβλήματα.

 

Διαθέτεις λεφτά κατηγορίας engl και studiotone?Γιατί αν είναι έτσι, τσάμπα μιλάμε για roland...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alekelis, απο τα 14 σου έχεις full λαμπάτο ενισχυτή??....Αυτά είναι!!

 

Αλήθεια trigga, τους ενισχυτές τους δοκίμαζες με το tone της κιθάρας στο μηδέν?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι δοκιμές ήταν tone 10 κ neck.Τον bridge τον έβαλα στον σαπιο τον vox νομίζω για να ακούσω τζιτζίκι 80'ς αγγλικό :P

 

Κιθαρα Hagstrom HJ-600 χορδη daddario flat 12res κ καντινια 0.13 0.17 Ολα μαμίσια στο κιθαρόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alekelis, απο τα 14 σου έχεις full λαμπάτο ενισχυτή??....Αυτά είναι!!

 

 

Ήμουν επαγγελματίας καλαντιστής! ;)

Δεν έχω καμία σχέση με εφοπλιστες! ???

 

Έπισης τσέκαρε τους Tech 21..

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κούλ ναούμ.Λάρισα είμαι τι Tech 21,engl και koch,Hughes and Kettner.Που θα τα βρω εδω που τα βλάχια πετάνε 1000 βάτ στην κονσόλα κ παίζουν τσάμικο σφυριλατιμένο απο αμόνι.

 

Επίσης odis13 funk,reggae,jazz,blues τετοια πραματα θα παίζω.Με wah ,reverb,delay είμαι κατα 95 % καλυμένος.Αντε κ κανα σόλο με λίγο gain που το βρίσκω απο κανα ψευτοπετάλι.

 

Λεφτα που διαθέτω είναι 500 ευρώ αλλα ευρωπαικά όχι ελλαδίστικα, οπότε υπολογίστε λίγο διαφορετικα.Αν καταλήξω στον aer η γενικα κανέναν ακουστικό ενισχυτή αντε να πάω κ να φτασω τα 600-650.Ομως προς το παρόν ο πειρασμός laney lv-300 στα 380 ευρώ κρατάει γερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις γνώμες σας παιδιάαα?Τι άλλο να δοκιμάσω που μπορεί να βρω καλύτερη τύχη??

Henriksen JazzAmp

Acoustic Image Corus

Fender Twin Reverb

Roland JC-120

 

...και ένα Mesa Boogie για αυτές τις διασκευές Scofield...

 

;D ;D ;D

 

ΥΓ. Αν σκοπεύεις να τα χώσεις (>400 euro), δεν θα πρέπει να κάνεις την επιλογή σου απαραίτητα με βάση την τωρινή σου κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου