Προς το περιεχόμενο

locking system για American strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσείς που είστε έξυπνα και ο νούς σας κατεβάζει... ;)

Επειδή το εν λόγω

--Bridge American 2-Point Synchronized Tremolo with Stainless Steel Saddles

τρέμολο ξεκουρδίζει και δέν βολεύει και μου γαργαλάει λίγο το νευρικό συστημα.... >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Είναι εγκατεστημένο σε αυτή την κιθάρα...(μαμίσιο.....)

http://www.epinions.com/review/Fender_American_Series_Stratocaster_Hss/content_299601006212

Υπάρχει η πιθανότητα εγκατάστασης κάποιας μορφής locking system σε τέτοια όργανα...(χωρίς να τα π....ε ιδιαίτερα....)?,η τέλως πάντων υπάρχει κάτι καλύτερο απο αυτό....???

 

Πολλά Ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει...

 

υγ1:το τρεμ έχει χαλαρή χρήση μόνο για κανα vibrato και άν....

υγ2:φοραει 9-1/2 σετ normal tuned

υγ3:το όργανο παίζει απ'ολα αυτή την εποχή (Από Anathema έως Τσακνή... :-X :-X :-X....)

υγ4:Ισως είναι το μόνο ψεγάδι που έχω ανακαλύψει....καλά μου λέγαν "πιάσε κανα fenderaki να δείς φως".... ;) ;) ;)

 

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

-Φτιάξε ενα μίγμα απο σκόνη μολυβογραφίτη και βαζελίνης και με αυτό λίπανε το nut, ιδιαίτερα τα slots των καντινιών.

-Φρόντισε όταν τυλίγεις τις καινούριες χορδές στα κλειδιά να μην ξεπερνάς τις 3 βόλτες.

-Τέντωνε τις καινούριες χορδές καλά μετά απο κάθε αλλαγή.

-Συνήθισε το γεγονός πως τα τρέμολα των Fender δεν είναι για πολλά-πολλά (ευτυχώς) και ζήσε με αυτό.

 

-Αν δεν σε πείθει τίποτα απο τα παραπάνω, πέτα τα string trees και τοποθέτησε ενα σετάκι Sperzel Locking κλειδιά, αλλα όπως και να'χει συνήθισε το γεγονός πως τα τρέμολα των Fender δεν είναι για πολλά-πολλά (ξανά ευτυχώς) και ζήσε με αυτό  ;)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που εχω να προσθεσω σε αυτα που ειπε ο silot ειναι και ενα καλο set-up απο καποιον που ξερει να ρυθμιζει strat και καταλληλες χορδες.

πως την βλεπεις την κιθαρα κατα τα αλλα βρε ακη?

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην χαλασεις την κιθαρα θα σου προτεινα να βαλεις ενα lsr nut για αρχη κ αν τα κλειδια σου δεν ειναι lock καλο θα ειναι να βαλεις.αυτα σε συνδιασμο με ενα καλο περασμα χορδων θα σου κανουν δουλεια πιστευω

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το roller nut θα σου αλλαξει κατα πολυ τον ηχο!και κατα την γνωμη μου προς το κακο.το ειχε κανει κανει και ενας φιλος μου σε μια στρατ με δυσαρεστα αποτελεσματα.ο μονος λογος για τον οποιο θα σου προτεινα να βαλεις roller θα ηταν αν επαιζες  παρα παρα πολυ με τρεμολο π.χ. Jeff Beck.

 

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μαθε να περνας σωστα τις χορδες και να ρυθμιζεις το τρεμολο και θα εισαι μια χαρα (οπως εκατομμυρια κιθαριστες που παιζουν με στρατ)

 

O λογος που ξεκουρδιζει η κιθαρα σου ειναι κατα 99% συνδιασμος κακοκομμενου nut (το σημαντικοτερο),κακορυθμισμενου τρεμολου & λαθος περασματος χορδων,το ιδιο το τρεμολο (η σχεδιαση του) ΣΙΓΟΥΡΑ δεν φταιει.

 

οδηγιες θα βρεις εδω

 

http://www.fender.com/support/stratocaster.php

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το 2 point της Fender εχω και του αλλαζω τον αδοξαστο και οι κιθαρες ειναι τζετ. Και λεω οι κιθαρες γιατι αφου το ειχε πανω η 84 μου το κι επαθα πλακα το εβαλα αβλεπει και στην vintage '73 μου καθοτι εκτος απο ξεκουρδιστηρι το 6βιδο ειναι και μεγαλη "κουδουνα" ενω το 2point εχει και σουπερ ηχο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το 2 point της Fender εχω και του αλλαζω τον αδοξαστο και οι κιθαρες ειναι τζετ. Και λεω οι κιθαρες γιατι αφου το ειχε πανω η 84 μου το κι επαθα πλακα το εβαλα αβλεπει και στην vintage '73 μου καθοτι εκτος απο ξεκουρδιστηρι το 6βιδο ειναι και μεγαλη "κουδουνα" ενω το 2point εχει και σουπερ ηχο

 

Εισαι ο 1ος που ακουω να λεει οτι προτιμαει το 2point στον ηχο  ;D  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου