Προς το περιεχόμενο

τραγούδια η καλλιτέχνες που μισείτε και γιατί...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο πάρτυ!

 

Οι Έλληνες μόνο...αν και εμένα δεν με ενοχλούν αυτοί που απευθύνονται στους λουλουδοπνίχτες που φοράνε τα ωραία ρούχα και από μέσα είναι χάος αλλά αυτοί που νομίζουν ότι κάνουν τέχνη με νόημα και ποιότητα.

 

Δεν μιλάω για την Τσαλιγοπούλου γιατί λέει και ωραία κομματάκια και είναι και τρελιάρα. Μου αρέσουν και άλλοι αλλά θα βγω off topic.

 

Σε γενικά πλαίσια πάντως η σημερινή ελληνική μουσική έχει να επιδείξει κομμάτια γραμμένα στο πόδι και με στίχο στο γόνατο την ώρα του καφέ.

Δεν μου αρέσει ακόμη αυτό το ελληνοχαζοηλεκτρονικό. Τ'είν τούτο?

...και αυτή η γενικότερα γενικότερη κλάψα και κλάψα και κλάψα...τι τρέχει και δεν το καταλαβαίνω?

Όλοι την εύκολη λύση...μία κλάψα και ένα κλισέ... και έτοιμο το κομμάτι. Αυτά είναι τραγικά πράγματα, ειδικά όταν υπάρχουν τόσοι καλοί μουσικοί.

 

Ακόμη χειρότερο είναι να μην έχεις origins και να πηγαίνεις όπου πηγαίνει ο άνεμος. Αυτό το λέω για το κοινό γιατί αυτό φταίει κατα βάση και μετά οι δισκογραφικές.

Εγώ μ'αυτά και μ'αυτά έχω κλειστεί σπίτι μου λίγο πολύ. Μόνο jazz ή cuban σχήματα πάω να ακούσω και κανένα progressive trance ή hardcore γιατί είμαι άρρωστος.

 

Για τους Ευρωπαίους και τους Αμερικάνους δε θα πούμε?

Μου τη σπάνε ασχήμως όσοι με υποχρεώνουν να ακούσω την ίδια μελωδία με την ίδια αρμονία και την τυπική ενορχήστρωση. Δεν θέλω άλλο!

Αυτό το κύμα με τα r'n'b αργεί πολύ?

Το άλλο με τα house δεν είχε πάρει τέτοιες διαστάσεις....άλλοι καιροί όμως.

Για την πλειοψηφία μιλάω, όχι για όλα.

 

Από την άλλη, αν δεν υπήρχε η σαβούρα δεν θα ξεχώριζαν τα καλά, που, ευτυχώς, είναι πολλά.

 

Μ'όλους τους καράβλαχους που μπλέξαμε να δούμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Gerasimos αν με τον όρο έντεχνο εννοείς καλλιτέχνες πχ σαν τον Ιωαννίδη θα διαφωνήσω μαζί σου !! Αν εννοείς στυλ Κότσιρα κλπ τότε ΟΚ συμφωνώ 100%

 

Δεν είπα ότι δε μου αρέσει κάτι από τα σκυλο-ΧΧΧ. Είπα ότι αδιαφορώ. Που σημαίνει ότι και να μην υπήρχανε δεν θα μου έκανε καμία διαφορά. Ωστόσο, υπάρχουν στιγμές που μ'αρέσει να ασχολούμαι ακόμα και με τα πιο ελεεινά τραγούδια :)

 

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ.1. Το "Gerasimos" με σκότωσε :)

Υ.Γ.2. Ο Ιωαννίδης δεν είναι ελεεινός, για να μη παρεξηγούμαι.

Υ.Γ.3. Μία αντίστοιχη κουβέντα στο παρελθόν είχε οδηγήσει σε τσακωμούς καθώς ο καθένας πιστεύει ότι θίγονται τα γούστα του αν κάποιος απαξιώσει τον Χ καλλιτέχνη. Εφιστώ τη ψυχραιμία σας.

Υ.Γ.4. Ζητούνται κρουστά και χάλκινα για δημιουργία μπάντας με σκοπό το παιάνισμα εμβατηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'όλους τους καράβλαχους που μπλέξαμε να δούμε τι θα γίνει.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ! :wink:

 

& ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΤΗΣ ΚΑΤΑΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Gerasimos" με σκότωσε :)

Έχεις δίκιο, απλά συνιθίζω να χρησιμοποιώ το nickname του καθενός αυτούσιο , αντιμετωπίζοντάς το όχι σαν ελληνικό όνομα αλλά σαν μια αυτόνομη λέξη. Ίσως σε μερικές περιπτώσεις αυτό είναι λάθος... :)

 

Μία αντίστοιχη κουβέντα στο παρελθόν είχε οδηγήσει σε τσακωμούς καθώς ο καθένας πιστεύει ότι θίγονται τα γούστα του αν κάποιος απαξιώσει τον Χ καλλιτέχνη. Εφιστώ τη ψυχραιμία σας.

Έχεις δίκιο και εδώ, για αυτό σταματάμε εδώ τη συζήτηση (άλλωστε δε νιώθω ότι διαφωνούμε ιδιαίτερα) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλε θειο να πω και γω?....?

 

Εμενα μαγκες μου τη βιδωνουν τα τραγουδια που ειναι ξενες επιτυχιες μουσικα

με ελληνικα παραμετροποιημενο στιχο...και ποιος δεν εχει κλεψει απο ενα απλο ριφακι μεχρι ολοκληρο τραγουδι....φρεσκο παραδειγμα?Κυριακη βραδυ(εψες) συναυλια στα πλαισια των εορτασμων της πρωτομαγιας στη Ν. Φιλ/φεια, εμφανιζονται Ροκος Βαρδης...Μεταξυ αλλων ακουστικαν τα εξης ασμαατααα...child in time-Σπασμενο καραβι τουρουρου ρουρου, '74-'75-αγαπη μου μη μαφηνεις θα ψοφησω..και ολα αυτα αναμεσα σε τραγουδια που και καλα αποτελουν ιστορικα σημεια της μουσικης αποδιδοντας φορο τιμης σε ασιμο παπακωνσταντινου κ σιδηροπουλο...

Δηλαδη ρε φιλε Στελιο μας μοστραρεσαι μεσω φεημ στορυ οτι εισαι υπερμαχος της παλιας σχολης με σεβασμο σε καλλιτεχνες οποως ασιμος σιδηροπουλος κ προοδευτικος και μας πλασαρεις ρε συ το καθε νεανικο σου αποθημενο ως εμπνευση σου? και καλα ρε τα κοριτσακια που δεν ξερουν...εμεις?

 

επισης μου τη σπαει η κακομοιρα...οχι ως τραγουδιστρια αλλα ως ηθοποιος ...πως θα βλεπω λαμψη τωρα? :lol:

 

Γενικοτερα μου τη δινουν κατι τραγουδακια που εχουν 2-3 μετρα επαναλαμβανομενα και 2 γραμμες στιχους ....ενταξει ρε συ το καταλαβαμε οτι την εχεις ερωτευθει...σταματα τωρα :twisted:

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα μου τη δινουν κατι τραγουδακια που εχουν 2-3 μετρα επαναλαμβανομενα και 2 γραμμες στιχους ....ενταξει ρε συ το καταλαβαμε οτι την εχεις ερωτευθει...σταματα τωρα :twisted:

 

Δεν μπορούν όλα να είναι ..ραψωδίες :)

Κι έπειτα για να πώ την αμαρτία μου εγώ χαίρομαι που ο Κορκολής επανέρχεται (κυρίως για το "Αυτή η αγάπη" της Πρωτοψάλτη, που είναι εξαιρετικό) μετά απο το ρίξιμο στην πυρά που με μαεστρία ενορχήστρωσε ο εθνικά υπεύθυνος της εγχώριας κάθαρσης, κος Μάκης.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι έπειτα για να πώ την αμαρτία μου εγώ χαίρομαι που ο Κορκολής επανέρχεται.

καταπληκτικος μουσικος συμφωνω φιλε..(μα τι κακο ειχε κανει ο ανθρωπος??αφου του καθοντουσαν να τα αφηνε?? αρε αν-εραστε τριανταφυλοπουλε..)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"I AM A TRAVEL GIRL"

βρε δε μπα να γινεις και αστροναυτης...τραγουδηστρια της προκοπης δε θα γινεις ποτε... :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τσαλιγοπούλου θεά, ειδικά σε τραγούδια "μη-δυτικότροπα".

 

Εκείνη που έχει μια φωνή απίστευτα σπαστική είναι η Λένα Αλκαίου! Δε μπορώ να την ακούσω ούτε δευτερόλεπτο! Η φωνή της δεν έχει φυλετικό χαρακτήρα, "σέρνεται" και σε κάνει να ψάχνεις την έξοδο κινδύνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκείνη που έχει μια φωνή απίστευτα σπαστική είναι η Λένα Αλκαίου! Δε μπορώ να την ακούσω ούτε δευτερόλεπτο! Η φωνή της δεν έχει φυλετικό χαρακτήρα' date=' "σέρνεται" και σε κάνει να ψάχνεις την έξοδο κινδύνου...[/quote']

χαχα ετσι ετσι...ειχε παει σε μια πρωινη εκπομπη να τραγουδισει και η παρουσιαστρια της εκπομπης που σιγοτραγουδουσε μαζι της το ελεγε πολυ καλυτερα...μονο στην ελλαδα!!! :evil:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου