Προς το περιεχόμενο

Ποιο booster / distortion;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να κανεις καλη και σωστη δουλεια θα σου ελεγα να πας στο proguitarshop στο youtube και να τα κατεβασεις ολα τα βιντεακια με τα  πεταλια στο pc σου και να τα δεις και να τα συγκρινεις με ησυχια...το θεμα πεταλι θελει προσοχη ειδικα το distortion....βεβαια απο ενισχυτη σε ενισχυτη διαφερει αλλα το να τ ακουσεις ολα θα σε βοηθησει να βαδισεις καπου...τουλαχιστον εγω αυτο εκανα και βρηκα ακριβως τι ζητουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(α) Η πιο σωστή δουλειά (ή μάλλον, η μόνη σωστή δουλειά) γίνεται με το να πας με την κιθαρίτσα σου και αν μπορείς, και με τον ενισχυτή σου για να ακούσεις το πετάλι που σε ενδιαφέρει. Αν δεν μπορείς να κουβαλήσεις τον ενισχυτή, διαλέγεις έναν παρεμφερή με όμοιες λάμπες και στα ίδια βατ για να πάρεις μια κοντινή ιδέα.

 

(β) Γιατί να κατεβάσει κάποιος τα βιντεάκια του Proguitarshop; Mια χαρά βλέπονται και ονλάιν.

 

(γ) Η προσωπική μου πείρα μου λέει ότι για τα τεστς του Proguitarshop έχουν διαλέξει ενισχυτή που χρωματίζει υπερβολικά τα πετάλια (ΕΙΔΙΚΑ τα dirtboxes), και ότι αν κάποιος παραλάβει χαρούμενος το πεταλάκι όντας "σίγουρος" για το πώς ακούγεται, θα πρέπει να προετοιμαστεί για μεγάλη έκπληξη (όχι απαραίτητα δυσάρεστη αλλά σίγουρα μεγάλη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(α) Η πιο σωστή δουλειά (ή μάλλον, η μόνη σωστή δουλειά) γίνεται με το να πας με την κιθαρίτσα σου και αν μπορείς, και με τον ενισχυτή σου για να ακούσεις το πετάλι που σε ενδιαφέρει. Αν δεν μπορείς να κουβαλήσεις τον ενισχυτή, διαλέγεις έναν παρεμφερή με όμοιες λάμπες και στα ίδια βατ για να πάρεις μια κοντινή ιδέα.

 

+10000  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν γινεται γιατι δεν θα τα βρει ολα εδω στο ελλαντα ουτε θα του τα βαλουν καμια 30αρια πεταλια γιατι τοσα ειναι να τα δοκιμασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν γινεται γιατι δεν θα τα βρει ολα εδω στο ελλαντα ουτε θα του τα βαλουν καμια 30αρια πεταλια γιατι τοσα ειναι να τα δοκιμασει...

Ας δοκιμάσει λοιπόν όσα μπορεί να βρεί εδώ πρώτα....(δεν είναι και τόσο λίγα)..και μετά βλέπουμε.

Δεν λέω , μια ιδέα μπορείς να την πάρεις ακούγοντας κλιπς στο διαδίκτυο...

Δεν μπορείς όμως να βασιστείς σε αυτά...

 

Για παράδειγμα:Σαν κάτοχος του MI Audio tube zone , ακούγοντας το βιντεάκι του συγκεκριμένου overdrive στο on-line store που αναφέρθηκε, παρατηρώ ότι δεν έχει και τόσο μεγάλη σχέση με το πετάλι που ξέρω..

Άλλα πάλι πετάλια θυμίζουν πολύ περισσότερο τον πραγματικό τους εαυτό μέσα απο τα videos...

 

You cannot be sure... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν το πήρα,με όλα αυτά που διαβάζω εδω μέσα. Πάντως μετά απο όλα αυτά που διάβασα το σιγουρο είναι ότι μάλλον μέχρι το χειμώνα θα κάνω δοκιμές... Την δευτέρα θα πάω στον TELEGUN με την κεφαλή μου και θα δοκιμάσω FAT FOOT kai MSD. Πάντως παιδιά ότι ακούτε στα videakia του proguitarshop ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Εδω video με  video απ'το ίδιο προιον και ακούγεται διαφορετικό. Το καλύτερο συμφωνώ είναι να πας με την κιθαρούλα σου και την κεφαλή σου ακόμα και την καμπίνα σου αν μπορείς και έχεις να τα δοκιμάσεις αλλα εκτος αυτου,ποιοι θα σε εξυπηρετήσουν Θεσσαλονλικη? Ο Ριχαρδος που ουτε εσύ χωρας εκει μέσα ? Ο Νάκας που όποτε εχω πάει με έχει ΓΡΑΜΜΕΝΟ κανονικα σαν να θελει να με διώξει? Ο τσέλιος που όποτε πάω οποιοδήποτε πεταλάκι το βάζει σε Μαμώ Ενισχυτή για να ψαρώσεις και όταν πας σπίτι να Ξενερώσεις? Η ο Λιολιος... καλά εκεί ούτε θέλω να πατήσω γιατί έχω ακούσει πολλές φήμες... και δεν ρισκάρω.. ¨Ασε που ο καθένας έχει 5-6 πεταλάκια μόνο να δείξει και ο κόσμος έχει εκατοντάδες. Μήπως πρέπει να πάρω keeley compressor επειδή μου το πρότεινε ο Dave Weiner?  H analogman επειδή χρησιμοποιεί ο VAI? Όχι φυσικά θέλω ΤΟΝ ΗΧΟ ΜΟΥ!!! Τ_Ε_Λ_Ο_Σ. σορρυ για το ξέσπασμα αλλα τα πήρα..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου όχι αλλά καλό φαίνεται, το γεγονός ότι λειτουργεί και με μπαταρίες την στιγμή που έχει λάμπα πάνω δεν μου πολυαρέσει όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δε σου αρέσει δηλαδή? είπαμε, πετάλι είναι δεν είναι λαμπάτη προενίσχυση.. :P

πάντως εγώ που το έχω τόσο καιρό με έχει αφήσει 100% ικανοποιημένο με την ποιότητά του και τις δυνατότητές του. Απίστευτος ήχος!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις τον ¨ηχο σου¨(και συμφωνω απολυτως),με το δεδομενο οτι δεν θα βρεις ολα τα πεταλια και τους ενισχυτες μαζεμενους σ`ενα μαγαζι, ισως ,περαν των οποιων αποψεων, να πρεπει να βαλεις και την οποια πειρα αλλα και προ παντων την φαντασια σου να δουλεψει. Εξ`αλλου, μετραει και το ταξιδι !!!  ;) :)

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου