Προς το περιεχόμενο

Λάμπες για να αρπάζει σε υψηλότερη ένταση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε πότε αλλάζεις τις λάμπες;;; Τις κολήσεις τις έχεις κοιτάξει μήπως είναι ψυχρές;;;

 

Αν δεν στο έκανε απο την αρχή και τον έχεις τον ενυσχητή πάνω απο χρόνο ή τον ζορίζεις αρκετά κοίτα να του αλλάξεις τις λάμπες. Μια ψυχρή κόληση αρκετές φορές δεν βγάζει προβλήματα από την αρχή (μπορεί αρχικά όλα να δήχνουν φυσιολογικά αλλά μετά να αρχίσουν τα προβλήματα).

 

Αν αλλάζοντας τις λάμπες δεν δεις διαφορά, κοίτα τις κολήσεις. Πάτα τις θαμπές (με κολητήρι όχι με το δάχτυλο σου :P) και δες, αν γίνουν γιαλυστερές αυτές μάλλον έκαναν το πρόβλημα, αν όχι η κόληση είναι 70/30 (και καλά οικολογηκή - κάνουν τις χειρότερες κολήσεις και τις περισότερες φορές βγάζουν προβλήματα) και κοίτα να τις αντικαταστήσεις με 60/40. Το κολητήρι κοίτα να είναι 25Watt κεραμικό και όχι των 3ων ευρώ (αν και εγώ τέτοιο δουλέβω αλλα δεν το βάζω μέσα σε πολύπλοκες συσκεβές).

 

Φιλικά,

Σταμάτης Α.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάθε πότε αλλάζεις τις λάμπες;;; Τις κολήσεις τις έχεις κοιτάξει μήπως είναι ψυχρές;;;

 

Αν δεν στο έκανε απο την αρχή και τον έχεις τον ενυσχητή πάνω απο χρόνο ή τον ζορίζεις αρκετά κοίτα να του αλλάξεις τις λάμπες. Μια ψυχρή κόληση αρκετές φορές δεν βγάζει προβλήματα από την αρχή (μπορεί αρχικά όλα να δήχνουν φυσιολογικά αλλά μετά να αρχίσουν τα προβλήματα).

 

Αν αλλάζοντας τις λάμπες δεν δεις διαφορά, κοίτα τις κολήσεις. Πάτα τις θαμπές (με κολητήρι όχι με το δάχτυλο σου :P) και δες, αν γίνουν γιαλυστερές αυτές μάλλον έκαναν το πρόβλημα, αν όχι η κόληση είναι 70/30 (και καλά οικολογηκή - κάνουν τις χειρότερες κολήσεις και τις περισότερες φορές βγάζουν προβλήματα) και κοίτα να τις αντικαταστήσεις με 60/40. Το κολητήρι κοίτα να είναι 25Watt κεραμικό και όχι των 3ων ευρώ (αν και εγώ τέτοιο δουλέβω αλλα δεν το βάζω μέσα σε πολύπλοκες συσκεβές).

 

Φιλικά,

Σταμάτης Α.

 

???

Καινουριος ενισχυτής είναι και δεν έχει κανένα πρόβλημα, απλά ίσως χρειαστεί να μειώσω λίγο το gain, μαλλον διαβασες βιαστικά το μήνυμά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ψυχρή κόλληση βρε παιδιά;  :o :o 15ρης είναι και γκραντζάρει όταν "σπρωχτεί" ή όταν ανεβεί η ένταση του master volume - τι πιο φυσιολογικό στο κόσμο;!;;!;

 

 

 

Η μεγαλύτερη διαφορά έχει να κάνει κυρίως με την φιλοσοφία του κυκλώματος  του ενισχυτή (vintage/modern) και κυρίως με το στάδιο/α που χρωματίζει περισσότερο τον ήχο

 

Επομένως

Σε ενισχυτές με καθαρή /ημικαθαρή προενίσχυση είναι κυρίως οι τελικές λυχνίες οπότε ακολουθούμε τον γενικό κανόνα: 1η προ +τελικες

 

Σε ενισχυτές με αρκετό gain πρέπει να εξακριβώσουμε πρώτα απ όλα το βαθμό καθαρότητας του τελικού σταδίου δλδ το πόσο γρήγορα αυτό παραμορφώνει. Εκεί συνήθως χρειάζεται να αλλάξουμε παραπάνω από μία προενισχύτριες ενώ οι τελικές μπορεί και να μη χρειαστούν αντικατάσταση με nos αν είναι καλής ποιότητας.

 

Ακριβώς αυτό υποψιαζόμουν & είχα στο μυαλό μου και δεν μπορούσα να το εκφράσω με τίποτα όπως εσύ! Θενκς Electrictabs!  :)

 

 

 

δοκιμασε το πρωτα, γιατι με τον ενισχυτη λιγο αρπαγμενο μερικα dist/OD πεταλακια μπορει να σου ακουγονται και καλυτερα

 

+1000 κι από μένα. Τα drive πεταλάκια πολύ συχνά μου ακούγονται καλύτερα όταν υπάρχει ένα πολύυυυυυυ μικρό od από τον ενισχυτή, αλλά προτιμώ αυτό να έρχεται από το βρώμικο κανάλι κι όχι από power amp dist, γιατί από ένα σημείο κι έπειτα γίνονται πολύ πλαδαρά και χάνονται οι λεπτομέρειες του ήχου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drive πεταλάκια πολύ συχνά μου ακούγονται καλύτερα όταν υπάρχει ένα πολύυυυυυυ μικρό od από τον ενισχυτή

 

Προσυπογράφω. Τα βρώμικα μου presets στην Tonelab μου αρέσουν έτσι κι αλλιώς, αλλά μόλις σκουντήξω το drive switch...ανεβαίνω επίπεδο.

 

Προφανώς αντίστοιχη ηδονή θα προσφέρει και ο,ποιοδήποτε ποιοτικό stompbox.

 

Στα περί λάμπας τώρα, εγώ ξεκάθαρη διαφορά είδα όταν στούμπωσα στον Λιονταρή δύο Brimar 12ΑU7 στις θέσεις V2 και V3*. Η αύξηση του clean headroom ήταν προφανής, ειδικότερα με single coils, με τους οποίους το καθαρό κανάλι...σχεδόν δεν "σπάει".

 

 

*Electrictabs, αν έχω κάνει π@π@ρι@ πες το μου εγκαίρως. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί, όπως όλοι οι λαμπάτοι.Απο μια ένταση και μετά αρχίζει να αρπάζει.Απλά ο φίλος θέλει να αρχίζει να παραμορφώνει ο ενισχυτής σε υψηλότερη ένταση απο την τωρινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λαμπάτα δεν έχω ασχοληθεί, βέβαια κάποια πράγματα για την παραμόρφοση :P ξέρω.

 

Ουσιαστηκά είτε περνάει dc σήμα, είτε το ψαλιδίζει, είτε αν του δώσουμε ενα καθαρό ημήτονο μας το κάνει κάπως περίεργο.

 

Το dc μπορεί να περάσει απο διάφορα σημεία και συνήθως κόβετε αν βάλουμε ένα πυκνωτή (αλλα μας τα κάνει λίγο σαλάτα στις συχνώτητες κάποιες φορές).

 

Αν το έκανε και σε χαμηλή ένταση η λύση θα ήταν μία αντίσταση πριν τη βαθμίδα που έχει το πρόβλημα (την οποία τη βρίσκουμε με παλμογράφο και γενήτρια συναρτήσεων), όμως επειδή δεν ισχύει αυτό κοιτάμε τη λύση αλλαγής λυχνιών.

 

Το λογικό για να βρούμε την κατάληλη είναι να πιάσουμε τα datasheets και να δουμε πρότα απ όλα τις τάσεις (μην κάψουμε και τίποτα) την βάση, και τέλως τις διάφορες καμπύλες (τις οποίες θέλουμε βελτιομένες).

 

Προσοχή! Η κάθε ετερία έχει τις δικές της καμπίλες (ενώ μπορεί να είναι ίδιες οι λυχνίες). Αν στο μαγαζί με μουσικά όργανα που ψωνίζετε δεν τις βρείτε, υπάρχουν πολλά ηλεκτρονικάδικα στην ελλάδα που έχουν λυχνίες ακόμα και σπάνιες. Εδώ στο Ηράκλειο υπάρχει ένα μαγαζί που απ όσο ξέρω έχει λυχνίες, και γενικότερα έχει πράγματα αρκετά περίεργα που αλλού δεν μπορεί να τα βρει κανείς. Αν ούτε σε τέτοια μαγαζιά υπάρχουν, υπάρχει και η λύση του εξωτερικού.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι διαφορετικο?

Αντι να αλλαξεις λαμπες, γιατι δεν χαμηλωνεις απλα το volume της κιθαρας οταν αρχιζει και αρπαζει στις εντασεις που λες, ετσι ωστε να μην κατεβει πολυ η ενταση, αλλα να σου καθαρισει τον ηχο. Εγω εχω μονο-καναλο ενισχυτη, και για να παω απο clean σε overdrive, απλα ανοιγω το volume της κιθαρας

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου