Προς το περιεχόμενο

Creative X-Fi Titanium HD VS. Auzen X-Fi Prelude


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Έχει κανείς άποψη για το ποια από τις δύο είναι ποιοτικότερη στην αναπαραγωγή μουσικής;

Ακούω κυρίως με ακουστικά αν αυτό έχει κάποια σημασία.

 

Ενδιαφέρομαι και για τους προενισχυτες μικροφώνου που διαθέτουν καθως και θέματα latency για midi keybord/vst αλλα ξέρω οτι θα μου πειτε οτι καμία απο τις 2 δεν είναι καλή για αυτό το σκοπό  :-\( αν και έχουν αμφότερες audio creation mode)

 

Οπότε τουλάχιστο ας αρκεστούμε καταρχήν στο πρώτο ερώτημα του ποια είναι πιο audiophile επιλογή!

 

Ευχαριστώ για το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε φίλε, δε βαρέθηκες κάθε λίγες μέρες να βάζεις το ίδιο ερώτημα; Αν θέλεις να κάνεις μουσική, θα πάρεις AUDIO κάρτα ήχου, τέλος, 500 φορές να ρωτήσεις 500 φορές το ίδιο θα ακούσεις.

 

Αν έχεις απορίες για παιχνιδάδικες κάρτες, μπες σε άλλο φόρουμ με παιχνιδάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άποψη για το ποια από τις δύο είναι ποιοτικότερη στην αναπαραγωγή μουσικής;

 

Έχω άποψη για κάθε κάρτα ήχου σε αυτή τη κατηγορία τιμής : είναι καλύτερη μόνο από την ενσωματωμένη κάρτα ήχου τινός απαρχαιωμένου motherboard για PC.

 

Ακούω κυρίως με ακουστικά αν αυτό έχει κάποια σημασία.

 

Τι ακουστικά δηλαδή; Υπάρχουν ακουστικά του ενός ευρώ και ακουστικά των 500 ευρώ. Αν μιλάς για τα πρώτα, ή κάτι κοντά στα πρώτα, τίποτε δεν έχει σημασία.

 

Ενδιαφέρομαι και για τους προενισχυτες μικροφώνου που διαθέτουν καθως και θέματα latency για midi keybord/vst αλλα ξέρω οτι θα μου πειτε οτι καμία απο τις 2 δεν είναι καλή για αυτό το σκοπό  :-\( αν και έχουν αμφότερες audio creation mode)

 

Αναφέρεσαι σε entry-level παιγχνιδοκαρτών ήχου. Όροι όπως latency ή "audio creation mode" είναι είτε αδόκιμοι, είτε άσχετοι με το πλαίσιο που έθεσες, είτε εφευρήματα marketing εκ' μέρους της Creative. Σε κάθε περίπτωση, το να συζητάς για ένα Fiat 127 χρησιμοποιώντας όρους Φόρμουλα 1, δεν αναβαθμίζει το αυτοκίνητο.

 

Οπότε τουλάχιστο ας αρκεστούμε καταρχήν στο πρώτο ερώτημα του ποια είναι πιο audiophile επιλογή!

 

"Audiophile" και εξοπλισμός σε αυτή τη κατηγορία τιμής δεν νοούνται.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο.

 

Κανένα πρόβλημα. Αυτά είναι "λυμένα" ζητήματα εδώ και πολλά χρόνια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άποψη για κάθε κάρτα ήχου σε αυτή τη κατηγορία τιμής : είναι καλύτερη μόνο από την ενσωματωμένη κάρτα ήχου τινός απαρχαιωμένου motherboard για PC.

 

Και πως εξηγείς οτι ακούω διαφορά στην εντελώς μέτρια x-fi xtreme Audio απο αυτήν του σύγχρονου motherboard μου Asus h61-m. Ίσως όχι σημαντική αλλα οι παραπάνω κάρτες είναι έτσι κι αλλιώς εντελώς άλλου επίπεδου (τιμη/αποδοση) απο την Xtreme audio.

Τι ακουστικά δηλαδή; Υπάρχουν ακουστικά του ενός ευρώ και ακουστικά των 500 ευρώ. Αν μιλάς για τα πρώτα, ή κάτι κοντά στα πρώτα, τίποτε δεν έχει σημασία.

Σωστή παρατήρηση. Sennheiser HD515 αν και τρώγομαι να παω σε byerdynamic 770pro ή Αudio Technica atm h50. Δε ξερω βεβαία αν αξίζουν πράγματι τα extra χρήματα ή είναι gas syndrome που λέτε κι εσείς στο noiz.

 

Αναφέρεσαι σε entry-level παιγχνιδοκαρτών ήχου. Όροι όπως latency ή "audio creation mode" είναι είτε αδόκιμοι, είτε άσχετοι με το πλαίσιο που έθεσες, είτε εφευρήματα marketing εκ' μέρους της Creative. Σε κάθε περίπτωση, το να συζητάς για ένα Fiat 127 χρησιμοποιώντας όρους Φόρμουλα 1, δεν αναβαθμίζει το αυτοκίνητο.

 

 

Εφευρήματα marketing εκ' μέρους της Creative μπορεί να ναι μόνο καθότι είναι υπαρκτό mode και το ένα απο τα τρεια βασικά της δομής της. Entertaiment/gaming/Audio creation. Μένει να δούμε απο χρήστες των καρτών και τις εμπειρίες τους πόσο ψέμα ή όχι είναι η όλη φάση.

 

"Audiophile" και εξοπλισμός σε αυτή τη κατηγορία τιμής δεν νοούνται.

 

Tascam US 322 -99 ευρώ. Titanium HD-150 ευρώ. Ωστόσο αν στη πρώτη χρησιμοποιούσε κάνεις τον audiophile όρο δεν θα θεωρούνταν απαραίτητα άσχετος.

 

Κανένα πρόβλημα. Αυτά είναι "λυμένα" ζητήματα εδώ και πολλά χρόνια.

 

Όπως ήταν λυμένα και τα θέματα compact vs DSLR στις φωτογρ. μηχανές μεχρι που ήρθαν οι Βridge και θόλωσαν τα όρια, τις επιδώσεις και τα νερά. Δεν αποκλείεται να υπάρχει και εδώ μια αναλλογία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, δε βαρέθηκες κάθε λίγες μέρες να βάζεις το ίδιο ερώτημα; Αν θέλεις να κάνεις μουσική, θα πάρεις AUDIO κάρτα ήχου, τέλος, 500 φορές να ρωτήσεις 500 φορές το ίδιο θα ακούσεις.

 

Αν έχεις απορίες για παιχνιδάδικες κάρτες, μπες σε άλλο φόρουμ με παιχνιδάδες.

 

Το φόρουμ λέει κάρτες ήχου οχι AUDIO κάρτες ήχου. Και δεν βαριέμαι καθόλου αντίθετα βρίσκω ενδιαφέρω να ψαχουλεύω τα όρια του που σταμάτα το παιχνιδάδικες και αρχίζει το audio. Ειδικά όταν μιλάμε για κάρτες (Titanium HD) με DA κονβέρτερες  που υπάρχουν σε ακριβά μηχανήματα,  Harmonic Distortion 0.001%, Signal ratio :122dB, Δειγματοληψία:192KHz κτλ.

 

Έστω και οτι έχω φάει κόλλημα. Που είναι το κακό με τα κολλήματα όταν ανακαλύπτεις νέα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φόρουμ λέει μουσική τεχνολογία, όχι hardcore gaming. Και το audio ξεκινάει όταν υπάρχουν οι κατάλληλες ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ, ( XLR με phantom, balanced TRS κλπ), αν δεν υπάρχουν αυτά η κάρτα ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ και ας έχει και 500 db snr.

 

Στα έχουμε πει καιρό τώρα, τι νομίζεις ότι άλλαξε; Πρέπει να το πάρεις απόφαση, αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια θα πάρεις μια παιχνιδοκάρτα, και αν θέλεις να γράφεις μουσική θα πάρεις ΚΑΙ μια audio, δεν υπάρχει τρόπος να τα συνδυάσεις σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε 26hint, οι προλαλήσαντες έχουν ένα κάποιο δίκιο. Φαντάσου το εξής κοινό σενάριο σε καταστάσης recording. Θές να ηχογραφήσεις την έξοδο μιάς προενίσχυσης μικροφώνου η οποία θα είναι xlr out. Οι κάρτες που αναφέρεις έχουν unbalanced input. Πίστεψέ με έμπλεξες. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου προφανές τι πρέπει να κάνεις για να μετατρέψεις τα σήματα. Πάρε μια κάρτα με τα κατάλληλα in/outs και τελειώνεις (τελειώνεις μια κουβέντα είναι αφού πρέπει να διαλέξεις και ποιά). Μην χαλάς χρήματα σε απλά consumer προιόντα, αργά ή γρήγορα θα τα αλλάξεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήταν λυμένα και τα θέματα compact vs DSLR στις φωτογρ. μηχανές μεχρι που ήρθαν οι Βridge και θόλωσαν τα όρια, τις επιδώσεις και τα νερά. Δεν αποκλείεται να υπάρχει και εδώ μια αναλλογία.

 

Απαντώ ειδικώς σε αυτό, διότι περιέχει όλη την παρεξήγηση που σε βασανίζει. Πιστεύεις στο αξίωμα που ατύπως λέει ότι "στο κόσμο της ψηφιακής τεχνολογίας, καθώς περνά ο καιρός θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα σε χαμηλότερο κόστος".

 

Όμως, το "αξίωμα" είναι μη-ορθό. Μία καλύτερη διατύπωσή του θα ήταν "στο κόσμο της ψηφιακής τεχνολογίας, όσο περνά ο καιρός θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα σε χαμηλότερο κάθε κόστος". Δηλαδή, το ότι σήμερα μπορείς να έχεις μία αξιοπρεπή κάρτα ήχου σε ένα motherboard, δε σημαίνει ότι έχεις κάτι ενδιαφέρον, διότι η ποιότητα έχει βελτιωθεί και στο άλλο άκρο (το ακριβό), δηλαδή το πλαίσιο στο οποίο αναφέρεται η λέξη "ποιότητα" έχει αλλάξει επίσης.

 

Οπότε, υποκειμενικοί όροι όπως "επαγγελματικός φωτογραφικός εξοπλισμός" ή "audiophile" συσκευή, επανα-προσδιορίζονται επίσης. Το αποτέλεσμα είναι ότι όσο κόστιζε μία πραγματικά καλή φωτογραφική μηχανή την δεκαετία του 70, τόσο στοιχίζει και τώρα (συνυπολογίζοντας τις νομισματικές διαφορές και άλλα λογιστικά μεγέθη). Επίσης, μία audiophile συσκευή ήχου, στις μέρες μας είναι μάλλον ακριβότερη απ'ότι στο παρελθόν.

 

Όλοι μας βλέπουμε το προφανές : ότι προσπαθείς να αποφύγεις το αδυσώπητο συμπέρασμα που λαϊκά διατυπώνεται ως "ότι πληρώνεις παίρνεις" αλλά δεν θα μπορέσεις να το αποφύγεις όπως δεν μπόρεσε κανείς πριν από 'σένα (πίστεψέ με, ΟΛΟΙ προσπαθήσαμε). Ματαίως πιστεύεις ότι "ψαχουλεύεις όρια", απλά παριστάνεις ότι δεν υπάρχουν τέτοια όρια.

 

Στη θέση σου, απλώς θα... άραζα σε αυτό που έχω. Μουσική απολαμβάνει κάποιος και από ένα τραντζιστοράκι όταν έχει ανοίξει το κανάλι κατανόησης αυτού που ακούει. Δεν χρειάζεται να πείσεις τον εαυτό σου ή κάποιον άλλο πως η συσκευές σου είναι καλύτερες απ' ότι όντως είναι.

 

Και αν, και όταν θελήσεις να διερευνήσεις πραγματικά το χώρο του επαγγελματικού ήχου (για οποιονδήποτε πιθανό ή απίθανο λόγο), τότε ξεκίνα από αυτά που σου λέει ο manosx.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manosx αλλά και trolley

Καταρχην να  αποσαφηνίσω κατι.

Δεν την θέλω για παιχνίδια ουτε κατα διάνυα!!!

Δεν θα βρεις πιο άσχετο και αδιάφορο για gaming άνθρωπο ούτε με google map να ψάχνεις. :o

Οπότε δεν είναι αυτό που θέλω να συνδυάσω.

 

Το φόρουμ λέει μουσική τεχνολογία αλλά εγώ δεν έφερα και καμία x-fi xtreme gaming στο τραπέζι." Κάρτες με δάφνες" έφερα κι ας μην είναι η ηχογράφηση το target τους.

 

Αυτό που λες πάντως για το audio είναι πολύ σαφές. Είναι θέμα συνδεσμολογίας (κυρίως). Δεν ξερω αν όλοι συμφωνούν αλλά είσαι σαφής.

 

Απο αυτό απορρέει οτι αν κάποιος θέλει να δουλέψει μόνος του ( όποτε δεν έχεις πολλές αναγκες για inputs) ένα mini jack πχ θα του στερήσει τις όποιες παραπάνω ποιότητες της κάρτας γιατί η extra πιστότητα θα "χαθεί στη μετάφραση";

 

Και για να γίνω ακόμα πιο σαφής.

Δούλευα φωνή με creative live! (...ξέρω, είναι τέρμα προχειράτζα φάση) με μικρόφωνο Shure Beta 58 και προ ενισχυτή τον Ultravoice της Behringer http://www.zzounds.com/productreview--BEHVX2000

(τον έχω ακόμα οπότε δε χρειάζομαι phantom power)

 

Όταν αργότερα πήγα σε πυκνωτικό τα αποτέλεσμα ήταν πιο καθαρά αλλά έχανα σε δυναμική/μουσικότητα. Άλλωστε το Beta 58 δεν είναι και κανένα παιχνιδάκι παρότι μη πυκνωτικό. Επέστρεψα λοιπόν σε αυτό.

 

Ημουν γενικά ευχαριστημένος εκτός απο το επιπεδο θορύβου που είχα απο τον Behringer. Πράγματι πολύ δυνατό φύσημα. Δεν ξέρω αν δούλευα με μια κάρτα ήχου με balanced line in κι οχι mini jack, θα διορθωνόταν το πρόβλημα.

Όπως και να χει τη creative live ! την έλιωσα στο ψαξιμο, βρήκα το sweet spot μου και συνήθισα σε εναν συγκεκριμένο ήχο που είναι (ή έγινε;) αυτός που μου ταιριάζει. Ωστόσο θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς το φύσημα.

 

Αλλάζοντας λίγο κατεύθυνση στη κουβέντα, μια πιθανότητα είναι να απαλλαγώ τελείως απο τον Behringer, να ξεχάσω το sweet spot που με "ηλέκτριζε" με τα δυνατά πρίμα και ενα συγκεκριμένο reverb που είχα φτιάξει στον μικτή της  Creative-Live! και να αρχίσω με μια κάρτα με δικούς της καλούς προ-ενισχυτές.

Ενδεχομένως και η οικονομικότατη Tascam US 322 να έχει ποιοτικότερη και πιο ήσυχη προενύσχιση απο τον ίσως απαρχαιωμένο πια Ultravoice της Behringer.

Απλά οταν έχεις μια συσκευή dedicated σε κάτι συγκεκριμένο όπως vocals ( για τον Behringer λεω) τείνεις να πιστεύεις οτι είναι πιο σοβαρή/αξιόπιστη επιλογή.

 

Αυτά, και ελπίζω να μη κούρασα (πολύ).

 

p.s. η παρούσα ανάρτηση γράφτηκε πριν την τελευταία ανάρτηση του trolley/ το λεω για λόγους "ευρυθμίας" της κουβέντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια αξιοπρεπή audio κάρτα ήχου και κάποιο, ακόμα και freeware, reverb plugin, το αποτέλεσμα που θα έχεις θα είναι εκατομμύρια φορές καλύτερο. Η SB live ήταν μάπα και όταν βγήκε, μιλάμε για ΑΙΣΧΟΣ, η... audigy ήταν κλάσεις ανώτερη  ;D, απλά συνήθισες το αίσχος, και πράγματι αίσχος σαν την live! σε συνδυασμό με τον προενισχυτή της συμφοράς δε θα βρεις πουθενά  ;D 

 

 

Μην το πολυψειρίζεις, βρες μια audio κάρτα της προκοπής και έγινες, αν μάθεις να χειρίζεσαι το eq και τα εφέ θα βρεις όσες χροιές θέλεις, το να σου καταστρέφει την πηγή όμως η βαβουροπροενίσχυση και η κάρτα της συμφοράς, αυτό δε διορθώνεται. Αν τώρα δε θες να ξοδέψεις, μην ξοδέψεις, αλλά αν είναι να πάρεις κάτι πάρε κάτι που να αξίζει και προπαντός να είναι σχεδιασμένο για τη δουλειά που το θες, οι soundblaster είναι για παιχνίδια, αν δε θες παιχνίδια ΜΗΝ την πάρεις, αν θες να ηχογραφείς πάρε audio και σου εγγυώμαι ότι και στην απλή ακρόαση θα την πατάει στο λαιμό την παιχνιδοκάρτα, όσους (ψευτο)αριθμούς και να παρουσιάζει αυτή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου