Προς το περιεχόμενο

Creative X-Fi Titanium HD VS. Auzen X-Fi Prelude


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρώ οτι το thread αφορά σε μια γενικότερη ματιά, στις επιλογές που έχει κανείς και στο πόσο σχετικά ή σαφή είναι κάποια πράγματα στο αντικείμενο "κάρτα ήχου".

Μια γενικότερη ματιά που δεν έχει και μεγάλη αξία μεταξύ μουσικών...είναι σαν να ασχολείσαι με τις κιθάρες που πουλάει το Lidl ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω εγω τις δικες μου εμπειρικα μιας και γραφω μουσικη στο σπιτι με audio καρτα "μικρη" μεν (lexicon lambda) και εχω περασει απο audigy 2, και επειδη ειμαι παιχνιδας εχω μια asus sonar DX και μητρικη με "υποσχομενο" audio chipset

http://www.msi.com/product/mb/Z87G45_GAMING.html#hero-overview

 

και εχω πρακτικη εμπειρια?

 

να πω...........

 

λοιπον. Σε σχεση με τις κλασικες onboard καρτες ήχου οι παιχνιδαδικες με audio production δυνατοτητες ακουγονται καλυτερα σε καθημερινη χρήση.

 

Και στα παιχνιδια και στην ακροαση μουσικη, το γιατι δεν ηθελα ποτε μου να το καταλαβω γιατι δεν εχω και ιδιαιτερες τεχνικες γνωσεις , ακαδημαϊκα εχω διαβασει καποια πραγματα οπως ο μεσος κοσμος που ασχολειταί αλλα ειναι κατι υπαρκτο. Στα ιδια ζευγη ηχείων και ακουστικων η αποδοση του ηχου, η οξυτητα και ισως και η στερεοφωνια αποδιδονται καλυτερα, ιδιαιτερα στα παιχνιδια.

 

Η audigy 2 platinum pro με συντροφευσε χρονια στις δημιουργιες μου με sonar, δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα μαζι της στην αποκριση του sonar , στην χρηση και στην αποδοση των plugins που χρησιμοποιουσα, το αποτελεσμα της εσωτερικης επεξεργασιας με vst συνθ και εφφε ηταν ικανοποιητικότατο και η midi αποκριση φυσιολογικότατη μιας και ειμαι και πληκτρας.

Συνηθως συνδεα και τα synth μου πανω και οταν εγραφα τον ηχο τους , υπηρχαν προβληματα που εχουν προαναφερε αλλα παιδια και γνωστες, υπηρχε παραμορφωση στο σημα και προσπαθουσα να την αντισταθμισω με ρυθμισεις της εντασης του outpυt και του input. Αλλα πραγματα δεν ηχογραφουσα, μονο synth και φωνη απο μικροφωνο.

 

Οταν αποφασισα να παρω audio καρτα φθηνη, και επελεξα αυτη που επελεξα, το εκανα κυριως γιατι ειχα καλυτερη προσβαση στην ρυθμιση των εντασεων και του monitoring

 

Στα επεξεργαστικα και την αποδοση των vst και των εφφε, στην midi αποκριση του sonar και γενικοτερα στην αποκριση του sonar δεν ειδα διαφορες. Διαφορες εβλεπα οταν αλλαζα συστημα γενικως στην ταχυτητα της επεξεργασιας και στην ανοχη της φορτωσης πολλων plug in

 

Αυτο που ειδα σαν διαφορα και μαλλον ειναι θεμα προενισχυσης η δεν ξερω εγω τι αλλο μπορει, ειναι στα εξωτερικα σηματα που ηχογραφουσα, ολα εμπαιναν με μεγαλυτερη ενταση να το πω λαϊκα και λιγοτερη παραμορφωση και το ιδιο εβγαιναν. Το output στα ηχεια ή στα ακουστικα καμμία σχέση με τις παιχνιδαδικες.

 

Προφανως και αυτο το ξερω γιατι εχω φιλους που και στο σπιτι τους και στα στουντιο που εχουν , δουλευουν με καλυτερες καρτες , ακριβοτερες καρτες με περισσοτερες εισοδους-εξοδους και εχουν λογω των καλυτερων  μετατροπεων του σηματος σε ψηφιακο και των καλυτερων προενισχυσεων πολλαπλασια ποιοτητα και πιστοτητα κατα την ηχογραφηση αλλα και την αναπαραγωγή διαφορων οργανων.

 

Εγω σαν απλος home χρηστης λοιπον καταλαβαινω στην πραξη και εχω οφέλη ασυγκριτα καλυτερα με την χρηση εστω και μιας entry level καρτας audio production χωρις να σημαινει οτι δεν εκανα δουλεια με την audigy.

 

Εχω επισης καλα αποτελεσματα παντα για τον τροπο που δουλευω και τις αναγκες μου γιατι ουτως η αλλως για σοβαρη δουλεια παω σε στουντιο, τις ιδεες μου καταγραφω , δεν εχω αναγκη να γινω ο quincy jones , αμα θελω να κανω σοβαρη παραγωγη θα παω στον ειδικο που εχει τον καταλληλο εξοπλισμο και αν εχει και αναλογες γνωσεις.... success, γιατι υπαρχουν πολλες καταστασεις εκει εξω λολ.

 

Αυτα απο εμενα

 

Οποτε 26hint οι πιο πανω φιλοι που το εθεσαν και το κατεχουν καλυτερα και τενχνικα σου εχουν δωσει σαφεστατες απαντησεις

Εγω προσέθεσα και την εμπειρική πλευρα, την μπακαλικη που συγκινει νομιζω με τους ανωτέρω.

 

Παραυτα με την audigy 2 και τις γνωσεις μου εχω καταφερει να παραξω αξιοπρεπεστατα πραγματα στο σπιτι μου αλλα........... αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενικότερη ματιά που δεν έχει και μεγάλη αξία μεταξύ μουσικών...είναι σαν να ασχολείσαι με τις κιθάρες που πουλάει το Lidl ;)

 

Μπορείς κάλλιστα να εστιάσεις στο άλλο άκρο των pro-audio καρτών ή και να πεις που είδες τη πιο χαοτική διαφορά σε σχέση με συμβατική κάρτα, αν πέρασε πότε τέτοια από τα χέρια σου.

p.s. Πουλάει το Lidl κιθάρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr

ευχαριστώ για τη συνεισφορά.

Κάτι τέτοιο είχα στο νου μου όταν είπα για τη "διαφορετική τροπή" που έχει νόημα να πάρει αυτό το νήμα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάει το Lidl κιθάρες;

δίπλα στα κρεμμύδια.... ;D

ή και να πεις που είδες τη πιο χαοτική διαφορά σε σχέση με συμβατική κάρτα,

δεν έχω χρόνο για χάσιμο για να παίζω με συγκρίσεις που δεν έχουν νόημα...αλλά όντας χρήστης Mac που έπαιζε για 2-3 χρόνια με την εσωτερική του G3 (που παρεπιπτόντως είναι μία πολύ καλή stereo κάρτα σε σχέση με τις υπόλοιπες εσωτερικές), όταν έβαλα τη MOTU ή διαφορά ήταν χαώδης

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίπλα στα κρεμμύδια.... ;Dδεν έχω χρόνο για χάσιμο για να παίζω με συγκρίσεις που δεν έχουν νόημα...αλλά όντας χρήστης Mac που έπαιζε για 2-3 χρόνια με την εσωτερική του G3 (που παρεπιπτόντως είναι μία πολύ καλή stereo κάρτα σε σχέση με τις υπόλοιπες εσωτερικές), όταν έβαλα τη MOTU ή διαφορά ήταν χαώδης

 

Ακριβώς.

 

26hint, γράφεις (και ξαναγράφεις) το "για απλή ακρόαση μουσικής", σαν εφαλτήριο για τους προβληματισμούς σου. Καλά, δεν ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που γι' αυτή την "απλή ακρόαση μουσικής" έχουν διαθέσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε εξοπλισμό; Πρέπει να αποδεχθείς ένα από τα εξής δύο ενδεχόμενα : α) είναι όλοι τους ανόητοι, β) η όλη θεώρησή σου είναι λανθασμένη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικη σκεψου το εξης: Πως γινεται να δικαιολογειται η τιμη ενος αποκλειστικα DA μετατροπεα που εχει 15-20 φορες την τιμη της all around οπως αναφερεις καρτα,χωρις να εχει 15-20 φορες καλυτερα specifications?

 

Στάθη, την ίδια απορία (οχι 15-20 φόρες αλλά πάντως ακριβούτσικα μηχανήματα) είχαν και κάποια μέλη στα reviews της Amazon για την Τitanium HD αν δεν απατώμαι ( ή κάποια τελοσπάντων αυτή της κλάσης) .

Και ναι στα specs μπορεί να γίνει αχταρμάς αλλά το να πουν ψέμματα για ποιον da μετατροπέα φοράει κάνει λίγο τραβηγμένο.

Εκτός κι αν αυτοί που έγραψαν τα συγκεκριμένα reviews τα μπέρδεψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

26hint, γράφεις (και ξαναγράφεις) το "για απλή ακρόαση μουσικής", σαν εφαλτήριο για τους προβληματισμούς σου. Καλά, δεν ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που γι' αυτή την "απλή ακρόαση μουσικής" έχουν διαθέσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε εξοπλισμό; Πρέπει να αποδεχθείς ένα από τα εξής δύο ενδεχόμενα : α) είναι όλοι τους ανόητοι, β) η όλη θεώρησή σου είναι λανθασμένη.

 

γράφω και ξαναγράφω  "για απλή ακρόαση μουσικής" γιατί στο άλλο κομμάτι (recording εφαρμογές) με πείσατε με στοιχεία και κάποιες εμπειρίες.

Φυσικά και το ξέρω οτι υπάρχουν άνθρωποι που  έχουν διαθέσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε εξοπλισμό γι αυτήν. Σιγά μην είμαι τόσο αφελής να συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Μάλλον είναι η χρήση του audiophile όρου που χρησιμοποιησα που "χτύπησε χορδές".

Επανεξατάζοντας λοιπόν θα μπορούσε να είναι ορθότερα "αξιοπρεπέστατες υλοποιήσεις σε consumer κάρτες". Η ASUS XONAR ESSENCE STX θα μπορούσε επι παραδείγματι να ναι μια τέτοια. http://sound-cards-review.toptenreviews.com/asus-xonar-essence-stx-review.html

 

(ακολουθεί σχετικό σχόλιο αγοραστή της απο e-shop)

 

Από χρήστη ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ - Βαθμολογία 10

Ασχολούμαι με τον HIGH END ήχο από το 1996. Δεν θα ήθελα να φλυαρήσω και να επεκταθώ σε τεχνικά θέματα για την εν λόγω κάρτα. Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΥΣ.ΜΕ ΑΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ COMPONENTS ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ. ΤΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΙΜΗΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ. ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ HIGH END ΔΙΑΜΑΝΤΙ.

 

ε, είναι να μη σε βάζουν σε σκέψεις μετά κάτι τέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, είναι να μη σε βάζουν σε σκέψεις μετά κάτι τέτοια;

όπως σου είπαν και οι λοιποί....η μόνη λύση είναι να εμπιστευτείς τον Θεωδορόπουλο και να αρχίσεις να κάνεις τον δικό σου κύκλο...αγοράζοντας ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ASUS XONAR ESSENCE STX θα μπορούσε επι παραδείγματι να ναι μια τέτοια. http://sound-cards-review.toptenreviews.com/asus-xonar-essence-stx-review.html

 

H κάρτα που παρέθεσες είναι μια χαρά για ακρόαση και όχι επειδή το λέει κάποιος από κάτω.

Οπότε αν είσαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα είσαι αυστηρά ακροατής,χτύπα την.

Στο 99% εδώ μέσα θα ήταν παντελώς άχρηστη.

Όπως και αυτή που δεν έχει μια ούτε μια είσοδο της προκοπής:

http://www.e-shop.gr/asus-xonar-essence-one-p-PER.522951

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου