Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χρώματος σε παλία κιθάρα!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβρις, στο σώμα όπως είπα φαίνονται οι "ραφές" στην πλάτη και στο πάνω μέρος της κιθάρας οποτε μάλλον δεν παίζει αυτό με το κοντρα πλακε.

Και οπως είπα μέτρησα 3 ραφες άρα είναι 4 κομμάτια (άν μου ξέφυγε και καμία τότε 5 κομμάτια).

Αν είχε κόντρα πλακέ καπάκι θα φαινόταν από το neck pocket.

Οσο για το κόστος, τα περισσότερα από όσα χρειάζονται τα έχω ήδη καθώς ανακαινίζω το εξοχικό μου και μαστορεύω διάφορα οπότε δεν θα χρειαστεί ούτε πολύ τρέξιμο ούτε χρήμα. 

 

Ε τοτε, go for it, dude!

Ετσι και αλλιως go for it και 100 κομματια ξυλου να ειναι και κοντρα πλακε αν θες να μαθεις. Δες το σαν επενδυση.

 

Οσο για αυτο που λεει ο exarhos. Ι won't go for it σε αυτο το σωμα α) ειναι κοντρα πλακε β) ξεκινησε ενας φιλος, το περασε φτηνιαρικο υδροχρωμα κοκκινωπο το οποιο δεν μου αρεσει καθολου και μετα μου το εφερε πισω γιατι του φαινεται αθλιο και δεν προκειται να το συνεχισει..

 

Οποιος το θελει ομως με χαρα να του το δωσω...

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον αλλο μεγαλο κολπακο τον ξερετε?   ;D

 

- αφου δεσεις τη κιθαρα και βαλεις χορδες

την κρεμας σε ενα σταθερο σημειο τυπου wall stand και χτυπας την σι χορδη.

αν ενω δονειται η χορδη πιασεις αναμεσα στο κατω μερος με τον καρπο (κατα μηκος του τρεμολο αλλα στο παχος της κιθαρας) και νιωσεις ιδια σηματα-ενταση αριστερα δεξια του νοητου κεντρου εισαι ενταξει εχεις καλες δονησεις στο ξυλο. 

 

& u'r ready 2 rock :D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αλλο μεγαλο κολπακο τον ξερετε?   ;D

 

- αφου δεσεις τη κιθαρα και βαλεις χορδες

την κρεμας σε ενα σταθερο σημειο τυπου wall stand και χτυπας την σι χορδη.

αν ενω δονειται η χορδη πιασεις αναμεσα στο κατω μερος με τον καρπο (κατα μηκος του τρεμολο αλλα στο παχος της κιθαρας) και νιωσεις ιδια σηματα-ενταση αριστερα δεξια του νοητου κεντρου εισαι ενταξει εχεις καλες δονησεις στο ξυλο. 

 

& u'r ready 2 rock :D

 

Αυτό το έχει πει Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ (0:13) ...

 

8) 8) 8)

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβρις, στο σώμα όπως είπα φαίνονται οι "ραφές" στην πλάτη και στο πάνω μέρος της κιθάρας οποτε μάλλον δεν παίζει αυτό με το κοντρα πλακε.

Και οπως είπα μέτρησα 3 ραφες άρα είναι 4 κομμάτια (άν μου ξέφυγε και καμία τότε 5 κομμάτια).

 

Λογικα ειναι ενα σωμα απο πολλα κομματια basswood. Πιθανον να μην ειναι και το καλυτερο απο αισθητικης πλευρας. Μ' ενα ημιδιαφανες χρωμα (πχ... κατι σαν Mary Kaye White αλλα πιο opaque) για να μην πολυφαινεται το ξυλο πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα...  Χωρις primer για να εχει την υφη του ξυλου.

Αλλα να ξερεις οτι το basswood ειναι μαλακο ξυλο, με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

 

Αν είχε κόντρα πλακέ καπάκι θα φαινόταν από το neck pocket.

 

δε νομιζω. Εκει θα πρεπει να εχει κατι πιο solid γιατι το κοντρα πλακε θα μαδουσε...

 

Δεν ειμαι σιγουρος, βεβαια. Ας μας πει καποιος που εχει τετοιο σωμα, αν ισχυει κατι τετοιο.

 

 

Οσο για το κόστος, τα περισσότερα από όσα χρειάζονται τα έχω ήδη καθώς ανακαινίζω το εξοχικό μου και μαστορεύω διάφορα οπότε δεν θα χρειαστεί ούτε πολύ τρέξιμο ούτε χρήμα.

 

Καλο τριψιμο λοιπον και καλα αποτελεσματα!  :)

 

κανε κανα photo essay. Θα ειναι πολυ ενδιαφερον!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λες... εχω αυτο το σωμα που ειχε 100 κιλα poly πανω του. Με αθλιες ακουστικες ιδιοτητες .....

 

Τωρα με βαζεις σε μια περιεργεια... Να το ξανακανω κιθαρα με τα ιδια components, να δω αν αλλαξε η ακουστικη συμπεριφορα του χωρις τη μεμβρανη απο παχια poly γυρω του...

 

Εγω σε μια Am. Std που εχω εβγαλα κομματια poly σε παχος πενας heavy και παραπανω, μεσα απο το bathtub cavity και η κιθαρα απελευθερωθηκε αρκετα. Την ξερω καλα γιατι ηταν η μοναδικη μου κιθαρα για πολλα χρονια...

Αδειασα και τα δυο cavities (μπρος και λιγο πισω/ οσο ξεκολλουσε και εσπαζε)

 

Οταν σπασει αυτο το σκληρο "καβουκι" απο πλαστικο που τις ...περιτυλιγουν, πολλες φορες η ηχητικη βελτιωση ειναι εντυπωσιακη. Οχι παντα, βεβαια...

 

Καποιοι ζεσταιναν πολυ τα σωματα απο 70's Strats (με κιλα poly επανω τους) ειτε παιζοντας κοντα σε πηγες θερμοτητας ειτε λυνοντας τα σωματα, και μετα τα εβγαζαν εξω στο χιονισμενο και παγωμενο περιβαλλον και εβλεπαν το poly να ραγιζει και να σπαει... Ο ηχος, λενε, βελτιωνοταν τρομερα μετα απ' αυτο...  :o  ::)

 

Το πειραμα που λες αξιζει να το κανεις. Να δουμε αν αλλαξε κατι. Το εχεις απαλλαξει εντελως? Ειναι πλεον bare wood?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε μια Am. Std που εχω εβγαλα κομματια poly σε παχος πενας heavy και παραπανω, μεσα απο το bathtub cavity και η κιθαρα απελευθερωθηκε αρκετα. Την ξερω καλα γιατι ηταν η μοναδικη μου κιθαρα για πολλα χρονια...

Αδειασα και τα δυο cavities (μπρος και λιγο πισω/ οσο ξεκολλουσε και εσπαζε)

 

Οταν σπασει αυτο το σκληρο "καβουκι" απο πλαστικο που τις ...περιτυλιγουν, πολλες φορες η ηχητικη βελτιωση ειναι εντυπωσιακη. Οχι παντα, βεβαια...

 

Καποιοι ζεσταιναν πολυ τα σωματα απο 70's Strats (με κιλα poly επανω τους) ειτε παιζοντας κοντα σε πηγες θερμοτητας ειτε λυνοντας τα σωματα, και μετα τα εβγαζαν εξω στο χιονισμενο και παγωμενο περιβαλλον και εβλεπαν το poly να ραγιζει και να σπαει... Ο ηχος, λενε, βελτιωνοταν τρομερα μετα απ' αυτο...  :o  ::)

 

Το πειραμα που λες αξιζει να το κανεις. Να δουμε αν αλλαξε κατι. Το εχεις απαλλαξει εντελως? Ειναι πλεον bare wood?

bare wood περασμενο με καποιο υδροχρωμα εμποτισμου ξυλου ... ναι θα το κανω οταν βρω χρονο, ετσι για το μαμωτο...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποιοι ζεσταιναν πολυ τα σωματα απο 70's Strats (με κιλα poly επανω τους) ειτε παιζοντας κοντα σε πηγες θερμοτητας ειτε λυνοντας τα σωματα, και μετα τα εβγαζαν εξω στο χιονισμενο και παγωμενο περιβαλλον και εβλεπαν το poly να ραγιζει και να σπαει... Ο ηχος, λενε, βελτιωνοταν τρομερα μετα απ' αυτο...   :o  ::)

 

Εγώ έκανα το ανάποδο. Είχα το σώμα στην κατάψυξη για μέρες  ;D , το έβγαλα και το θέρμανα με πιστολάκι. Σχεδόν κανένα crack δεν εμφανίστηκε. Από ηχητική συμπεριφορά δεν ξέρω να σου πω, δεν είναι ολόκληρη κιθάρα, αλλά αποκλείεται να την ακούσω.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν κανένα crack δεν εμφανίστηκε.

 

μπορει να μην ειχε πολυ παχυ στρωμα poly, ή ...μπορει να δουλευει μονο το αντιθετο!...  ;D

 

Ισως η αλλαγη στο θερμοκρασιακο καθεστως να μην ηταν τοσο αποτομη οσο χρειαζεται...

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομη που δεν αναφεραμε, ισως θεωρειται αυτονοητο αλλα το αναφερω,

Μπορεις να 'ελαφρυνεις' το χρωμα βαζοντας απλα ενα διαβρωτικο χρωματος εμποριου και να αφαιρεσεις ενα σημαντικο στρωμα λουστρου-μπογιας με γυαλι η σπατουλα πολυ πιο γρηγορα απο οτι με το γυαλοχαρτο ιδιως στις δυσβατες περιοχες που 'πονανε' αυτια κτλ.

(εχω πει απειρες φορες ξυνοντας εκει 'το κερατο μου' στα ατιμα κερατα της στρατ ;D)

 

Ελπιζω να εισαι πολυ τυχερος μερικα basswood ειναι πολυ καλα.

καλη δουλεια λοιπον και απολαυσε το! :)

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου